İmamoğlu'nun taksi açıklamasının ardından tepkiler büyüdü

İmamoğlu'nun taksi açıklamasının ardından tepkiler büyüdü

İBB'nin 5 bin taksi plaka projesinin ardından taksiciler, İstanbul'u kilitleyebileceklerini söyledi. İmamoğlu, plaka fiyatlarıyla geçinen rantçıların kendisini tehdit etmemesini söyledi.

İmamoğlu'nun taksi açıklamasının ardından tepkiler büyüdü

İstanbul Büyükşehir Belediye (İBB) Başkanı Ekrem İmamoğlu, İstanbul’un taksi sorununu çözmek için belediyenin 5 bin taksiyi kiraya vereceğini açıklamıştı.

İstanbul’da taksi plaka satışlarının yapıldığı Bağcılar Oto Center’daki galericiler, kararın kendileri için sürpriz olduğunu söyledi.

PLAKA FİYATLARI DÜŞTÜ

Oto Center'de plaka alım-satımı yapan bir firma sahibi Gürsoy Atlı, İBB'nin taksi kararına tepki göstererek şunları söyledi: "Kararı daha yeni duyduk. Piyasa tedirgin oldu. 8 ay önce 'plaka vereceğim, ihale yapacağım' dendi, şimdi kiralığa dönüldü. Piyasada bir kargaşa oluştu.

Taksi plakaları 2 milyon 200 bin civarındaydı. Bir açıklamayla 2 milyon civarına indi. Esnaf 'acaba plakama bir şey olur mu' diye tedirgin oluyor. Belediyenin işi değil bu. Belediye şehirde eksik varsa ne yapmalı? Ulaşım sektöründe bir mahallede eksik varsa oraya araç yollamalı, hat kurmalı.

"ESNAF ESKİ ESNAF DEĞİL, ANINDA İSTANBUL'U KİLİTLER"

Takside de eksiklik varsa araştırmalar yapılmalı ve rapor hazırlanmalı. Verdiğini de kabul etsek esnaf yürütmeyi durdurur. Yani şu an her şey hazırlansa da esnaf bunun yürütmesini durdurur. Esnaf eski esnaf değil. Anında İstanbul'u kilitler. Kimse plakasını satmasın."

İMAMOĞLU: SAKIN BİZİ TEHDİT ETMEYE ÇALIŞMASINLAR

İBB Başkanı İmamoğlu, taksicilerden gelen bu tehditlere sert sözlerle yanıt verdi.

İmamoğlu, "İstanbul halkının, taksi ihtiyacı olup olmadığına karar verecek makam, Bağcılar Oto Galerisi'ndeki birkaç taksi galericisi değildir. Sakın bizi başka şeylerle tehdit etmeye çalışmasınlar.

"PLAKA FİYATLARI İLE GEÇİM SAĞLAYAN RANTÇILAR..."

Plaka fiyatları ile geçim sağlayan rantçılara bu süreci kurban etmeyiz, ettirmeyiz. İstanbul'da düzeni bozucu bir fiile giren her şahıs, karşısında devleti bulacaktır. Yani yasaların İBB'ye verdiği her yetki kullanmaktan imtina etmeyiz." şeklinde konuştu.

İmamoğlu'ndan yeni taksi açıklaması VİDEO

İmamoğlu nun taksi açıklamasının ardından tepkiler büyüdü #1