İki yolun ortasında kalan cami

İki yolun ortasında kalan cami

Antalya'da imar değişikliklerinin ardından iki yolun ortasında kalan cami, ilginç görüntüsüyle dikkati çekiyor.

İki yolun ortasında kalan cami

Antalya'nın Kepez ilçesi Hüsnü Karakaş Mahallesi'nde 1980'li yılların başında inşa edilen Uhut Camii'nin bulunduğu bölgede, farklı tarihlerde imar değişiklikleri yapıldı.

İMAR ÇALIŞMASININ ARDINDAN YOLUN ORTASINDA KALDI

Daha önce tarlalardan oluşan mahallede, zamanla konut sayısı arttı. İmardan sonra yolların da yapıldığı mahallede, Uhut Camii'nin yer aldığı caddeye Elmalılı Hamdi Yazır adı verildi. Ancak imar çalışmalarının ardından mahallenin en eski camisi, iki yolun ortasında kaldı.

İki yolun ortasında kalan cami  #1

GÖRENLER ŞAŞKINLIKLARINI GİZLEYEMİYOR

Daha çok gecekondulaşmanın yer aldığı mahallede, kentsel dönüşüm kararının ardından 3 yıl önce caminin yıkılmasına karar verildi. Yakın bölgede başka cami olmaması nedeniyle belediye, yeni bir cami yapılana kadar Uhut Camii'nde ibadetin devamına karar verdi. İki yolun ortasında kalan camiyi ilk görenler, şaşkınlıklarını gizleyemiyor.

İki yolun ortasında kalan cami  #2

YENİ CAMİDE SONA YAKLAŞILDI

Diğer yandan yapımı devam eden yeni Uhut Camii'nin, büyük bölümü tamamlandı. 2 bin metrekare alanda inşası süren camiye, mahallede yaşayan vatandaşlar da destek veriyor. Mahallenin kadınları, her cuma sabah erken saatlerde bir araya gelerek gözleme yapıyor. Kadınların yaptığı gözlemeler ise erkekler tarafından, Antalya'nın farklı camilerinde satılıyor. Elde edilen gelir, inşaat giderleri için kullanılıyor.

İki yolun ortasında kalan cami  #3

İki yolun ortasında kalan cami  #4