Gurbetçiler, yurda gelmeye başladı

Gurbetçiler, yurda gelmeye başladı

Yaz tatillerini geçirmek için anavatana gelmeye başlayan gurbetçiler, koronavirüs tedbirleriyle Kapıkule Sınır Kapısı'ndan giriş yapıyor.

Gurbetçiler, yurda gelmeye başladı

Avrupa'nın çeşitli ülkelerinde yaşayan gurbetçiler, koronavirüs salgınının ardından yaşanan normalleşme süreciyle birlikte yurda giriş yapmaya başladı.

SAĞLIK TARAMASINDAN GEÇİYORLAR

Kapıkule Gümrük Kapısı'ndan giriş yapan Türk vatandaşları, ateş ölçümlerinin ardından İl Sağlık Müdürlüğü personelince sağlık taramasından geçiriliyor.

Sosyal izolasyon ve korunma yöntemleri hakkında bilgilendirilen vatandaşlara, 14 gün ev izolasyonuna tabi olduklarına dair onay formu imzalatılıyor.

Kapıkule'den girişte vatan toprağına adım atmanın mutluluğunu yaşayan gurbetçi vatandaşların ortak söylemi ise diğer ülkelere nazaran, Türkiye'nin sağlık tedbirlerini daha sıkı tutması.

Gurbetçiler, yurda dönmeye başladı ViDEO

"TÜRKİYE'DE TEDBİRLER ÜST SEVİYEDE"

Belçika'dan gelip memleketi Karaman'a giden Ramazan Ösmer, tüm tedbirlerini alarak yola çıktıklarını belirterek, "Yolculuğumuz iyiydi, güzel geçti. Tedbirlere uymaya çalıştık. Alabileceğimiz tedbirleri aldık. El dezenfektanı, kolonya ve maske aldık. Sırbistan'da ve Bulgaristan'da pek tedbir göremedik kapılarda; ama biz kendi mesafemizi koruduk. Ama Türkiye'de tedbirler üst seviyede ve bu sevindirici. Hem ateşimizi ölçtüler hem de form doldurduk." dedi.

Gurbetçiler, yurda gelmeye başladı #1

"BELÇİKA'DA SALGIN SÜRECİ ZOR GEÇTİ"

Belçika'dan gelen Aynur Akdağ ise salgın sürecinde zor günler geçirdiklerini ve Türkiye'de kafa dinlemek istediklerini belirterek, "Yolculuğumuz çok güzeldi. Herhangi bir sorun yaşamadık. Herkese güzel yolculuklar diliyorum. Türkiye'de eşimle baş başa kafa dinleyeceğiz. Salgın süreci Belçika'da çok zor geçti. İnsanların karakteri değişti, birbirlerinden soğudular. Ama çok şükür atlattık." diye konuştu.

Gurbetçiler, yurda gelmeye başladı #2

"BİZE DEĞER VERİLDİĞİNİ BİR KEZ DAHA ANLADIK"

Almanya'dan gelip İstanbul'a giden Hanefi Türk de Türkiye'nin dışında hiçbir yerde sıkı tedbirler olmadığını söyledi.

Türk, "Yollarda rahatça geldik. Fakat hiçbir sınır kapısında herhangi bir önlem alındığını görmedik. Sadece Kapıkule'de çok sıkı tedbirler var ve bu çok güzel bir şey. Bizim iyiliğimiz ve sağlığımız için yapıyorlar bunu. Bize değer verdiklerini bir kez daha anladık." dedi.

Gurbetçiler, yurda gelmeye başladı #3

Gurbetçiler, yurda gelmeye başladı #4

Gurbetçiler, yurda gelmeye başladı #5

Gurbetçiler, yurda gelmeye başladı #6