Güngören'de boşaltılan binanın betonunda deniz kumu bulundu

Güngören'de boşaltılan binanın betonunda deniz kumu bulundu

İstanbul Güngören'de, balkonundaki derin çatlaklar nedeniyle tahliye edilen binadan alınan beton örneğinden deniz kumu çıktı.

Güngören'de boşaltılan binanın betonunda deniz kumu bulundu

İstanbul'da yıkılma tehlikesi nedeniyle boşaltılan hasarlı binaların taşıdığı risklerin boyutu, yapılan incelemelerle bir kez daha ortaya çıkıyor.

Güngören Mareşal Çakmak Mahallesi Orhan Caddesi'nde bulunan 5 katlı binada, yıllar içinde oluşan çatlaklar tehlikeli boyuta ulaştı.

DEMİR VE TAHTA DİREK İLE DESTEK YAPILDI

Bina sakinleri, balkonun yıkılma tehlikesine karşı demir ve tahta direkle balkona destek yaptı. Binada oluşan görüntü, çevrede yaşayanlarda da tedirginliğe neden oldu.

BİNA TAHLİYE EDİLDİ

Güngören Belediyesi Zabıta ekipleri dün binaya gelerek, binanın tahliyesine karar verilen ilgili yazıyı astı ve binada yaşayanlar otellere yerleştirildi.

Güngören'de yıkılma tehlikesi olan bina boşaltıldı VİDEO

KAROT ÖRNEĞİNDEN DENİZ KUMU ÇIKTI

Binada yaşayanlar tahliye edildikten sonra belediye ekipleri, bugün binadaki betonun sağlamlığını ölçmek için karot testi yaptı. Karot örneği alınan beton parçalarında deniz kumu olduğu tespit edilirken, beton parçalarında midye kabukları da bulundu.

Güngören de boşaltılan binanın betonunda deniz kumu bulundu #1

"MİDYE KABUKLARI VAR"

Binadan karot örneği alan İnşaat Teknikeri Murat Demir, "Midye kabukları var. Deniz çakılları görünüyor. Bir hafta içinde bunların sonuçları çıkacak. Bunlar kesilecek düzeltilecek, basınçlanacak, laboratuvarda teste girecek. Buranın mevcut demirleri, kolon sayıları bilgisayar ortamında çizilip ona göre belirlenecek. Bir hafta içinde kesin sonuç belli olacak" dedi.

Binadan alınan örnekler inceleme yapılmak üzere laboratuvara görüldü.

Güngören de boşaltılan binanın betonunda deniz kumu bulundu #2

Güngören de boşaltılan binanın betonunda deniz kumu bulundu #3

Güngören de boşaltılan binanın betonunda deniz kumu bulundu #4

Güngören de boşaltılan binanın betonunda deniz kumu bulundu #5

Güngören de boşaltılan binanın betonunda deniz kumu bulundu #6