FETÖ firarileri darbe girişiminin 4. yılında da aranıyor

FETÖ firarileri darbe girişiminin 4. yılında da aranıyor

Adalet Bakanlığı, 105 ülkede tespit edilen 807 FETÖ'cü hakkında 856 iade dosyasını ilgili ülkelere gönderdi.

FETÖ firarileri darbe girişiminin 4. yılında da aranıyor

Fetullahçı Terör Örgütü (FETÖ), 15 Temmuz'daki hain darbe girişiminde 251 vatandaşı şehit etti. Alçak kalkışmada 2196 vatandaş gazi oldu.

İhanet girişimi sırasında aktif rol oynayan, sivillerin ölümüne ya da yaralanmasına neden olan, başarısız olduklarını anlayınca da yurt dışına kaçan darbeci askerlerden ve örgütte önemli konumlarda bulunan sivillerden bazılarını yakalama çalışmaları sürüyor.

105 ÜLKEDE TESPİT EDİLDİLER

Adalet Bakanlığı tarafından, aralarında 15 Temmuz 2016'daki darbe girişiminin ardından yurt dışına kaçanların da bulunduğu örgüt mensuplarına yönelik iade dosyaları hazırlandı.

Bakanlık, bugüne kadar 105 ülkede yaşadıkları belirlenen 807 FETÖ mensubu hakkında savcılıklar ve mahkemeler tarafından hazırlanan 856 iade dosyasını ilgili ülkelere iletti.

Aralarında ABD, Almanya, Romanya ve Belçika'nın da bulunduğu ülkelerden örgüt üyelerinin Türkiye'ye iadesi talep edildi.

İADE TALEPLERİ

Bugüne kadar ABD'den 156, Avrupa Birliği (AB) üyesi ülkelerden 257 FETÖ mensubunun iadesi istendi. AB üyesi ülkeler içerisinde en fazla talep 77 kişi hakkında Almanya'ya, 64 kişi hakkında Yunanistan'a ve 36 kişi hakkında Belçika'ya iletildi.

Almanya'dan eski savcılar Zekeriya Öz ve Celal Kara'nın iadesini isteyen Türkiye, yine bu ülkede olduğu ileri sürülen örgütün sözde TSK sorumlusu, darbe girişiminin "sır kutusu" Adil Öksüz'ün de iadesine ilişkin talepte bulundu.

FETÖ firarileri darbe girişiminin 4. yılında da aranıyor #1

FETÖ ELEBAŞININ İADESİ İSTENDİ

ABD'den ise FETÖ elebaşı Fetullah Gülen'in yanı sıra, aralarında terörist başının en yakınındaki isimlerden Cevdet Türkyolu, özel doktoru Kudret Ünal, örgütün basın organlarında görevli Ekrem Dumanlı, kamuoyunda "Emre Uslu" olarak bilinen Emrullah Uslu, Hakan Şükür ve armatör İhsan Kalkavan gibi isimlerin iadesi istendi.

116 FETÖ'CÜ TÜRKİYE'YE GÖNDERİLDİ

Yapılan girişimler sonucunda, 27 ülkedeki 116 FETÖ mensubu bu ülkeler tarafından sınır dışı edilerek iade edildi.

Adalet Bakanlığınca, iade taleplerinin yanı sıra örgütün yurt dışında bulunan üst düzey yönetici ve üyelerinin geçici tutuklanmaları da gündeme getirildi. Bu kapsamda da 56 ülkeye, 163 FETÖ mensubunun geçici tutuklanması talebi gönderildi.