Fahrettin Koca: Diyarbakır'daki vaka oranında düşüş var

Fahrettin Koca: Diyarbakır'daki vaka oranında düşüş var

Diyarbakır'daki vaka sayısına ilişkin açıklamalarda bulunan Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, vakalarda yüzde 49 oranında azalma olduğunu açıkladı.

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, Güneydoğu Anadolu Bölgesi'ndeki koronavirüs salgınında yaşanan gelişmeleri ve sağlık yatırımlarını incelemek üzere Diyarbakır'a geldi.

Burada açıklamalarda bulunan Sağlık Bakanı Koca, kentteki koronavirüs vakalarının filyasyon çalışmalarıyla düşüşe geçtiğini duyurdu.

"MÜCADELEMİZİ SÜRDÜRÜYORUZ"

Bakan Koca açıklamalarına şu sözlerle devam etti:

"Sıkı koordinasyon ile mücadelemizi sürdürüyoruz. Diyarbakır'da 3 hafta öncesine kadar ciddi bir yoğunluk yaşadık. Bu dönemde yaptığımız hızlı ve etkili müdahaleyle bugün durum önemli ölçüde kontrol altına alınmış oldu. Diyarbakır'da mevcut 200 filyasyon ekibimizi hızla 385'e çıkardık. Her zaman altını çiziyorum, temasları ne kadar erken izole edersek, salgın kontrolünde o kadar başarılı oluruz. Önemli olan temaslıları ve pozitif olan vakaları erken dönemde izole etmek olmalı.

Fahrettin Koca: Diyarbakır daki vaka oranında düşüş var #1

"VAKA ORANI YÜZDE 49 ORANINDA DÜŞTÜ"

Türkiye, dünyada filyasyonu yani temaslı takibini en iyi yapan ülkelerden biridir. Bu gücümüzü Diyarbakır'da yoğun bir şekilde sahaya sürdük. Bugün rahatlıkla söyleyebilirim ki, 3 hafta öncesine göre vaka oranımız yüzde 49 oranında düşmüş durumdadır. Bir diğer önemli hususu da vurgulamak istiyorum. Hastaların ortalama yaşındaki yükseliş, ne yazık ki ağır hastalarımızın ve vefatların da artışına sebep oluyor. Unutulan tedbirler hepimize acılar yaşatıyor. Temizlik, maske ve mesafede taviz veren her ilimizde bu tabloları görüyoruz. Bu anlamda Diyarbakır başta olmak üzere bölgedeki tüm hemşerilerimi bir kez daha tedbirlere sıkı sıkı sarılmaya davet ediyorum.

Fahrettin Koca: Diyarbakır daki vaka oranında düşüş var #2

"YENİ TEDBİRLER ALINACAK"

Bugün bölgedeki durumu yerinden görmek, acil müdahale gerektiren konulara, çözüm üretebilmek için buradayız. Az sonra İl Sağlık Müdürümüzün, saha koordinatörümüzün ve başhekimlerimizin katılımıyla İl Değerlendirme toplantımızı gerçekleştireceğiz. Bu anlamda alınacak yeni tedbirleri de istişare edeceğiz. Daha sonra ise Mardin, Şanlıurfa, Batman, Siirt ve Şırnak il sağlık müdürlerimizin, saha koordinatörlerimiz ve başhekimlerimizin katılımıyla bölge toplantılarımızı yapmış olacağız. Böylece bu 6 ilimizdeki güncel durumu, ihtiyaçları, sağlık altyapısını detaylarıyla değerlendirmiş olacağız. İstişarelerimiz bittikten sonra özellikle aldığımız kararları ve sorunlarını cevaplamış olacağım"