Evsizlere konaklama projesi başlatıldı

Evsizlere konaklama projesi başlatıldı

Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığınca, koronavirüsle mücadelede alınan tedbirler kapsamında "Evsizlere Konaklama Projesi" başlatıldı.

Koronavirüs vakalarının Türkiye'de görülmesinin ardından yetkililer, önlemler almaya devam ediyor.

BAKANLIK PROJENİN BAŞLATILDIĞINI AÇIKLADI

Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığınca, koronavirüsle mücadelede alınan tedbirler kapsamında "Evsizlere Konaklama Projesi" başlatıldı.

Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanı Zehra Zümrüt Selçuk, sokakta yaşayan, evleri olmayan, kimsesiz kişiler için alınan yeni tedbirleri açıkladı.

Selçuk, açıklamasında, "Evsiz, mekansız ve kimsesiz kişiler tespit edilerek, öncelikli olarak il sınırları içerisinde bulunan kamu kurumu misafirhanelerine yerleştirilecek. İlgili kişilerin, kamu kurumu misafirhanelerine yerleştirilememeleri halinde pansiyon, otel gibi yerlerde konaklamaları veya bir mekanın bu kişilere salgın tehdidi ortadan kalkıncaya kadar tahsis edilmesi sağlanacak." dedi.

"KİŞİNİN TÜM İHTİYAÇLARI GİDERİLECEK"

Selçuk, "Konaklatılma öncesi ve konaklama sırasında periyodik aralıklarla sağlık kuruluşlarından destek alınarak bu kişilerin kontrollerinin yapılması, hastalık, bulaşma yolları ve alınabilecek kişisel tedbirler konusunda bilgilendirmenin yapılması sağlanacak. Konaklatılan kişilerin temizlik, sağlık, temel gıda, giyim ve diğer ihtiyaçları giderilecek. Bu kapsamda oluşan giderler Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfı imkanları çerçevesinde karşılanacak." dedi.

HEMEN UYGULANACAK

Bakan Selçuk, kaynak tahsisi yapılan ya da vakıf kaynağı ile uygulanan projelerde, "Evsizlere Konaklama Projesi" kapsamında hizmet sunulan kişi ve konaklama bilgilerinin Sosyal Yardım Hizmetleri Bilgi Sistemi veri tabanına işleneceğini vurguladı.

81 il müdürlükleri ile Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakıflarına iletilen bu tedbirlerin, hemen uygulamaya başlanacağını belirtildi.

Evsizlere konaklama projesi başlatıldı #1