Erzincan Valisi Makas: Can kaybımız yok

Erzincan Valisi Makas: Can kaybımız yok

Sel felaketi sonrası açıklamalarda bulunan Erzincan Valisi Mehmet Makas, can kaybı olmadığını ve hasar tespit çalışmalarına başladıklarını belirtti.

 

Erzincan’da doluyla karışık sağanak sele dönüştü. Sel sularının derelerden taşması üzerine kent merkezi dahil cadde ve sokaklar sular altında kaldı, iş makineleri gelen ihbarlara yetişemez duruma geldi.

Çok sayıda ev, iş yeri ve hayvan barınağı hasar gördü

Akyazı, Başpınar, Işıkpınar, Kurutirek mevkilerinde selin zararı büyük oldu. Çok sayıda ev, işyeri, hayvan barınakları sel sularıyla doldu.

Mezarlıklar sel molozlarıyla kapandı. Kentte öncelikle can kaybı yaşanmaması için mahsur kalan vatandaşların yardımına AFAD ve güvenlik güçleri sevk edildi.

Erzincan Valisi Makas: Can kaybımız yok #1

Vali Makas'tan açıklama

DHA'nın haberine göre; AFAD Erzincan il binasında bir basın toplantısı düzenleyen Vali Mehmet Makas, "Erzincan il merkezimizi kuzey yönü ile çevreleyen Keşiş dağlarına yoğun bir yağmur ve dolu yağışı oldu. Bundan kaynaklı ufak çaplı da olsa bir sel felaketi yaşadık. Özellikle il merkezimize bağlı Başpınar ve Kurutilek mahalleleri başta olmak üzere hem konutlarda hem tarımsal alanlarda zarara sebep olan bir sel felaketi yaşadık. Bu sel felaketinde sevindirici olan taraf her hangi bir can kaybımız yok. Ancak maddi kayıplarımız var. Maddi kayıplar bağlamında özellikle Başpınar ve Kurutilek mahalleleri başta olmak üzere konutlara su basması şeklinde zararlarımız var. Yine hayvan ağıllarının dağılması ve yine tarım arazilerine sel basması tarzında zararlarımız var. Tüm ekiplerimizle beraber belediyemiz başta olmak üzere özel idare, DSİ, karayolları ve AFAD ekiplerimiz ile beraber sahadaydık. An itibari ile hem yağmurun kesilmesi hem de alınan tedbirler neticesinde süre gelen bir sel olayı devam etmemektedir. Başpınar mahallesinde evleri zarar gören vatandaşlarımızdan akrabalarının yanına tahliye olanlarımız var. Kamu misafirhanelerinde misafir ettiklerimiz var. Ancak altyapı bağlamında hem il merkezimiz de hem bu iki mahallemizde sıkıntılarımız var. Bu içme suyu elektrik değil de yol hasarları, konut ve iş yeri hasarları şeklinde cereyan etti. İnşallah yarın itibariyle hem sel yataklarında DSİ başta olmak üzere makineli tüm kurumlarımı gerekli hizmetleri verecekler. Gece boyunca da çalışmaya devam edeceğiz” diye konuştu.

Erzincan Valisi Makas: Can kaybımız yok #2

Her türlü zarar ziyan tespitini yapacaklarını belirten Vali Makas, “Hem tarımsal alan bağlamında hem de vatandaşımıza ait konutlar bağlamında Ankara AFAD Başkanlığımızla ve Bakanlığımızla da koordinasyon içerisindeyiz. Tarım Bakanlığımızla koordinasyon içerisindeyiz. Konut ve sabit yapılar bağlamında da zararlarımızla ilgili AFAD Başkanlığımız gerekli desteği verecek. Bakanlığımız gerekli desteği verecek. Bölge milletvekillerimiz de konuları takip ediyorlar. Tarım alanları ve hayvan potansiyelimiz bağlamında gördüğümüz zararları da inşallah Tarım Bakanlığımızın marifetiyle gidermeye çalışacağız. Can Erzincanlı hemşerilerimiz geçmiş olsun dileklerimi iletiyorum. Cana gelmemesi bizim için sevindirici. Malumunuz iklim değişiklikleri bütün dünyada olmak üzere bizim coğrafyamızı da etkiliyor. İnşallah tedbirlerimizi alarak en az zararla bu iklim değişikliğine adapte olmaya çalışacağız. Ben tekrar geçmiş olsun dileklerimi iletiyor, tüm personelimize de teşekkür ediyorum" dedi.

 

Erzincan Valisi Makas: Can kaybımız yok #3

Erzincan Valisi Makas: Can kaybımız yok #4

Erzincan Valisi Makas: Can kaybımız yok #5

İlginizi Çekebilir
TBMM'de Kılıçdaroğlu'nun bütçe konuşmasında tansiyon arttı
TBMM'de Kılıçdaroğlu'nun bütçe konuşmasında tansiyon arttı
1559 YORUM
Politika
Altın Kelebek'te ödül alan Pınar Deniz: Dünyayı kurtarmam lazım dedim
Altın Kelebek'te ödül alan Pınar Deniz: Dünyayı kurtarmam lazım dedim
722 YORUM
Gündem
Cristiano Ronaldo, Al-Nassr ile anlaştı
Cristiano Ronaldo, Al-Nassr ile anlaştı
276 YORUM
Transfer dosyası
Bu sistem sayesinde 29 yaşında milyoner oldu!
ADVERTORIAL
Highfx
TÜİK kasım ayı enflasyonunu açıkladı
TÜİK kasım ayı enflasyonunu açıkladı
702 YORUM
Ekonomi