Erdoğan'dan aşı geliştirilmesinde küresel çabalara destek

Erdoğan'dan aşı geliştirilmesinde küresel çabalara destek

Koronavirüse karşı aşı ve ilaç çalışmalarını işaret eden Cumhurbaşkanı Erdoğan, "Gereksiz tekrarlara ve bürokrasiye izin verilmemesi, hedefe ulaşmamızı kolaylaştıracaktır" dedi.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Avrupa Birliği (AB) Komisyonu öncülüğünde düzenlenen "Koronavirüs Küresel Mukabele Uluslararası Taahhüt Etkinliği"ne, video mesaj gönderdi.

Kabine Toplantısı nedeniyle toplantıya katılamadığını dile getiren Erdoğan, "Ancak konuya verdiğim ehemmiyet çerçevesinde sizlere bu video kaydı aracılığıyla seslenme fırsatını yakalamaktan büyük bir bahtiyarlık duyuyorum." ifadesini kullandı.

Salgında hayatını kaybeden vatandaşlar için taziyelerini sunan, tedavisi sürenlere acil şifalar dileyen Erdoğan, "Şu ana kadar şehir hastanelerine yaptığımız yatırımlar, salgınla mücadelede bize çok önemli avantajlar sağlamıştır.

"YENİ SALGIN HASTANELERİ 3 HAFTA İÇERİSİNDE BİTECEK"

Sağlık sistemimiz ve altyapı yatırımlarımız güçlü olmasına rağmen, İstanbul'da 3 ayrı noktada 2 bin 100 yatak kapasiteli, her türlü donanıma sahip yeni salgın hastanelerinin inşaatına başladık. Bu hastaneleri 3 hafta içerisinde bitirip hizmete alıyoruz." diye konuştu.

Erdoğan'dan aşı geliştirilmesinde küresel çabalara destek VİDEO

Erdoğan dan aşı geliştirilmesinde küresel çabalara destek #1

"KORONAVİRÜS KÜRESEL İMTİHANA DÖNÜŞTÜ"

Cumhurbaşkanı Erdoğan, koronavirüs salgınının, sadece sağlık krizi olmaktan çıktığını siyasi, ekonomik ve sosyal boyutları olan benzersiz bir küresel imtihana dönüştüğünü belirterek, şunları söyledi:

Erdoğan dan aşı geliştirilmesinde küresel çabalara destek #2

"57 ÜLKEYE TIBBİ MALZEME DESTEĞİ SAĞLADIK"

"Bu salgın bize; dillerimiz, dinlerimiz farklı olsa da kaderimizin ortak olduğunu hatırlatmıştır. Türkiye olarak bu anlayışla bugüne kadar 57 ülkeye tıbbi malzeme desteği sağladık. Maskeden solunum cihazına kadar bu süreçte ihtiyaç duyulan kritik sağlık malzemelerinin tedarikinde de güvenilir ortak olmaya devam ediyoruz.

TEŞHİS, TEDAVİ VE AŞI ÇALIŞMALARINA DESTEK

İmkanlarımızla beraber ülkemizin virüsle mücadeledeki tecrübelerini de dostlarımızla paylaşıyoruz. Virüsün ortadan kaldırılması için en etkili aracın aşı olduğu görülüyor. Milli faaliyetlerimizin yanı sıra, teşhis, tedavi ve aşı geliştirilmesi yönündeki küresel çabaları da destekliyoruz.

Erdoğan dan aşı geliştirilmesinde küresel çabalara destek #3

"BÜROKRASİYE İZİN VERİLMEMESİ HEDEFE ULAŞMAYI KOLAYLAŞTIRACAK"

26 Mart'ta kabul ettiğimiz G-20 Bildirgesi'nde aşının hızlıca geliştirilmesi için kaynak sağlama taahhüdünde bulunmuştuk. Bugünkü 'Koronavirüs Küresel Mukabele' taahhüt etkinliğinin parçası olmayı da bu nedenle görev addettik. Çalışmalarda gereksiz tekrarlara ve bürokrasiye izin verilmemesi, hedefe ulaşmamızı kolaylaştıracaktır.

"MEBLAĞI 23 MAYIS'A KADAR İLAN EDECEĞİZ"

Koronavirüs aşısı tüm insanlığın ortak malı olmalıdır. Bu bakımdan üretilecek aşıya küresel erişimin garanti altına alınması ve 'kimsenin geride bırakılmaması' prensibinin itinayla uygulanması son derece önemlidir. Aşı geliştirme çabalarına yönelik maddi katkımızı belirlerken, tüm bu hususları dikkate alacağız. Değerlendirmeler akabinde tespit edeceğimiz meblağı ise 23 Mayıs'a kadar ilan edeceğiz."

Erdoğan dan aşı geliştirilmesinde küresel çabalara destek #4

ERDOĞAN'DAN TEŞEKKÜR

Cumhurbaşkanı Erdoğan, sözlerinin sonunda etkinliğin maksadına ulaşarak dünya için hayırlara vesile olmasını temenni ederek, emeği geçen tüm kurum, kuruluş ve paydaşlara teşekkür etti.

İngilizce alt yazılı olarak yayınlanan video mesajda, yeni açılan şehir hastaneleri ve inşası devam eden salgın hastanelerinin görüntülerine de yer verildi.