Erdoğan, 15 Temmuz Anıtı'ndaki törende konuştu

Erdoğan, 15 Temmuz Anıtı'ndaki törende konuştu

Cumhurbaşkanı Erdoğan; Malazgirt'te, Kosova'da, Niğbolu'da, Çanakkale'de ne olduysa 15 Temmuz'da da aynının olduğunu söyledi.

Erdoğan, 15 Temmuz Anıtı'ndaki törende konuştu

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, 15 Temmuz'un yıl dönümü nedeniyle Meclis'te düzenlenen törende kameralar karşısına geçti.

15 Temmuz'un Allah'ın yardımı ve milletin dirayeti ile başarısızlıkla sonuçlandığını belirten Cumhurbaşkanı Erdoğan, darbe girişiminin arkasında çok büyük hesapların olduğunu; Malazgirt'te, Çanakkale'de İstanbul'un fethinde ne olduysa 15 Temmuz'da da onun olduğunu söyledi.

MALAZGİRT'TE, KOSOVA'DA, NİĞBOLU'DA, ÇANAKKALE'DE NE OLMUŞSA...

Cumhurbaşkanı Erdoğan, "Malazgirt'te ne olmuşsa, 15 Temmuz'da o olmuştur. Kosova'da, Niğbolu'da, İstanbul'un fethinde, Çanakkale'de, İstiklal Harbi'nde ne olmuşsa, 15 Temmuz'da o olmuştur." ifadelerini kullandı.

Erdoğan, 15 Temmuz Anıtı'ndaki törende konuştu İZLE

Erdoğan, 15 Temmuz Anıtı ndaki törende konuştu #1

Erdoğan'ın açıklamalarından satır başları;

BAŞKAN ERDOĞAN: GAZİ UNVANINI BU KADAR HAK EDEN BAŞKA BİR MECLİS GÖRMEDİM

İstiklalimizi ve istikbalimizi borçlu olduğumuz tüm şehitlerimize Allah'tan rahmet diliyorum. Gazilerimizi minnet ile yad ediyorum. FETÖ'cü hainlerin 15 Temmuz'da TBMM'yi hedef alması rastgele bir tercih değildir. Bu Meclis masa başında değil, savaşta kurulmuştur. Bu Meclis, ülkemizi her sıkıntılı dönemin ardından yeniden ayağa kaldıran Meclis'tir. Bu Meclis, tepesine bomba yağdırılırken de hizmet eden bir Meclis'tir. Bu Meclis, toprağa gömülmek istenen 700 senelik bir cihan devletinden yeni bir devlet çıkaran bir Meclis'tir. Bu Meclis'te yemin ederek göreve başlamış olmaktan şeref duyuyorum. Başbakan ve Cumhurbaşkanı olarak 17 yıldır bu Meclis'te milletime hizmet etmekten şeref duyuyorum.
Kimi zaman teröristlere, kimi zaman küresel güçlere karşı bu Meclis'te omuz omuza mücadele etmekten onur duyuyorum. Gazi unvanını bu kadar hak eden bir başka Meclis bilmiyorum.

"DARBECİLER BİLEREK O TETİĞE BASIYORLARDI"

15 Temmuz gecesi Cumhurbaşkanlığı Külliyesi, Özel Harekat Daire Başkanlığı ve Ankara Emniyeti'ne bomba yağdıran darbeciler ne yaptığını çok iyi biliyorlardı. Ankara'da, İstanbul'da caddelerde önlerine gelenleri ezen darbeciler ne yaptıklarının farkındaydılar. Namus olarak emanet edilen silahları millete çeviren darbeciler bilerek kan döküyorlardı, bilerek tetiğe basıyorlardı. Güçleri yetseydi ülkenin Cumhurbaşkanı ve Başbakanı başta olmak üzere tüm öneticilerini katletmekten çekinmeyeceklerdi. Kendileri gibi düşünmeyen herkese hayatı zehir etmekten çekinmeyeceklerinden emin olunuz.

"15 TEMMUZ SONRASI FETÖ'CÜLERİN TASFİYESİ İLE TÜRKİYE YEPYENİ UFUKLARA KAVUŞMUŞTUR"

TBMM ve o gece burada darbecilere duruşları ile meydan okuyan milletvekilleri bile tek başına 15 Temmuz'u destan yapmaya yeterlidir. Ülkelerin dönüm noktalarını anlamak için bu tür hadiselerin öncesi ve sonrasını incelemek gerekir. Ülkemizin karşılaştığı sıkıntıların ardında bu örgütün silüetini görmeye başladık. Örgütün kendini pervasızca ilk belli ettiği yer 17-25 yargı-emniyet darbesidir. 15 Temmuzda deşifre olan FETÖ'cülerin tasfiyesi ile Türkiye her alanda yepyeni ufuklara kavuşmuştur.

"ÖNCELİKLE TÜRKİYE DEDİĞİMİZ SÜRECE MECLİSTEKİ MÜZAKERELERİN HEPSİ MAKBULÜMÜZDÜR"

TSK, uzun süredir hayata geçiremediğimiz operasyonlarını ardı ardına yapmaya başlamıştır. İnsanlarımız her alanda yönlerini özgürlüğe çevirmişlerdir. Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi gibi, tarihimizin en büyük yönetim reformunu hayata geçirmek bu Meclis'e nasip olmuştur. Milli iradenin tecelligahı olan Meclis'imiz, bir olma, iri olma, diri olma, kardeş olmamızın zirvesidir. Hep birlikte öncelikle Türkiye dediğimiz sürece, buradaki müzakerelerin hepsi makbulümüzdür. Hatta zenginliğimizdir.

"TARİH GEÇMİŞTEN DERS ALMAYANLAR İÇİN TEKERRÜR EDER"

Sadece kendimiz için değil, tüm komşularımız ve yüz milyonlarca kardeşimiz için sağlam durmak zorundayız. Hiç kimsenin bizi büyük ve güçlü Türkiye idealimizden vazgeçirmesine müsaade edemeyiz. Hiçbir gücün demokrasimizin ayaklarına prangalar burmasına göz yumamayız. Mehmet Akif'in dediği gibi, 'Tarih yalnızca geçmişten ders almayanlar için tekerrür eder'. Ülkemiz geçmişte kısır çekişmeler yüzünden enerjisini kaybetmiştir. Bu nedenle bizimle aynı şartlarda yolculuğa başlayan birçok ülke ne yazık ki o dönemde ülkemize fark atmıştır. Biz bu hataya düşmedik.

"YALAN VE İSTİSMAR SİYASETİNİ KAPIMIZA YAKLAŞTIRMADIK, YAKLAŞTIRMAYIZ"

Yalan, istismar siyasetini kapımıza asla yaklaştırmadık, yaklaştırmıyoruz, yaklaştırmayacağız. Etnik, dini ve mezhebi farklılıklar üzerinden milletimizin bölünmesine müsaade etmedik, etmeyeceğiz. Vesayetin gölgesine sığınmak yerine, milletin gölgesine sığınmayı tercih ettik. Bizim için hiçbir şey, vatanımızın istikbali ve istiklalinden önemli değildir. Söz konusu vatan ise gerisi teferruattır. Bundan sonra da aynı samimiyet ile çabalarımızı sürdüreceğiz.

"SOKAK TERÖRÜ İLE SİYASETİ ESİR ALMAYA ÇALIŞANLARI HÜSRANA UĞRATACAĞIZ"

Sokak terörü ile, baskı ile Türk siyasetini esir almaya çalışanları hep birlikte hüsrana uğratacağız. Türkiye'yi ateşe atmaya hazır muhterislere inat, milletimiz ile 15 Temmuz'daki gibi sırt sırta vererek bağımsızlığımızı savunmaya devam edeceğiz.

"SAMİMİ BİR ÇAĞRIDA BULUNMAK İSTİYORUM"

Buradan samimi bir çağrıda bulunmak istiyorum: Gönlü Türkiye için çarpan, TBMM altındaki herkes gelin birlikte 2023 ve 2053 vizyonumuzu birlikte inşa edelim. Gelin Türkiye'yi aydınlık yarınlara hep birlikte ulaştıralım. Gelin şehitlerimizin anısına hep birlikte sahip çıkalım.

Erdoğan, 15 Temmuz Anıtı ndaki törende konuştu #2

Erdoğan, 15 Temmuz Anıtı ndaki törende konuştu #3

Erdoğan, 15 Temmuz Anıtı ndaki törende konuştu #4