Edirne'de kaplumbağaları tatilciler besliyor

Edirne'de kaplumbağaları tatilciler besliyor

Su kaplumbağalarının olduğu bölgeye giden tatilciler, kaplumbağaları elleriyle besliyor. İncirli Deresi'ndeki su kaplumbağalarına özellikle çocuklar ilgi duyuyor.

Edirne'de kaplumbağaları tatilciler besliyor

Edirne'nin Enez ilçesine bağlı Gülçavuş köyü sahilindeki İncirli Deresi’nde binlerce su kaplumbağası yaşıyor.

Derede yaşayan kaplumbağaları her gün ziyaret edip, ekmek ve simit ile besleyen tatilciler, kaplumbağalara yoğun ilgi duyuyor.

ELLERİYLE BESLEMEK İSTİYORLAR

Özelikle çocukların ilgi gösterdiği kaplumbağalar, verilen ekmekleri yemek için birbirleriyle yarışıyor. Kaplumbağaların insanların ellerinden ekmek yediğini duyanlar, beslemek için bölgeye akın ediyor.

Edirne de kaplumbağaları tatilciler besliyor #1

"KAPLUMBAĞALAR DOĞAL TEMİZLEYİCİ"

Gülçavuş köyünde yaşayan tatilcilerden emekli öğretmen Bahri Kahraman tatilcilerin, sahilin simgesi haline gelen su kaplumbağalarına ekmek ve simit atarak insana alıştırdığını belirtip, "Kaplumbağalar ilk zamanlarda insanlara pek yaklaşmazlar ancak yiyecek aldıkları sürece insanların yanlarına gelmeye başlarlar. Bunlar zaman zaman tatlı sudan gelip denize de gidebiliyorlar. Fakat biz bazen çocuklarla toplayıp, doğdukları yere, tatlı suya geri götürüyoruz. Burada binlerce kaplumbağa var, aynı zamanda çevrede doğal bir temizleyici bunlar. Bu kadar çoğalmaları buradaki bitki yapısıyla alakalı. Derenin her iki tarafında kamış bölgesi var. O bölgelerde kış uykusuna yatıyorlar. İyi de beslendikleri için çok daha fazla yumurtluyorlar. İnsanların da yardımıyla kaplumbağalarımız çoğaldıkça çoğalıyor. Bunu duyan tüm aileler çocuklarını buraya getirir, ekmek atıklarını torbalarına doldurup besler. Onlar için de bir rehabilitasyon oluyor. Çocuklar da çok mutlu oluyor." dedi.

"YEMEDİKLERİMİZİ KAPLUMBAĞALARA VERİYORUZ"

Su kaplumbağalarını çocuklarıyla birlikte beslemeye gelen Özlem Yavuz, yemedikleri bayatlamış ekmekleri her gün dereye gelerek kaplumbağalara verdiklerini söyledi. Kaplumbağaları elleriyle beslediklerini söyleyen Yavuz, "Buraya yazları geliyoruz. Burayı çok seviyoruz, doğayla iç içe, sosyalleşebiliyoruz. Yemediğimiz ya da bayatlamış ekmeklerimizi de kaplumbağalara veriyoruz. Doymasalar bile biz elimizden geldiğince beslemeye çalışıyoruz." diye konuştu.

"HERKES KAPLUMBAĞALARA ÖNEM VERİYOR"

Ailesiyle birlikte kaplumbağaları beslemeye gelen 10 yaşındaki Yağız Yavuz ise "Kaplumbağaları besliyoruz. Herkes kaplumbağalara önem veriyor burada. Yiyemediğimiz, bayatlamış yiyecekleri onlara atıyoruz’’ dedi.

"BİZ ONLARA, ONLAR DA BİZE ALIŞTI"

Çocuklardan Defne Arslan da "Her gün uğramaya çalışıyoruz. Ekmeğimiz olmasa da sağdan soldan bulduklarımızı onlara atıyoruz. Biz onlara, onlar da bize alıştı." ifadelerini kullandı.

Edirne de kaplumbağaları tatilciler besliyor #2

Edirne de kaplumbağaları tatilciler besliyor #3

Edirne de kaplumbağaları tatilciler besliyor #4

Edirne de kaplumbağaları tatilciler besliyor #5

Edirne de kaplumbağaları tatilciler besliyor #6

Edirne de kaplumbağaları tatilciler besliyor #7

Edirne de kaplumbağaları tatilciler besliyor #8

Edirne de kaplumbağaları tatilciler besliyor #9

Edirne de kaplumbağaları tatilciler besliyor #10