Düzce'deki selde arama çalışmaları 10. gününde

Düzce'deki selde arama çalışmaları 10. gününde

Aşırı yağışlar sonunda meydana gelen sel ve heyelanda kaybolan 2 çocuk 21 kilometrelik alanda aranıyor.

Düzce'deki selde arama çalışmaları 10. gününde

Düzce'nin Cumayeri ile Akçakoca ilçesinde, 10 gün önce meydana gelen sel felaketinin ardından halen kayıp olan 2 çocuğu arama çalışmaları titizlikle yürütülüyor.

HİÇ BİR NOKTA ES GEÇİLMİYOR

Jandarma Genel Komutanlığı Sualtı Arama Kurtarma (SAK) timleri, sabahın erken saatlerinde botlarla Melen Çayı'na iniyor.

Esmahanım köyünden Melen Çayı'nın Karadeniz'e döküldüğü noktaya kadar olan yaklaşık 21 kilometrelik hatta titizlikle arama yapan su altı ekipleri, hiçbir noktayı es geçmeden, aynı yerden defalarca geçerek hava kararıncaya kadar çalışma yürütüyor.

Düzce deki selde arama çalışmaları 10. gününde #1

BOTLARIN GEÇEMEDİĞİ YERDEN DALIŞ EKİPLERİ GEÇİYOR

Botlarla giremedikleri yerlerde dalış gerçekleştiren ve ağaç parçalarının kapattığı yerleri inceleyen ekipler, büyük bir fedakarlıkla, gerektiğinde canlarını hiçe sayarak kayıp 3 yaşındaki Kağan Töngel ile 7 yaşındaki İlayda Sinem Kaplan'ı bulabilmek için çaba sarf ediyor.

Düzce'de kazazedeleri arama çalışmaları VİDEO

Düzce deki selde arama çalışmaları 10. gününde #2

"ZOR ŞARTLARDA ARAMA ÇALIŞMALARI DEVAM EDİYOR"

Afetin yaşandığı bölgede ilk dakikadan bu yana sürekli bir çalışmanın olduğuna değinen Düzce Valisi Zülkif Dağlı, "Sel bilgisi geldiğinde ilk etapta mahsur kalan vatandaşlara ulaşmak için yoğun çaba sarf edildi. Hava şartlarının zor olmasına rağmen, bu bölgede inanılmaz bir çaba ile 240 vatandaşımıza ulaşıldı." dedi.

Düzce deki selde arama çalışmaları 10. gününde #3

"İKİ ÇOCUĞUMUZ İÇİN ARAMA ÇALIŞMALARI TİTİZLİKLE DEVAM EDİYOR"

Yaşanan felaketin geniş bir bölgede etkili olduğuna ve can kayıplarının da yaşandığına değinen Vali Dağlı, şöyle konuştu: "Ciddi bir afet ile karşı karşıya kaldık. Çok geniş bir alana sirayet etti ve mahsur vatandaşlarımıza ulaşmak bir hayli zordu. Tüm cesaretleriyle tehlikeyi göze alan ekipler bölgede takdir toplayan çalışma yürüttüler. Kurtarma çalışmasının ardından Valiliğimizce oluşturulan kriz merkezinde arama çalışmalarına başladık. Bu bölgelerde AFAD, JAK, SAK ve gönüllü ekiplerimiz titiz çalışma yürüttü. Kaybolan 7 vatandaşımızdan 5'ine ulaşıldı fakat 2 çocuğumuzu halen arıyoruz. Ekiplerimiz tüm güçleriyle titiz bir çalışma yürütüyor. Denize kadar olan 21 kilometrelik alanda yürütülen çalışmalarımız ilk günkü titizlikle yürütülüyor."

Düzce deki selde arama çalışmaları 10. gününde #4

45 KÖY ETKİLENDİ

Düzce'de 17-18 Temmuz'da, Cumayeri ilçesine bağlı Dokuzdeğirmen köyüyle Akçakoca'nın Esmahanım ve Uğurlu köyleri başta olmak üzere 45 köyü etkileyen sel ve toprak kaymasında, bölgeye "kırmızı alarm" koduyla hareket eden Genelkurmay Başkanlığı, Jandarma Genel Komutanlığı ve polis helikopterleriyle köylerde mahsur kalan 240 vatandaş, zor coğrafya ve hava şartlarına rağmen bulundukları yerden alınarak güvenli bölgeye taşınmıştı.

Düzce deki selde arama çalışmaları 10. gününde #5

7 KİŞİ KAYBOLDU

İl Özel İdaresi, AFAD, 112 Acil Servis, itfaiye ve jandarma ekipleri, daha sonra kaybolan Fatma (42), Cengiz (53) ve Kağan Töngel (3) ile anne Nilgün (39) ve kızları Funda (9), ikiz olan Sanem ve İlayda Sinem Kaplan'ı (7) bulabilmek için arama kurtarma çalışması başlatmıştı.

Düzce deki selde arama çalışmaları 10. gününde #6

5 KİŞİNİN CESEDİ BULUNDU

Yürütülen arama kurtarma çalışmalarında, 19 Temmuz'da Esmahanım ile Uğurlu köyleri arasındaki dere yatağında Fatma Töngel'in, 21 Temmuz'da Uğurlu köyünün 200 metre yakınındaki bataklık bölgede Cengiz Töngel'in, 22 Temmuz'da Uğurlu köyünde ikizlerden Sanem Kaplan'ın, 23 Temmuz'da da anne Nilgün ile kızı Funda Kaplan'ın cesedi bulunmuştu.

Düzce deki selde arama çalışmaları 10. gününde #7

Düzce deki selde arama çalışmaları 10. gününde #8

İlginizi Çekebilir
Cinsel istismar davasında iddianame kabul edildi
Cinsel istismar davasında iddianame kabul edildi
713 YORUM
Gündem
Hulusi Akar'dan cemaate selam yazılı mühimmat iddialarına yanıt
Hulusi Akar'dan cemaate selam yazılı mühimmat iddialarına yanıt
483 YORUM
Gündem
Ufak bir yatırım ile, sadece 3 günde zengin olun!
ADVERTORIAL
CoinPro
Bloomberg: Türkiye'de tanker tartışması tırmanıyor
Bloomberg: Türkiye'de tanker tartışması tırmanıyor
227 YORUM
Dünya
Tekirdağ'daki kreşte şiddet görüntülerine soruşturma
Tekirdağ'daki kreşte şiddet görüntülerine soruşturma
727 YORUM
3. Sayfa