Dünyanın ilk kadavradan rahim nakillisi kadın anne oldu

Dünyanın ilk kadavradan rahim nakillisi kadın anne oldu

Kadavradan alınan rahimle hamile kalan Derya Sert, 4 Haziran günü erkek bebek dünyaya getirdi.

Dünyanın ilk kadavradan rahim nakillisi kadın anne oldu

2009 yılında bekar olduğu dönemlerde kadın hastalıkları sebebiyle bir dizi operasyon geçiren 32 yaşındaki Derya Sert'e, kadavradan rahim bulunup 45 kişi arasında doku grubu ve diğer testleri tam uyunca, 8 Ağustos 2011 yılında Akdeniz Üniversitesi Tıp Fakültesi'nde nakil yapıldı.

Dünyada ilk kez yapılan nakil ise AÜ Plastik ve Rekonstrüktif Cerrahi Ana Bilim Dalı öğretim üyesi Prof. Dr. Ömer Özkan tarafından gerçekleştirildi.

2013 YILINDA EMBRİYO TRANFERİ

Derya Sert'e, 31 Mart 2013 yılında da embriyo transferi gerçekleştirildi.

12 Nisan 2013 yılında ise transferin başarılı olduğu ve Sert'in hamile kaldığı medyada yer bulmuştu. Ardından genç kadının, hamileliğinin 8'inci haftasındaki kontrolünde, embriyo kalp atışlarının izlenememesi üzerine gebeliği sonlandırılmıştı.

Dünyanın ilk kadavradan rahim nakillisi kadın anne oldu ViDEO

"SAĞLIKLI BİR BEBEK"

Bugün AÜ'de düzenlenen basın toplantısında, Derya'nın anne olduğu bilgisi açıklandı. AÜ Rektörü Prof. Dr. Mustafa Ünal, 2011 yılında başarılı bir nakil gerçekleştirildiğini anlatarak, "O zamandan beri hastamız takip ediliyordu. İlk embriyo transferi 2013 yılında yapıldı. Bugünkü paylaşacağımız güzel haber, hastamız embriyo tranfserinden sonra çok başarılı bir gebelik geçirdi. 4 Haziran'da sağlıklı bir bebek dünyaya getirdi." dedi.

Dünyanın ilk kadavradan rahim nakillisi kadın anne oldu #1

22 GÜNLÜK VE 910 GRAM

Derya Sert'in dünyada bir ilk olduğunu söyleyen Prof. Dr. Ömer Özkan, "Dünyada önemli tepkiler topladı. Avrupa'nın Japonya'dan, Endonezya'sına kadar birçok merkezden ziyaretler oldu. Biz de bilgi birikimlerimizi, teknik desteğimizi onlara yansıttık. Bebeğimiz 28 hafta olarak 760 gram doğdu. Şu anda 22 günlük ve 910 gram. Doğduğu andan itibaren hiç entübe olmadı. Şu anda yeni doğan ünitesinde destek tedavisine devam ediyoruz. Anne sütüyle ve sonda aracılığıyla beslenmeye devam ediyor. Büyümesine, gelişmesine tüm yeni doğan ekibi olarak destek olmaya çalışıyoruz, takipteyiz." diye konuştu.

Dünyanın ilk kadavradan rahim nakillisi kadın anne oldu #2

'SERT BEBEK'

Toplantı sonrasında soru-cevap yapıldı. Özkan, sorulan soru üzerine bebeğin cinsiyetinin erkek olduğu bilgisini vererek, 'Sert bebek' diye hitap ettiklerini söyledi.

Bu arada Derya Sert'in, bebeğine doktorunun adını verdiği belirtildi.

Dünyanın ilk kadavradan rahim nakillisi kadın anne oldu #3

Dünyanın ilk kadavradan rahim nakillisi kadın anne oldu #4

Dünyanın ilk kadavradan rahim nakillisi kadın anne oldu #5

Dünyanın ilk kadavradan rahim nakillisi kadın anne oldu #6

Dünyanın ilk kadavradan rahim nakillisi kadın anne oldu #7

Dünyanın ilk kadavradan rahim nakillisi kadın anne oldu #8

Dünyanın ilk kadavradan rahim nakillisi kadın anne oldu #9