Dışişleri: Ermenistan'ın ikiyüzlülüğü barışa engel

Dışişleri: Ermenistan'ın ikiyüzlülüğü barışa engel

Erivan'ın husumet çıkarma peşinde olduğuna dikkat çekilen açıklamada, "Ermenistan makamlarının akıllarını başlarına almaları lazımdır" denildi.

Türkiye, Ermenistan'ın Azerbaycan'a düzenlediği saldırılara sert tepki gösterdi.

Dışişleri Bakanlığı, Ermenistan Dışişleri Bakanlığı tarafından dün yapılan açıklamaya yazılı yanıt verdi.

Açıklamada, Ermenistan'ın Azerbaycan'a yönelik mütecaviz eylemlerini örtmek için şimdi de Türkiye'ye yönelik "riyakar bir karalama" gayretine kalkıştığı görüldüğü belirtildi ve şöyle denildi:

"ERMENİSTAN'IN İKİYÜZLÜ TAVRI"

''Azerbaycan topraklarında yıllardır gayrimeşru bir işgal sürdüren Ermenistan'ın bu ikiyüzlü tavrı, Güney Kafkasya'da kalıcı barış ve istikrarın tesisinin önündeki asıl engelin kim olduğunu da açık ve net olarak gözler önüne sermektedir."

Bağlamından kopuk ithamlar ve iftiralarla dış siyaset yapmanın ne bölgeye ne Ermenistan'a yarar getireceği vurgulanan açıklama, şunlar kaydedildi:

"ERMENİSTAN MAKAMLARI, AKILLARINI BAŞLARINA ALSIN"

"Bu yaklaşım, kimliğini tek taraflı bir tarih anlayışından sadece husumet çıkararak oluşturan ve uluslararası hukuka aykırı saldırganlığını meşru göstermeye çalışan bir zihniyetin tezahürüdür. Saldırgan milliyetçiliği körükleyen bu sakat tutum üzücüdür, ancak şaşırtıcı değildir. Ermenistan makamlarının akıllarını başlarına almaları ve Güney Kafkasya'da sorunların değil, çözümlerin parçası olmayı bir an önce öğrenmeleri lazımdır."