Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu'ndan Yunanistan'a Akdeniz tepkisi

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu'ndan Yunanistan'a Akdeniz tepkisi

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Doğu Akdeniz'de uzlaşma istemeyen Yunanistan'ın tavrına ilişkin konuştu.

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Kongo Cumhuriyeti Dışişleri, İşbirliği ve Yurtdışındaki Kongolular Bakanı Jean-Claude Gakosso ile görüşmesinin ardından ortak basın toplantısı düzenledi.

Bakan Çavuşoğlu'nun gündeminde, Doğu Akdeniz'deki gelişmeler ve bölgede gerginliği artıran Yunanistan vardı.

Çavuşoğlu, Türkiye'nin Doğu Akdeniz'deki tatbikatının NATO kuralları çerçevesinde yapıldığını vurguladı.

Çavuşoğlu: Yunanistan kendine güveniyorsa masaya otursun VİDEO

"KENDİNE GÜVENİYORSA MASAYA OTURSUN"

Yunanistan son zamanlarda uzlaşma yönündeki inisiyatiflere 'hayır' diyerek diyalogdan yana olmadığını gösterdiğini belirten Çavuşoğlu, "Yunanistan kendine güveniyorsa masaya otursun. Haklı olduğunu herkesin önünde söylesin. Bizim de söyleyeceklerimiz var." dedi.

Çavuşoğlu'nun açıklamasından satırbaşları:

"Biz diyaloğa hazır olduğumuzu söyledik. En son NATO'nun insiyatifine de evet dedik ama Yunanistan bunu reddetti. Burada samimiyet yok. Artık AB ülkeleri de bundan çok sıkıldı. Çünkü tüm ilişkileri bu konu rehin alıyor.

Biz tezlerimizi uluslararası hukuk çerçevesinde anlatıyoruz. Denizle ilgili tartışmalı bölgeler çok var dünyada. Bunları göstererek anlatıyoruz. Kendimize güvendiğimiz için 'masada varız' diyoruz. Ama Yunanistan buna yanaşmıyor. Dendias benim çok eskiden arkadaşım. Yazdıklarıyla, söyledikleriyle Yunanistan Dışişleri Bakanı olarak şaşırtmıyor ama doğruları konuşmamız lazım. Ne halklarımızı ne de dünyayı kandıralım.

10 MİL TALEBİ

Bugün tüm tatbikatlara baktığımız zaman, bunu önceden deklare edersiniz, Navtex'i ilan ederseniz. Bizim tatbikatımız NATO kuralları çerçevesinde yapılıyor.

6 millik karasuları üzerinde 10 millik hava sahası talep eden dünya üzerinde başka bir ülke yok.

"AYASOFYA KONUSUNDA DERS VEREBİLECEK SON ÜLKE"

Ayasofya konusunda bize ders verebilecek son ülke Yunanistan'dır. Başkentinde cami olmayan tek ülke Yunanistan'dır. Batı Trakya'da Müslümanlara ciddi bir zulüm politikası uygulanıyor. Bugüne kadar Ayasofya'yı kim korudu, biz koruduk, ecdadımız korudu. UNESCO'yla yakın diyalog içindeyiz. Ne yaptığımızı herkes görüyor.

Bugün AİHM kararlarını uygulamadığı için Avrupa Konseyi, Yunanistan'ı eleştirdi. Aynı şekilde göçmenlerle ilgili, kaç göçmen Ege'de bunlar yüzünden öldü. Bu insanları ölüme terk etmek insani değil. Bugün DHKP-C, PKK, FETÖ Atina sokaklarında serbestçe dolaşıyor. Bu konularda ilkeli davranmak gerekiyor.

Yunanistan'ın cesareti varsa, tezlerinde kendine güveniyorsa, haklı olduğunu gelsin masada göstersin.

KUZEY IRAK KONUSU

PKK en çok Kürt kardeşlerimize zarar vermiştir. Bunları da Barzani ve KDP her zaman söylemiştir. Bugün KYB'yi, Süleymaniye bölgesini tamamen kontrol altına almıştır. PKK'nın hedefi Erbil yönetimini ele geçirmektir. PKK bugün çocukları zorla dağa götürüyor, eline zorla silah veriyor. Dolayısıyla KDP ve Irak Bölgesel Yönetimi Başkanı Barzani bunu her zaman söylüyor.

Terör örgütleriyle, Kürt kardeşlerimizi ayırt etmemiz lazım. Neçirvan Barzani'nin Türkiye ziyaretiyle ilgili çok ağır eleştiriler görüyoruz. Bu da doğru değil. Biz Kürt düşmanlığına karşıyız. Recep Tayyip Erdoğan'ın da Türkiye'deki Kürt kardeşlerimize hangi hizmetleri yaptığı ortadadır. Tarihten bu yana da, Kuzey Irak'taki Kürt kardeşlerimiz ne zaman dara düşse yardım etmişizdir. Buradaki Kürt kardeşlerimizin en büyük düşmanı da PKK'dır, YPG'dir. Neçirvan'ın ziyaretinde de bunları görüştük. PKK'nın Barzani'ye saldırması da çok doğaldır."