Dikeninde zehir olan aslan balığı ekonomik değeri yüksek ürüne dönüştü

Dikeninde zehir olan aslan balığı ekonomik değeri yüksek ürüne dönüştü

Doğu Akdeniz kıyılarında yayılan ve dikenlerindeki zehir nedeniyle vatandaşlar ile balıkçıları tedirgin eden aslan balığının, dikenlerinin kolay temizlendiği ve etinin lezzetli olduğu keşfedildi.

Dikeninde zehir olan aslan balığı ekonomik değeri yüksek ürüne dönüştü

Pasifik ve Hint Okyanusu'ndaki mercan kayalıklarında yaşayan aslan balığı, Süveyş Kanalı'nın açılmasıyla son yıllarda Doğu Akdeniz kıyılarında da yayıldı.

HEM LEZZETLİ HEM ZEHİRLİ

Uzmanlar, Mersin kıyılarında da popülasyonu artış gösteren aslan balığının, tehlikeli olduğu kadar lezzetli bir balık türü olduğunu bildirdi.

Dikenlerindeki zehir nedeniyle vatandaşları ve balıkçıları tedirgin eden aslan balığı, kolay temizlenmesi ve lezzetli olması nedeniyle ekonomik değeri yüksek bir ürüne dönüştü.

"ETİNDE ZEHİR YOK"

Mersin Üniversitesi Su Ürünleri Fakültesi İşleme Teknolojisi Ana Bilim Dalı Öğretim Üyesi Doç. Dr. Deniz Ayas, "Şu anda tezgahlarda kilosu 20 TL'den satılan aslan balığı, dikenleri temizlendiğinde tüketilebilen türlerden. Balığın etinde herhangi bir zehir bulunmuyor. Ayrıca çok da lezzetli bir balık. Şu anda amatör balıkçıların uzatma ağlarında çıkıyor. Üst düzey gıdalardan olan aslan balığı, orta yağlı olup, besinsel olarak mineral, aminoasit ve Omega 3 yönünden zenginlerdir" dedi.

Dikeninde zehir olan aslan balığı ekonomik değeri yüksek ürüne dönüştü #1

"ZEHİR 40- 42 DERECE SICAK SUDA ETKİSİNİ KAYBEDER"

Aslan balığından insana enjekte edilen zehrin, 40- 42 derece sıcak suda etkisini yitirdiğini belirten Ayas, "Dikenler elinize battığında basınçla birlikte zehir enjekte oluyor. Zehrin enjekte olduğu yerde ağrı meydana geliyor. Eğer elinizi 40- 42 derecelik suya batırmazsanız, elinizde çok şiddetli ağrı oluşuyor. Zehirli tüm balıklarda bu yöntem uygulanabilir. Zehir bu yöntemle dışarıya atılacaktır" diye konuştu.

Dikeninde zehir olan aslan balığı ekonomik değeri yüksek ürüne dönüştü #2

Dikeninde zehir olan aslan balığı ekonomik değeri yüksek ürüne dönüştü #3