DEAŞ'lıların iade süreci başladı

DEAŞ'lıların iade süreci başladı

İçişleri Bakanlığı, işlemi tamamlanan ABD uyruklu teröristin iadesini tamamlarken sırada 7 Alman teröristin bulunduğunu açıkladı.

DEAŞ'lıların iade süreci başladı

Türkiye, DEAŞ'lı teröristlerin iade sürecini bugün başlattı.

İçişleri Bakanlığı Sözcüsü İsmail Çataklı, DEAŞ'lıların iade süreci ile ilgili gazetecilere bilgi verdi.

Afet ve Acil Durum Yönetimi Başkanlığı (AFAD) ve Göçten Sorumlu İçişleri Bakan Yardımcısı Çataklı, yaptığı açıklamada, İçişleri Bakanı Süleyman Soylu'nun geçen hafta açıkladığı doğrultuda bugün yabancı terörist savaşçıların iadelerine başlandığını söyledi.

ABD'Lİ TERÖRİST SINIR DIŞI EDİLDİ

Sabah itibarıyla bazı Yabancı Terörist Savaşçılar'ın (YTS) geri gönderme işleminin tamamlandığını belirten Çataklı, "Sabah saatlerinde Türkiye'deki Geri Gönderme Merkezi'nde işlemleri tamamlanan ABD'li bir YTS'nin, Göç İdaresi Genel Müdürlüğünce Türkiye'den deport (sınır dışı) edilmesi işlemi gerçekleştirildi. Yine Geri Gönderme Merkezi'nde bulunan Alman uyruklu bir YTS için sınır dışı süreci işletildi, Danimarka uyruklu bir YTS ise adli süreç işletilerek gün içerisinde ülkelerine gönderilecek. Dolayısıyla bugün 3 YTS'nin ülkemizden çıkışları sağlanacak. Ayrıca geri gönderme merkezlerinde bulunan Alman uyruklu 7 YTS'nin seyahat programları yapılmış olup, 14 Kasım'da sınır dışı edilecek." dedi.

"İADE SÜRECİ DEVAM EDECEK"

Suriye'de yakalanan İrlanda uyruklu 2 YTS'nin işlemlerinin tamamlanmak üzere olduğunu ve ülkelerine gönderileceğini aktaran Çataklı, "Suriye'de yakalanan Alman uyruklu 2 YTS'nin ise seyahat programları tamamlanarak, bu hafta içerisinde sınır dışı edilmesi planlanmaktadır. Ayrıca Suriye tarafında yakalanan Fransız uyruklu 11 YTS'nin, işlemleri devam etmektedir. Suriye'de yakalanan YTS'lerin uyruk tespit çalışmaları tamamlanmış olup, detaylı mülakatları yüzde 90 oranında sonuçlandırıldı ve ilgili ülkelerle temas kuruldu. Yabancı terörist savaşçıların kendi ülkelerine iade sürecine kararlılıkla devam edilecek." ifadelerini kullandı.