Diyanet her hafta farklı camide cuma kıldıracak

Diyanet her hafta farklı camide cuma kıldıracak

Diyanet İşleri Başkanlığı, cuma namazının her hafta farklı bir camide, asgari düzeyde katılımla kılınması yönünde karar aldı.

Ülkemizde koronavirüs vakalarının görülmesi üzerine, virüsle mücadele kapsamında birçok tedbir alınmaya başlandı.

Tedbirler üzerine Diyanet İşleri Başkanlığı da camilerde toplu şekilde namaz kılınmasını yasaklamıştı.

Vatandaşlar yasağa uyarken, Türkiye'de sadece Ankara Beştepe Millet Cami’nde, geçen hafta Diyanet İşleri Başkanlığı tarafından belirlenen kişilerle cuma namazı kılındı.

Bu karara tepki gelirken, bugün Diyanet tarafından cuma namazına ilişkin yeni bir açıklama geldi.

"TEK BİR CAMİDE KILINMASI UYGUN DÜŞÜNÜLMÜŞTÜR"

Açıklamada şu ifadelere yer verildi:

"Bilindiği üzere, tüm dünyayı etkileyen Kovid-19 salgını karşısında, dinimizin insan sağlığını ve can güvenliğini korumaya yönelik emirleri gereği, Din İşleri Yüksek Kurulu kararıyla 16 Mart tarihinden itibaren cuma namazlarına ve camilerde cemaatle namaza ara verildiği açıklanmıştır. Yaşadığımız mahzun cumanın ardından 27 Mart Cuma günü ise İslam medeniyetinin en önemli coğrafyalarından olan cennet vatanımızda, İslam toplumunun şiarlarından biri olan cuma namazının temsilen de olsa devam etmesi gayesiyle, gerekli sağlık tedbirleri alınarak, Türkiye’de tek bir camide de olsa kılınmasının uygun olacağı düşünülmüş ve Ankara il ve ilçe müftülerimizin katılımıyla Ankara Millet Camiinde, bugün ise Ankara Ahmet Hamdi Akseki Camii’nde kılınmıştır.

Diyanet her hafta farklı camide cuma kıldıracak #1

Haddizatında afet, salgın ve benzeri durumlarda, mahiyeti ve fonksiyonu itibariyle toplumsal yönü güçlü bir ibadet olan cuma namazına ara verilmesi veya belirli yerlerde kılınabilmesi noktasında geçmişten günümüze İslam âlimlerinin görüş ve uygulamaları mevcuttur. İçinde bulunduğumuz süreçte, İslam coğrafyasının farklı bölgelerinde de benzer uygulamalar hayata geçirilmektedir.

Diyanet her hafta farklı camide cuma kıldıracak #2

"CUMA HUTBELERİMİZİN DEVAMI SAĞLANMIŞTIR"

Cuma namazının tek bir camide devamı vesileyle, Başkanlığımızın en önemli irşat hizmetlerinden olan ve halkımıza bilgi, bilinç, inanç ve umut aşılayan Cuma hutbelerimizin de devamı sağlanmıştır. Bu zor süreçte hutbelerimiz, musibetler karşısında mümince bir duruşu tavsiye etmekte, tedbir, tevekkül, dua ve yardımlaşma ile milletimize sabır ve kararlılığı öğütlemektedir. Cuma hutbelerinin Diyanet TV ve sosyal medya hesapları üzerinden canlı olarak yayınlanmasına devam edilmesi, milletimizin hissiyatını paylaşmaya ve maneviyatını güçlendirmeye yöneliktir.

Diyanet her hafta farklı camide cuma kıldıracak #3

"TEK BİR CAMİDE DE OLSA, NAMAZIN KILINMASI İÇİN TALEP GELDİ"

Diğer taraftan, cuma namazına gidemediği için büyük üzüntü duyan vatandaşlarımızdan, tek bir camide de olsa temsilen bu namazın kılınması hususunda bizlere çok sayıda talep gelmiştir. Dolayısıyla bu uygulamanın, milletimizin cuma namazını kılamadığı için yaşadığı üzüntünün bir nebze giderilmesine katkı sunduğu görülmüştür.

Diyanet her hafta farklı camide cuma kıldıracak #4

"GEÇEN HAFTA KULUNAN NAMAZ HAKKINDA YAPILAM NİTELEMELER SON DERECE ÜZÜCÜ"

Bu bağlamda belirtilmelidir ki, az sayıda müftümüzün katılımıyla geçen hafta kılınan cuma namazı hakkında birtakım medya mecralarında yapılan olumsuz nitelemeler son derece üzücüdür. Hâlbuki toplumumuzda cuma kültürünün yaşatılmasına ve cuma şuurunun korunmasına yönelik olan bu kararın seçkinci bir bakışla en ufak bir alâkası bulunmamaktadır. Özellikle zor zamanlarda ve kırılgan dönemlerde, inancımız ve ibadetlerimiz gibi milletimizin hassas olduğu konularda doğru bilgi ve duyarlılıkla hareket edilmesi; birlik ve beraberlik duygularını zedeleyerek maddi ve manevi varlığımızı zayıflatacak söz, tutum ve davranışlardan kaçınılması vazgeçilmez bir sorumluluktur.

Diyanet her hafta farklı camide cuma kıldıracak #5

"HER HAFTA FARKLI CAMİDE ASGARİ KATILIMLA CUMA NAMAZI KILINACAK"

Zikredilen gayelerle, salgın tehlikesi sona erinceye kadar, her hafta ülkemizin farklı tek bir camiinde asgari düzeyde katılımla, gerekli tüm sağlık tedbirleri alınarak temsilen cuma namazı kılınacak, en kısa zamanda bu musibetten kurtulmamız için dua ve niyazda bulunulacaktır. Bu vesileyle, aziz milletimizin yüreği buruk olan her bir ferdine, gösterdiği anlayış ve sabırdan, ortaya koyduğu ferasetli tutum ve tavırdan dolayı şükranlarımızı sunuyoruz."