Çorum’da suçsuz yere hapis yatan kişi tazminat kazandı

Çorum’da suçsuz yere hapis yatan kişi tazminat kazandı

Arazi meselesi nedeniyle çıkan tartışmada amcası tarafından tabanca ile vurulan muhtarın ölümünde, ‘cinayete iştirak’ suçundan 12 yıl hapse çarptırılan adamın, suçsuz olduğu ortaya çıktı

Çorum’da suçsuz yere hapis yatan kişi tazminat kazandı

3 Ekim 2015’te Çorum’un Sungurlu ilçesine bağlı Çadırhöyük köyünde traktörüyle köy dışındaki tarlasına giden 37 yaşındaki muhtar Ramazan Alımcı'nın yolu, amcası Osman Alımcı (76) tarafından kesildi.

Arazi meselesi yüzünden husumetli olduğu belirtilen amca yeğen arasında tartışma çıktı.

SUÇA İŞTİRAK ETTİĞİ ÖNE SÜRÜLDÜ

Tartışma büyüyüp ve kavgaya dönüştü. Kavga sırasında Osman Alımcı, tabancayla yeğeni Ramazan Alımcı'ya 5 el ateş etti.

Ramazan Alımcı yaşamını yitirirken, Osman Alımcı ile suça iştirak ettiği öne sürülen Mehmet Özcimbit (53) tutuklandı.

Çorum’da suçsuz yere hapis yatan kişi tazminat kazandı #1

CİNAYET ZANLISI ÖLDÜ

Sungurlu Ağır Ceza Mahkemesi’nde yargılanan sanıklardan Osman Alımcı ‘kasten öldürme’ suçundan 18 yıl, Mehmet Özcimbit ise ‘kasten öldürme suçuna iştirak’ten 12 yıl hapse çarptırıldı.

Yaşlığa bağlı hastalığı bulunan Osman Alımcı, geçen yıl cezaevinde hayatını kaybetti.

YARGIYAY KARARI BOZUNCA BERAAT ETTİ

12 yıl hapis cezası alan Mehmet Özcimbit, avukatı aracılığıyla Yargıtay’a temyiz başvurusunda bulunarak karara itiraz etti.

Temyiz dosyasını inceleyen Yargıtay 1’inci Ceza Dairesi, 'suça iştirak işlediği sabit görülmediği' gerekçesiyle yerel mahkemenin Özcimbit hakkındaki kararını bozdu.

Yargıtay'ın bozma kararının ardından Mehmet Özcimbit, yeninden yargılandığı mahkemece, 4 yıl 1 ay hapis yattıktan sonra suçsuzluğunun anlaşılması üzerine serbest bırakılarak beraat etti.

Çorum’da suçsuz yere hapis yatan kişi tazminat kazandı #2

TAZMİNAT DAVASINI DA KAZANDI

Özcimbit’in avukatı Eşref Kaya, müvekkilinin 4 yıl 1 ay gibi uzun bir süre cezaevinde suçsuz yere yattığını ve bu nedenle ağır kayıpları olduğunu belirterek, açtıkları maddi manevi tazminat davasını da kazandıklarını söyledi.

Kaya, “Yargıtay bütün itirazlarımızı haklı görerek, duruşmada müvekkilimi tahliye etmiş ve bozma sonrası da Sungurlu Ağır Ceza Mahkemesi müvekkilimin beraatine karar vermiştir. Müvekkilimde 4 yılı aşkın tutuklulukla büyük bir mağduriyet oluşmuştur. Bunun sonucunda biz maddi ve manevi tazminat haklarımızı aramak için Ankara Ağır Ceza Mahkemesi'ne dava açtık. Dava sonucunda 75 bin TL maddi ve 80 bin TL manevi tazminatın verilmesine hükmedilmiştir. Tabii ki bu miktar müvekkilimin 4 yıl bir ayını karşılamayacaktır.” dedi.

Mehmet Özcimbit ise “Adalet geç de olsa suçsuz olduğuma karar verdi. Avukatım bundan sonra gerekenleri zaten yapıyor.” diye konuştu.

Çorum’da suçsuz yere hapis yatan kişi tazminat kazandı #3