Büyük Menderes'te toplu balık ölümleri

Büyük Menderes'te toplu balık ölümleri

Aydın'ın Söke ilçesinden geçen Büyük Menderes Nehri'nde toplu balık ölümleri yaşanması, bölge sakinlerini endişelendiriyor.

Büyük Menderes'te toplu balık ölümleri

Büyük Menderes nehrinin Söke'de denize döküldüğü yer olan Kafa bölgesinde bugün sabah avlanmaya çıkan amatör balıkçılar, kıyıya vurmuş çok sayıda ölü balık olduğunu fark edip durumu EKODOSD'a bildirdi. EKODOSD Başkanı Bahattin Sürücü beraberindeki heyet ile bölgeye gidip inceleme yaptı.

FABRİKA ATIKLARI, NEHRİ ZEHİRLİYOR

Çalışma sonrasında balık ölümlerinin çevrede bulunan fabrikaların kimyasal atıklarını nehre bırakması nedeniyle artan kirlikten kaynaklandığı belirlendi. Büyük Menderes nehrinde geçmiş yıllarda da benzer şekilde toplu balık ölümleri yaşanmıştı.

Büyük Menderes'te toplu balık ölümleri VİDEO

Büyük Menderes te toplu balık ölümleri #1

KİRLİLİK HER GEÇEN GÜN ARTIYOR

Büyük Menderes nehrinde kirliğin her geçen gün arttığını belirten EKODOSD Başkanı Bahattin Sürücü, "Bugün balıkçıların ihbarı üzerine Kafa bölgesine gittik. Burada 10 binlerce balığın kirlilik yüzünden öldüğünü gördük. İçlerinde 3 santimetrelik balıktan yaklaşık 30 kilogramlık büyük balıklara kadar binlercesi vardı. Evsel atıklar ile sanayi kuruluşlarının arıtmasız bir şekilde akıttıkları kimyasal atıklar ve sular nedeniyle Büyük Menderes nehrindeki kirlilik her geçen gün artıyor. Bu da toplu halde balık ölümlerine yol açıyor. Yetkililerden denetimlerin artırılmasını talep ediyoruz" diye konuştu.

Büyük Menderes te toplu balık ölümleri #2

Büyük Menderes te toplu balık ölümleri #3

Büyük Menderes te toplu balık ölümleri #4

Büyük Menderes te toplu balık ölümleri #5

Büyük Menderes te toplu balık ölümleri #6

Büyük Menderes te toplu balık ölümleri #7

Büyük Menderes te toplu balık ölümleri #8

Büyük Menderes te toplu balık ölümleri #9

Büyük Menderes te toplu balık ölümleri #10