Bursa'da fabrikadan yayılan koku, 18 kişiyi hastanelik etti

Bursa'da fabrikadan yayılan koku, 18 kişiyi hastanelik etti

Bursa'da, katı atıklardan enerji üretmek isteyen bir çimento fabrikasından çevreye yayılan kötü koku ve dumandan 18 kişi etkilendi.

Bursa'nın Kestel ilçesindeki katı atıklardan enerji üretmeye başlayan bir çimento fabrikasının havaya saldığı kötü koku ve duman, Yeni Mahalle başta olmak üzere Kestel'in birçok mahallesine yayıldı.

Akşam saatlerinde başlayan ve geniz yakan kötü koku, saat 23.00 sıralarında daha da arttı. Kokudan rahatsız olan mahalle sakinleri evlerinden dışarı çıktı.

Bursa da fabrikadan yayılan koku, 18 kişiyi hastanelik etti #1

18 KİŞİ HASTANELİK OLDU

Çimento fabrikasının alt kısmında bulunan Yeni Mahalle sakinlerinden 18 kişi, kokudan etkilendi. İhbar üzerine olay yerine çok sayıda AFAD, itfaiye, polis ve sağlık ekibi sevk edildi. Kokudan etkilenen 10 kişi Kestel Devlet Hastanesi'nde tedavi altına alınırken, 8 kişi ise sağlık ekiplerince ayakta tedavi edildi.

Bursa da fabrikadan yayılan koku, 18 kişiyi hastanelik etti #2

MAHALLELİ TEPKİ GÖSTERDİ

Kokudan rahatsız olan mahalle sakinleri sokağa çıkarak tepki gösterdi. Fabrikanın şehrin dışında bir yere alınmasını isteyen vatandaşlar, aralarında imza topladı. Fabrikadan yayılan koku nedeniyle evlerinde oturamaz hale geldiğini ifade eden mahalle sakinlerinden Mesut Akça, "Akşam saat 18.00 sıralarında işten eve dönerken insanın genzini yakan bir kokuyu hissettik. Ne olduğunu anlamadık. Poşet yanığı zannettik. Buralarda çimento fabrikasından kaynaklı olduğunu tahmin edebiliyorduk. Belirli aralıklarla böyle kokular oluyordu. Ama bu kadar yoğun değildi. Bugünkü hat safhada rahatsız edici durumdaydı. Sonraki saatlerde koku daha da arttı. Hatta komşular tek tek balkonlara çıkmaya başladı. Yangından şüphelenen itfaiye ekipleri mahalleye geldi. Belirli aralıklara katı atık yaktıklarını öğrendik. Hastaneye kaldırılanlar oldu, rahatsızlananlar oldu. Beklentimiz bu tarz kokuların olmaması. Çevreyi ve havayı kirleten bu fabrikaların çaresine bakılması gerekir. Sonuçta insan hayatını etkileyen bir husus. Burada çocuklar var, yaşlılar var. Salgın sürecini de göz önüne aldığımızda biraz daha dikkat edilmesi gerektiğini düşünüyoruz." dedi.

Bursa da fabrikadan yayılan koku, 18 kişiyi hastanelik etti #3

"ÖNCE KORONAVİRÜS, ŞİMDİ DE BUNLAR"

Çok sayıda insanın kokudan etkilenip hastaneye kaldırıldığını belirten Özlem Kaplan ise, "Çoğu kişi zehirlendi. Ambulans geldi. Bu akşamki olay değil. İki günde bir yakılıyor ama bu koku bu kadar ağır değildi. Biz buraya taşındığımızdan beri tozundan, pisliğinden, kamyon seslerinden yatamıyoruz. Kapılarımız, camlarımız sürekli kapalı. Ölmek istemiyoruz. Sağlığımız bizim için önemli. Bir şeylerin yapılmasını istiyoruz. Dilekçe vermek için hazırlandık. Bu zehri artık istemiyoruz. Çocukluğumdan beri bu çimento fabrikası var. Sürekli insanlar bu durumdan şikayetçi ama hep aynı şekilde fabrika duruyor. Koronavirüsten dolayı zaten evlere kapanıyoruz. Ayrıca şimdi fabrikanın kokusu yüzünden evlere daha çok kapandık. Koronavirüsten korkarken, şimdi bundan korkar olduk." ifadelerini kullandı.

Bursa da fabrikadan yayılan koku, 18 kişiyi hastanelik etti #4

Bursa da fabrikadan yayılan koku, 18 kişiyi hastanelik etti #5

Bursa da fabrikadan yayılan koku, 18 kişiyi hastanelik etti #6

Bursa da fabrikadan yayılan koku, 18 kişiyi hastanelik etti #7

Bursa da fabrikadan yayılan koku, 18 kişiyi hastanelik etti #8

Bursa da fabrikadan yayılan koku, 18 kişiyi hastanelik etti #9

Bursa da fabrikadan yayılan koku, 18 kişiyi hastanelik etti #10