Bosch, Bursa'daki yatırımını genişletecek

Bosch, Bursa'daki yatırımını genişletecek

Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank, Bosch'un, Bursa'daki yatırımına 500 milyon liralık ilave yatırım yapacağını açıkladı.

Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank, ülkemize yapılacak yeni yatırımı açıkladı.

Bakan Varank, Bosh'un, Bursa'daki yatırımını büyütme kararı aldığını belirterek, "Koronavirüs ile mücadele ettiğimiz bugünlerde yatırım ve istihdam cephesinden güzel haber var. Bosch, Bursa'daki yatırımını genişletecek." açıklamasında bulundu.

500 MİLYON LİRALIK EK YATIRIM

Bosch Sanayi ve Ticaret Anonim Şirketi'nin, halihazırda Bursa'da devam ettiği “yüksek basınçlı benzinli enjektör” yatırımının bir parçası niteliğinde olan orta-yüksek teknolojili yeni nesil "yüksek basınç pompası" yatırımının proje bazlı desteklenmesine yönelik Cumhurbaşkanı kararı, Resmi Gazete'de yayınlandı.

Kararla ilgili Twitter hesabından paylaşımda bulunan Bakan Varank, koronavirüs ile mücadele edilen bugünlerde dış yatırım ve istihdam cephesinden güzel haberler olduğunu belirterek, "Bosch, Bursa'daki yatırımını genişletmeye karar verdi. 500 milyon liralık ilave yatırımla yeni nesil yüksek basınç pompalarını da ülkemizde üretmeye başlayacak. Hayırlı olsun." dedi.

Bosch, Bursa daki yatırımını genişletecek #1

NİTELİKLİ PERSONEL DESTEĞİ İKİ KATINA ÇIKTI

Bu ilave yatırım ile Bursa’daki mevcut 1 milyar 240 milyon liralık yatırım tutarı 1 milyar 740 milyon liraya, 314 olan istihdam sayısı 292 ilave istihdam ile 606 kişiye, 14 olan nitelikli personel sayısı 100 kişiye çıkacak.

Yılda 900 bin yeni nesil yüksek basınç pompası üretilecek yatırım için azami nitelikli personel desteği 20 milyon liradan 40 milyon liraya, enerji tüketim harcamalarının yüzde 50'sine verilen 100 milyon liraya kadar olan destek de 140 milyon liraya yükseltildi.

Söz konusu ilave yatırımın, cari açığa katkısının 85 milyon dolar olacağı tahmin ediliyor.