Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi Türkiye’yi kınamaya kalktı

Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi Türkiye’yi kınamaya kalktı

BMGK’nin Türkiye aleyhine karar almak istemesi, ABD ve Rusya’nın ret oylarıyla engellendi.

Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi Türkiye’yi kınamaya kalktı

Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi (BMGK), Türkiye'nin Barış Pınarı Harekatı'nı kınayamadı. ABD ve Rusya, BM Güvenlik Konseyi'nin Türkiye aleyhine alacağı kararı veto etti.

Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi'nde, Türkiye'nin Suriye'nin kuzeyinde güvenli bölge oluşturmak için başlattığı Barış Pınarı Harekâtı'nı kınama oylaması yapıldı.

ABD VE RUSYA VETO ETTİ

ABD ve Rusya, BM Güvenlik Konseyi'nin Türkiye'yi kınama kararını veto etti. Almanya, Belçika, Polonya, Fransa, Britanya ve Estonya, Türkiye'ye Suriye'deki tek taraflı askeri hareketlerini sonlandırma çağrısı yaptı ve harekâtın Türkiye'nin mevcut güvenlik kaygılarına cevap olmayacağını söyledi.  ABD ve Rusya ise ortak kınama metnine katılmayarak, toplantı sonrası kendi açıklamalarını yaptı.

5 ÜLKEDEN OPERASYONU DURDUR ÇAĞRISI

ABD ve Rusya'nın vetosunun ardından, kınama isteyen AB üyesi 5 ülke; İngiltere, Almanya, Fransa, Belçika ve Polonya ise toplantı sonrası ortak açıklama yaptı.

Türkiye'nin askeri operasyonundan "derin endişe" duyulduğu ifade edilen açıklamada, Türkiye'ye tek taraflı operasyonunu durdurması çağrısı yapıldı.

Açıklamada Türkiye'nin mültecilerin geri dönüşü için teklif ettiği güvenli bölge planının ise "BM Mülteciler Yüksek Komiserliği'nin belirlediği uluslararası kriterleri karşılamayabileceği'' kaydedildi.

"DEAŞ MİLİTANLARINDAN ARTIK TÜRKİYE SORUMLU"

Toplantının ardından gazetecilere açıklama yapan ABD'nin Birleşmiş Milletler (BM) Daimi Temsilcisi Kelly Craft, ABD'nin Türkiye'nin operasyon kararını desteklemediğini söyledi.

Suriye'de Hristiyanlar da dahil azınlık gruplar ve Kürt nüfusunun korunmasından ve insani kriz yaşanmamasından Türkiye'nin sorumlu olduğunu belirten Craft, "Bütün DEAŞ savaşçılarının tutuldukları hapishaneden kaçmamasından ve hiçbir şekilde yeniden yapılanmamasından şimdi Türkiye sorumlu." dedi.

Craft, sivillerin korunmamasının ve DEAŞ'ın tekrar ortaya çıkmasının ise sonuçları olacağını söyledi.

"ABD BU OPERASYONU HİÇBİR ŞEKİLDE ONAYLAMADI"

Toplantı sonrası ABD tarafından yapılan açıklamalarda, “Başkan'ın da söylediği gibi ABD bu operasyonu hiçbir şekilde onaylamadı. Trump, bölgedeki Kürtlerin ve dini azınlıkların korunmasının, ayrıca insani bir kriz çıkmamasının onların sorumluluğu olduğunu vurguladı.'' ifadelerine yer verildi.

RUSYA: DERİN ENDİŞE DUYUYORUZ

Rusya'nın yaptığı basın açıklamasında, “Türkiye’nin kuzeydoğu Suriye’de yaptığı askeri operasyondan derin endişe duyuyoruz. Türkiye’ye tek taraflı ordu hamlesini durdurması için çağrı yapıyoruz, çünkü bunun Türkiye’nin güvenlik endişelerini çözeceğine inanmıyoruz. Bölgede yenilenen düşmanlıklar istikrarı daha da bozacaktır, sivillerin çektiği acıyı arttıracaktır ve daha çok kişinin yerinden olmasına sebep olacaktır. Bu da Suriye’de ve bölgede daha çok sığınmacı anlamına gelmektedir.” ifadeleri kullanıldı.