Bilim Kurulu Üyesi Tezer, ten rengi değişimini açıkladı

Bilim Kurulu Üyesi Tezer, ten rengi değişimini açıkladı

İki Çinli doktordaki renk değişikliğiyle ilgili konuşan Bilim Kurulu Üyesi Hasan Tezer, bu durumun safra birikmesinden kaynaklanabileceğini söyledi.

Bilim Kurulu Üyesi Tezer, ten rengi değişimini açıkladı

Çin'de koronavirüs tedavisi gören ve ten renkleri değişen iki doktor, şaşkınlığa neden olmuştu.

Sağlık Bakanlığı Koronavirüs Bilim Kurulu Üyesi Hasan Tezer, Yi Fan ve Hu Weifeng adlı doktorların ten renginin değişmesiyle ilgili açıklamalarda bulundu.

TEN RENKLERİ NEDEN DEĞİŞTİ

Tezer, "Koronavirüs sonuç itibarıyla öncelikle yoğun bakıma girdiğinizde tüm sisteminizi etkileyebiliyor. Bu durumda da kalp, böbrek gibi tüm sisteminize etki edebiliyor.

Bu bağlamda belki de o kişilerin karaciğer fonksiyonuna eklendiği için safra birikimine bağlı cilt renklerinde değişiklik olmuş olabilir." diye konuştu.

Bilim Kurulu Üyesi Tezer, ten rengi değişimini açıkladı VİDEO

Bilim Kurulu Üyesi Tezer, ten rengi değişimini açıkladı #1

"KARACİĞERİM TEDAVİ SIRASINDA HASAR ALDI"

Virüse yakalanan Hu Weifeng, hastalık sırasında yaşadıklarını, "Bilincim yerine geldiğinde ve sağlık durumumu öğrendiğimde korktum. Karaciğerim tedavi sırasında hasar aldı. Sık sık kabuslar görüyordum.” sözleriyle aktarmıştı.

KISITLAMALAR, RAKAMLARA YANSIDI

Gazi Üniversitesi Tıp Fakültesi Çocuk Enfeksiyonları Bilim Dalı Öğretim Üyesi Tezer, bu tür pandemi hastalıkların ne zaman biteceğine dair öngörüde bulunmanın çok zor olduğunu, Türkiye'de yakın zamanda sokağa çıkmanın kısıtlanması, uçuşların durdurulması, sınırların kapatılması, okulların tatil edilmesi gibi büyük ve ciddi önlemlerin rakamlara yansıdığını belirtti.

"SON RAKAMLAR İYİ YÖNDE GİTTİĞİMİZİ GÖSTERİYOR"

Tezer, "Teması ne kadar kısarsanız o bağlamda da bunun sonucunu görüyorsunuz. Bu bağlamda baktığımızda Türkiye’de gelen son rakamlar iyi bir yönde gittiğimizi gösteriyor. Ancak bunu tarih olarak açıklamak için şu an çok daha erken.

Bilim Kurulu Üyesi Tezer, ten rengi değişimini açıkladı #2

MAYISIN SONUNA DOĞRU...

Sadece söyleyebileceğimiz şu ki bu hafta ve haftaya da bu şekilde gidersek mayısın ilk günlerinden itibaren rakamların daha da azalacağını belki de mayısın sonuna doğru rahatlayabileceğimizi söyleyebiliriz. Ama rehavete kapılmamamız gerektiğinin altını tekrar çizmek istiyorum. En ufak bir rehavete kapılma 10 gün sonra ikinci dalgalanma şeklinde karşımıza çıkacaktır." ifadelerini kullandı.

"POZİTİF VAKALARDA HIZLI TEDAVİYE BAŞLANIYOR"

Tezer, 20 ila 65 yaş arasında pozitif vaka sayısının daha çok olduğuna dikkat çekerek, "Fakat bu 'risk grubundakiler, yaşlılar daha fazla bu hastalıktan ölüyorlar, komplikasyonlar daha yoğun oluyor' anlamına gelmemeli. Maalesef 20 ila 65 yaş arasında yoğun bakım ihtiyacı olan hastalarımız da oluyor. O yüzden her kesimin kendisine dikkat etmesi gerekiyor. Türkiye’nin diğer ülkelerden farkı ise pozitif olan tüm vakalara semptom olsun olmasın çocuklar hariç tedavi başlanıyor.

Bunun yansıması rakamsal olarak baktığınız zaman özellikle 'zatürre' dediğimiz hadisenin Türkiye'de hızlıca azaldığını ve çok düşük rakamlara geldiğini görebiliyorsunuz. Bunun azalması da yoğun bakım ihtiyacının azalması demek oluyor. Özellikle riskli grubunu da evde tuttuğunuz zaman aslında virüse karşı rahatlama açısından da büyük ölçekli bir alan yaratılmış oluyor." dedi.

Bilim Kurulu Üyesi Tezer, ten rengi değişimini açıkladı #3

"DENİZE GİRMEMEMİZ İÇİN BİR SEBEP OLMAYACAKTIR"

Tezer ayrıca, önümüzdeki yaz aylarının geçtiğimiz yaz aylarına göre daha durağan geçeceğinin altını çizerek, "Ancak ne kadar sıkı önlemlerle yaz aylarına geçireceğiz, şu an alacağımız önlemler neticesinde bu belli olacaktır. Yani şu anda yapacağımız kısıtlamalar, temas izolasyonları, kendimizi evde karantinaya almamız bizim yazı daha rahat bir şekilde geçirmemizi sağlayacaktır.

"VİRÜSÜN KLORLU YERLERDE ÖLECEĞİNİ BİLİYORUZ"

Ayrıca koronavirüs havuzlarda insandan insana bulaşmıyor ki. Zaten bu virüs doğada da çok uzun süre kalabilen bir virüs değil. Özellikle havuz gibi klorlu yerlerde de virüsün öleceğini biliyoruz. Sosyal mesafemizi koruduğumuz müddetçe, kalabalık halde bulunmadığımız sürece denize girmememiz için bir sebep olmayacaktır.'' diye konuştu.

Bilim Kurulu Üyesi Tezer, ten rengi değişimini açıkladı #4

"TEMAS AZALTICI ÖNLEMLERİN ARKASINDAYIZ"

Bilim Kurulu olarak sokağa çıkma kısıtlamasına olumlu baktıklarını ifade eden Tezer, "Teması azaltıcı önlemlerin hepsinin arkasındayız. Bunu her zamanda tartışmıştık ve bu temas azaltma her yoluyla mümkündür. Sokağa çıkma yasağı bizim her zaman masada tartıştığımız bir konuydu. Bunlar değerlendirilip Sağlık Bakanlığı ile gerekli karar verici merciler duruma göre bunun planını yapıyorlar. Ancak bundan sonra bu tür gereksinimler olduğu sürece bizim sürekli masamızda olan ve sürekli tartıştığımız hadiseler de tekrar gündeme gelecektir." diye konuştu.

"AŞI ÇALIŞMALARI BELKİ AYLARCA SÜRER"

Aşı çalışmalarının tüm dünyada sıkı bir şekilde devam ettiğini ifade eden Tezer, "100'ün üzerinde aşı çalışmasının olduğunu söyleyebiliriz. Baktığımız zaman ağızdan verilme yoluyla, burundan verilme yoluyla, iğneyle vücuda enfekte gibi çok değişik yollardan bu çalışmalar sürüyor. Aşı çalışmaları aslında 4 aşamada gerçekleşir ve ilk aşaması hayvan deneğidir. Ardından insan çalışmalarına küçük çapta başlanır ve bunlar 'faz 1' dediğimiz çalışmalardır.

Bununla da ilgili çalışmaların dünyada 5 ülkede yürüdüğünü görüyoruz. Fakat aşı çalışmaları maalesef bugün, yarın ya da haftaya sonuç alınabilecek bir iş değil. Belki aylarca sürer. Fakat biz kış boyunca göreceğimizi de düşünürsek bu mikroorganizmayı, o dönemde de aşılama devreye girerse tüm dünyadan mikroorganizmanın azaltılması ya da yok edilmesi yönünde adım atılmış olur." bilgisini paylaştı.

Bilim Kurulu Üyesi Tezer, ten rengi değişimini açıkladı #5

"VİRÜS DÜNYADA DOYGUNLUĞA ULAŞMADI"

Tezer, hastalığın dünyadaki seyrine ilişkin de, "Dünyada bugün itibarıyla 2.5 milyon kişinin enfekte olduğunu ve birçok insanın öldüğünü biliyoruz. Dünyada aslında birçok ülke yavaş yavaş normal hayatına dönüyor; ama bu virüs tüm dünyada doygunluğuna şuan ulaşmamış durumda. Bu doygunluğa ulaşmadığı sürece de Dünya Sağlık Örgütü de temkinli davranıyor." dedi.