Bilim Kurulu Üyesi Çelik: Sıcakta virüs bulaşması azalır

Bilim Kurulu Üyesi Çelik: Sıcakta virüs bulaşması azalır

Son zamanlarda ülke çapında vaka sayılarının ciddi oranda azaldığını belirten Bilim Kurulu Üyesi İlhami Çelik, sıcak havanın virüse etkisine değindi.

Bilim Kurulu Üyesi Çelik: Sıcakta virüs bulaşması azalır

Yaz mevsiminin yaklaşmasıyla, sıcak havanın koronavirüs salgınına etkisi gündeme geldi.

Koronavirüs Bilim Kurulu Üyesi İlhami Çelik, sıcak havanın koronavirüse karşı nasıl bir etki göstereceğine ilişkin konuştu.

Hastalığın kontrol altına alınmasında iki noktanın önemine dikkat çeken Çelik, "Şu anda yaptığımız filyasyon çalışması ve sokağa çıkma kısıtlamaları son derece işe yarıyor. Çünkü bu hastalık biliniyor ki insandan insana bulaşıyor. İki insanın bir araya gelmesini engellediğiniz zaman virüsün bulaşımını engellemiş olacaksınız.

Bilim Kurulu Üyesi Çelik: Sıcakta virüs bulaşması azalır ViDEO

SICAK HAVADA VİRÜSÜN BULAŞMASI AZALIYOR

Sıcakların artışı virüsün bulaşmasını azaltır. Bilimsel olarak da bu kanıtlanmıştır. Son zamanlarda hem kendi hastanemizde hem de ülkemiz çapında vaka sayılarında, yoğun bakıma alınan hasta sayılarında ciddi oranda azalma görmeye başladık." dedi.

Bilim Kurulu Üyesi Çelik: Sıcakta virüs bulaşması azalır #1

"CUMHURBAŞKANIMIZIN KARARI YERİNDE OLDU"

Ramazan Bayramı'nda 81 ilde sokağa çıkma kısıtlaması ilan edilmesini değerlendiren Çelik, "Şimdi Cumhurbaşkanımızın kararı son derece yerinde oldu. Takdirle karşılanacak bir karar. Olması gereken de buydu. Biz bilim kurulundaki arkadaşlarımızla bu konuyu konuştuk.

Çünkü Ramazan Bayramları özellikle Türkiye'de temasın ön plana çıktığı, el öpmesi diye tabir ettiğimiz hareketlerin olduğu dönemde bunlardan uzak kalmamız gerekiyordu. Biz oruç tutuyoruz. Bayramlarda gideceğiz büyüklerimizin ellerini öpeceğiz, küçüklerin yanaklarından öpeceğiz ve onlara harçlık vereceğiz gibi.

Maalesef bu sene ertelememiz gerekiyordu. Olması gereken de buydu. Bunun bize çok katkı sağlayacağını, vaka artış hızını çok daha fazla azaltacağını görüyoruz." ifadelerini kullandı.

Bilim Kurulu Üyesi Çelik: Sıcakta virüs bulaşması azalır #2

"BERBERLER ÇOK RİSKLİ"

Berberlerin koronavirüse karşı risk grubunda olduğunu kaydeden Çelik, "Alışveriş merkezine gitmekten daha fazla risk taşıyan grup berberlerdi. Çünkü çok yakın temasta olan insanlar bunlar. İnsanlar saç, sakal birbirine karışmış, keza kadınlar için de aynı şey geçerli. Bu nedenle insanlar berber ve kuaföre gitmeye mecbur kaldılar.

Berberler çok riskli, buna çok dikkat etmek gerekiyor. Bu ortamlarda elbette hijyen ve temizlik kaygıları var. Biz de saçımız ve sakalımızdan rahatsız oluyoruz. Mümkün olduğunca çok dikkatli olmak gerekiyor. Maske ve kişisel koruyucu ekipmanlarımıza çok dikkat etmeliyiz." diye konuştu.

Bilim Kurulu Üyesi Çelik: Sıcakta virüs bulaşması azalır #3

"SONBAHARA DOĞRU DİKKATLİ OLMAK GEREKİYOR"

İlhami. Çelik, salgına karşı rehavet uyarısı yaparak, "Yazın bunun en alt seviyede devam edeceğini düşünüyoruz. Taşıyanlar olacak; fakat bulaşma riski çok az düzeyde devam edecek gibi gözüküyor. Bu son derece alt bazlı yazın seyreder; ancak sonbahara doğru dikkatli olmamız gerekiyor.

Havaların soğumasıyla kişilerin kapalı ortamlara girmesiyle beraber koronavirüsün bulaşma riskinin artacağı öngörülüyor. Kapalı alanlara girdiğiniz zaman, havaların soğuması ve mevsimsel değişikliklerin de meydana gelmesiyle bulaşma riski artar. Yazın yine de tedbirli olmakta fayda var." değerlendirmesinde bulundu.

Bilim Kurulu Üyesi Çelik: Sıcakta virüs bulaşması azalır #4

İlginizi Çekebilir
Kızılcık Şerbeti dizisinde başörtüsü sahnesi
Kızılcık Şerbeti dizisinde başörtüsü sahnesi
893 YORUM
Medya
Öztürk Yılmaz bıçaklı saldırıya uğradı
Öztürk Yılmaz bıçaklı saldırıya uğradı
829 YORUM
3. Sayfa
Genç Aslı'nın yatırım stratejisi getiri garantili!
ADVERTORIAL
Btcrobo
Ali Babacan bedelli askerlik yapan oğlunun yemin törenine katıldı
Ali Babacan bedelli askerlik yapan oğlunun yemin törenine katıldı
521 YORUM
Gündem
Fatih’te üzerine pitbull cinsi köpek salınan polis ateş etti: 1 ölü
Fatih’te üzerine pitbull cinsi köpek salınan polis ateş etti: 1 ölü
1660 YORUM
3. Sayfa