Barış Çakan cinayetinde gerçek ortaya çıktı

Barış Çakan cinayetinde gerçek ortaya çıktı

Ankara Valiliği, Barış Çakan'ın öldürülüğü olayda saldırı sebebinin Kürtçe müzik dinlenmesinden dolayı değil, ezan okunurken ikaz edilmesinden dolayı başladığını duyurdu.

Barış Çakan cinayetinde gerçek ortaya çıktı

Barış Çakan'ın kalbinden bıçaklanarak öldürülmesi sonrası, sosyal medyada çıkan iddialar üzerine açıklama yapıldı.

Ankara'nın Etimesgut ilçesinde Alsancak Mahallesi'nde, dün akşam saatlerinde Barış Çakan ve bir arkadaşı yolda yürürken, park halindeki araçta bulunan A.B., K.Y. ve Ö.Y.'yi yüksek sesle müzik dinledikleri için uyardı.

Bunun üzerine taraflar arasında çıkan kavgada bıçaklanan Barış Çakan, ağır yaralı olarak kaldırıldığı hastanede müdahaleye rağmen kurtarılamadı.

Polis ekipleri, soruşturma kapsamında cinayet zanlısı olduğu belirlenen A.B., K.Y. ve Ö.Y.'yi gözaltına aldı.

Barış Çakan cinayetinde gerçek ortaya çıktı #1

VALİLİK KÜRTÇE MÜZİK İDDİALARINI YALANLADI

Sosyal medyada Barış Çakan'ın, Kürtçe müzik dinlediği için öldürüldüğü iddia edildi.

Ankara Valiliği, olayın ardından bazı sosyal medya hesaplarında 'Kürtçe müzik dinleyen genç bıçaklanarak öldürüldü' şeklinde yapılan paylaşımlar üzerine iddiaları yalanladı.

Valilik açıklamasında şunlar kaydedildi:

"İddia edildiği gibi olay, maktul ve yanındaki arkadaşının Kürtçe müzik dinlemesine, şüpheli karşı tarafın müdahalesi üzerine değil tam aksine maktul ve arkadaşının, şüphelileri araç içinde ezan okunması nedeniyle yüksek sesle ve etrafı rahatsız edecek tarzda müzik dinlememeleri konusunda ikazda bulunması üzerine başlamıştır. Maktulün arkadaşı B.A. alınan ilk ifadesinde olayın bu şekilde başladığını belirtmektedir. Diğer yandan olayla ilgili şüpheliler derhal gözaltına alınarak gerekli adli süreç Cumhuriyet savcılığının talimatları doğrultusunda detaylı bir şekilde sürdürülmektedir. Konunun başka mecralara çekilerek tahrik unsuru olarak kullanılmasının iyi niyetten uzak olduğu aşikardır."

Barış Çakan cinayetinde gerçek ortaya çıktı #2

"HAYATINI KAYBEDEN MÜZİK DİNLEYEN DEĞİL, MÜZİK DİNLEYENLERİ UYARAN VATANDAŞIMIZDIR"

İçişleri Bakan Yardımcısı ve Bakanlık Sözcüsü İsmail Çataklı, Barış Çakan adlı gencin hayatını kaybetmesine yol açan olaya ilişkin açıklama yaptı.

Sosyal medya hesabı aracılığıyla "Millet düşmanlarının manipülasyonları durmuyor, haliyle açıklamalarımıza devam. Tek tek düzeltelim." ifadeleriyle paylaşımda bulunan Çataklı, söz konusu olaya dair şu ifadeleri kullandı:

"Hafta sonu Ankara’da ezan okunduğu esnada yüksek sesle müzik dinlenmesi üzerine iki grup arasında tartışma çıktığı ve Kürtçe müzik dinleyen gencin öldürüldüğü iddia edilmiştir.

İddiaların aksine dinlenen müzik Kürtçe değildir. Ve ezan okunduğu sırada yüksek sesle müzik dinleyenleri ikaz eden vatandaşımız, göğsünden yaralanmış, kaldırıldığı hastanede yapılan tüm müdahalelere rağmen kurtarılamamış ve hayatını kaybetmiştir.

Haliyle anlatıldığı gibi hayatını kaybeden müzik dinleyen değil, müzik dinleyenleri uyaran vatandaşımızdır. Hayatını kaybeden vatandaşımıza Allah’tan rahmet, yakınlarına başsağlığı diliyoruz.Söz konusu konuya ilişkin Ankara Valiliğince basın bilgilendirmesi yapılmıştır.Bu iddiaları ortaya atanlar, yıllardır bu konuyu istismar eden provakatörlerdir."