Bardakçı Koyu'na dökülen beyaz kum kaldırıldı

Bardakçı Koyu'na dökülen beyaz kum kaldırıldı

Muğla'nın Bodrum ilçesinin en güzel koylarından biri olan Bardakçı Koyu, beyaz kumun kaldırılmasıyla eski görünümüne tekrar kavuştu.

Bardakçı Koyu'na dökülen beyaz kum kaldırıldı

Bodrum’un en güzel koylarından biri olan Zeki Müren’in koyu olarak da bilinen Bardakçı Koyu’nda bulunan 5 yıldızlı bir otel, plajına beyaz kum sermişti. Olayı öğrenen Bodrum Belediyesi, kumları kaldırtmak için tutanak tutmuştu. Kumdan örnek alan belediye ekipleri, otel yetkililerinden kumun kaldırılmasını istemişti.

9 SAATLİK ÇALIŞMAYLA KALDIRILDI

Bunun üzerine kum firması tarafından plaj kumu adı altında satılan 81 ton kum, yaklaşık 9 saatlik hummalı bir çalışmanın ardından kepçe yardımıyla koydan alındı. Kumun alındığını denetlemeye gelen Bodrum Belediye Başkan Yardımcısı Tayfun Yılmaz, kumların alındığı yerde incelemede bulundu. Beyaz kumdan eser kalmayan sahili denetleyen Çevre Koruma ekipleri ise tekrar tutanak tutup koydan ayrıldı.

Bardakçı Koyu na dökülen beyaz kum kaldırıldı #1

OTEL SAHİBİ: "PLAJ KUMU DİYE ALDIK"

Otel sahibi Bülent Kaya, "Plaj kumu diye aldık, sahile serilmesinin uygun olmadığını söyler söylemez yetkililer, kumları aldığımız firmaya iade ettik. Eğer bu kumlar plajda kullanılamaz denilse ya da bildirilse zaten almazdık. Biz çevre dostu olan bir oteliz, bizim yanlış bir kum sermemiz söz konusu bile olamaz.” dedi.

Bardakçı Koyu na dökülen beyaz kum kaldırıldı #2

"KUM, DENİZE KARIŞMADI"

Koyu denetleyen Başkan Yardımcısı Tayfun Yılmaz ise “4 Haziran tarihinde kıyılarla ilgili bir problem yaşandığını, beyaz kum ve mermer tozu ifadeleriyle bir şikayet ulaşmıştı. Buradaki işletmeye yapılan müdahale sonucunda kum serimi engellendi. Kumun denize karışma söz konusu olmadı ve bahsedilen kalsit kumu kaldırıldı. Bugün tekrar doğal görünümüne kavuştu.” ifadelerini kullandı.

Bardakçı Koyu na dökülen beyaz kum kaldırıldı #3

"PLAJ KUMU DİYE SATILMAMALI"

Başkan Yardımcısı Yılmaz, kıyılarda mücadelelerine devam edeceklerini sözlerine ekleyerek “Kalsit, mermer tozu olsun doğanın doğal görünümüne aykırı satışının da engellenmesi gerekiyor. Satışın plaj kumu başlığı adı altında gerçekleşmemesi gerekiyor. Bununla ilgili olarak kıyı mevzuatı, zaten plajlarda hangi işlemlerin yapılacağını hangi işlemlerin yapılmayacağını açık bir şekilde yazmış. Bundan sonraki süreçte de gerek imar konularında gerek kıyı mevzuatının emir ettiği hususlarla ilgili olarak kıyılarla olan mücadelemiz devam edecektir.” şeklinde konuştu.

Bardakçı Koyu na dökülen beyaz kum kaldırıldı #4

"MERMER TOZUNUN ZARARLARI BİLİNİYOR"

Mermer tozunun zararlarını profesörlerin açıkladığını vurgulayan Başkan Yardımcısı Yılmaz, “Mermer tozunun zararlarıyla ilgili bilim insanları zaten ortaya koyduğu bilgilerle zararlı olduğu biliniyor. Denize ve denizdeki hayata dair verdiği zararları ortaya koyuyorlar. Bunun haricinde kıyı mevzuatı da zaten doğal görünümün haricinde, doğal kumun haricinde her hangi bir şekilde mermer tozu kalsit veya başka türdeki beyaz kum olan diye nitelendirilen doğal doğal görünümün kum serimi veya çakıl serimi bunları yasa yasak olduğunu nitelendirmiş.” diye konuştu.

Bardakçı Koyu na dökülen beyaz kum kaldırıldı #5

Bardakçı Koyu na dökülen beyaz kum kaldırıldı #6

Bardakçı Koyu na dökülen beyaz kum kaldırıldı #7

Bardakçı Koyu na dökülen beyaz kum kaldırıldı #8

Bardakçı Koyu na dökülen beyaz kum kaldırıldı #9

İlginizi Çekebilir
Yıldız futbolcuların hatırlanmayan eski takımları
Yıldız futbolcuların hatırlanmayan eski takımları
6 YORUM
Futbol
Altın Portakal'da Aslı Özge'den Çiğdem Mater'e mesaj
Altın Portakal'da Aslı Özge'den Çiğdem Mater'e mesaj
1309 YORUM
Gündem
Bu sistem bir harika! Şimdi 300$ yatırın, yarın 1200$ kazanın!
ADVERTORIAL
Highfx
Manisa'da şahıs mülkünden su yerine petrol çıktı
Manisa'da şahıs mülkünden su yerine petrol çıktı
240 YORUM
İç Haber
Ekrem İmamoğlu: 6'lı masa en doğru kararı verecek
Ekrem İmamoğlu: 6'lı masa en doğru kararı verecek
448 YORUM
Gündem