Balıkesir'de köpek balığını tekmeleyen balıkçıya ceza

Balıkesir'de köpek balığını tekmeleyen balıkçıya ceza

Ağa takılan köpek balığını denize geri bırakılması sırasında tekmeleyip yumruklayan balıkçıya, idari yaptırım uygulandı.

Balıkesir'de köpek balığını tekmeleyen balıkçıya ceza

Balıkesir’in Erdek ilçesi Turan Mahallesi açıklarında Nurban Reis adlı tekneyle avlanmak için Marmara Denizi’ne açılan balıkçıların ağlarına, yaklaşık 4 metre boyunda ve 700 kilo ağırlığında olduğu tahmin edilen köpek balığı takıldı.

HAYVANSEVERLER HAREKETE GEÇTİ

Balıkçılar, ağlardan kurtardıkları köpek balığını yeniden denize bırakırken içlerinden biri, hayvanı tekmeleyip yumrukladı. O anlar, bir balıkçı tarafından cep telefonu kamerasıyla kaydedildi. İnternette paylaşılan görüntüler tepki çekti. Aralarında Türk Deniz Araştırmaları Vakfı’nın (TUDAV) da yer aldığı çeşitli kişi ve kurumlar ‘hayvana şiddet’ uygulandığını belirterek, Cumhurbaşkanlığı İletişim Merkezi’ne (CİMER) şikayette bulundu.

Balıkesir'de köpek balığını tekmeleyen balıkçıya ceza ViDEO

İDARİ YAPTIRIM

TUDAV’a gönderilen yazıda şikayetlerin iletildiği Tarım ve Orman Bakanlığı Erdek İlçe Tarım ve Orman Müdürlüğü, köpek balığına şiddet uygulayan kişiyi tespit etti. Balıkçıya, 5199 sayılı Hayvanları Koruma Kanunu uyarınca ‘idari yaptırım’ uygulandığı belirtildi.

NESLİ TEHLİKE ALTINDA

TUDAV tarafından yapılan açıklamada, 10 Eylül 2019 tarihinde avlanan, denize salınmadan önce tekme ve yumruklarla dövülen balığının, nesli tehlike altındaki ‘sapan köpek balığı’ olduğu belirtildi. Vakıf açıklamasında bu cezanın ‘ilk olduğu’ vurgulanırken, şöyle denildi:

Balıkesir de köpek balığını tekmeleyen balıkçıya ceza #1

"CEZALAR ENGELLEME AÇISINDAN YETERLİ DEĞİL"

"Ülkemizde bir balık türü için 5199 sayılı Hayvanları Koruma Kanunu'nun 14. maddesinin (a) bendinin (bildiğimiz kadarıyla ilk defa) uygulanması sevindiricidir. Ne kadar olduğunu bilmemekle birlikte, çoğu zaman caydırıcılıktan uzak olan az miktardaki para cezalarının bu tür fiilleri engelleme açısından yeterli olmadığı açıktır. Cezaların en kısa sürede artırılmasını ve balıkçıların bu konuda duyarlı davranmasını bekliyoruz."

"ACI ÇEKTİRMEK YASAK"

Söz konusu yasanın ilgili maddesinde, "Hayvanlara kasıtlı olarak kötü davranmak, acımasız ve zalimce işlem yapmak, dövmek, aç ve susuz bırakmak, aşırı soğuğa ve sıcağa maruz bırakmak, bakımlarını ihmal etmek, fiziksel ve psikolojik acı çektirmek yasaktır." deniliyor.