Bakan Pekcan: 35 bin 370 parti ürün denetlendi

Bakan Pekcan: 35 bin 370 parti ürün denetlendi

Ticaret Bakanı Ruhsar Pekcan, ürün güvenliği kapsamındaki denetim faaliyetlerine ilişkin bilgi vererek, iç piyasada 35 bin 370 parti ürünün denetlediğini açıkladı.

Ticaret Bakanı Ruhsar Pekcan, yılın ilk çeyreğinde gerçekleştirilen piyasa gözetimi ve denetimi (PGD) faaliyetlerine ilişkin açıklamalarda bulundu.

Bakan Pekcan, piyasaya arz edilen ürünlerin insan sağlığına, can ve mal güvenliğine, hayvan, bitki yaşam ve sağlığına, çevre ve tüketiciye tehdit içermemesine, güvenlik gerekliliklerini taşımasına yönelik yapılan denetimlerin hız kesmeden devam ettiğini belirtti.

"35 BİN 370 PARTİ ÜRÜN DENETLENDİ"

Dış ticarette ürün güvenliği denetimleri ile iç piyasaya yönelik piyasa gözetimi ve denetiminin Ticaret Bakanlığı koordinasyonunda 9 kamu kuruluşu tarafından yürütüldüğüne dikkati çeken Pekcan, "Bu yılın ilk çeyreğinde piyasa gözetimi ve denetimi faaliyetleri çerçevesinde 35 bin 370 parti ürün denetlenirken, bunların 2 bin 798’i uygunsuz, 525’i güvensiz bulundu. Bu ürünlere yönelik toplam 43.6 milyon lira ceza uygulandı." bilgisini paylaştı.

Bakan Pekcan: 35 bin 370 parti ürün denetlendi #1

"6 MİLYON İTHAL ÜRÜNÜN GİRİŞİNE İZİN VERİLMEDİ"

Pekcan, gerek üreticilerin kalitesiz ve güvensiz ithal ürünlerin haksız rekabetine maruz kalmaması gerekse vatandaşın can ve mal güvenliğinin korunmasını teminen, ürünleri risk esasına dayalı olarak ithalat aşamasında da denetime tabi tuttuklarını anımsatarak, "Söz konusu dönemde 1 milyar 300 bin ithal ürün denetlendi, uygunsuz bulunan yaklaşık 6 milyon ithal ürünün ülkeye girişine izin verilmedi." değerlendirmesinde bulundu.