Bakan Koca: Şu an tespit edilmiş bir vaka yoktur

Bakan Koca: Şu an tespit edilmiş bir vaka yoktur

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, Türkiye'de şu ana kadar koronavirüs vakasına rastlanmadığını; bununla ilgili de asılsız haber yayanların cezalandırılacağını belirtti.

Bakan Koca: Şu an tespit edilmiş bir vaka yoktur

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, dünyayı sarsan ve 3 binin üzerinde can alan koronavirüs salgınıyla ilgili açıklamalarda bulundu...

Koronavirüsün ciddiyetine dikkat çeken  Bakan Koca, şu ana dek Türkiye’de tespit edilmiş, tanı konmuş virüs vakasının olamadığını belirtse de virüs konusunda, vatandaşların önlemleri de ihmal etmemesi gerektiğini belirtti.

Bakan Koca: Şu an tespit edilmiş bir vaka yoktur #1

Bakan Koca'nın açıklamalarından satır başları:

TÜRKİYE'DE ŞU ANA KADAR KORONA VAKASI GÖRÜLMEDİ

"Türkiye'de şu ana kadar tespit edilen bir koronavirüs vakası bulunmuyor. İran'da Kum kenti karantinaya alınsaydı, yayılım olmayacaktı. Küresel bir sorunla ulusal olarak mücadele ediyoruz.

Bakan Koca: Şu an tespit edilmiş bir vaka yoktur #2

YALANDAN KORONA VAR DİYENLER HESAP VERECEK

Sahada şüpheli görülen vakaları alınan tedbirleri pozitif vaka gibi sosyal medyada yayanları görüyoruz. Bunlar, vatandaşlarımızda gereksiz tedirginlik oluşturmaktadır. Bu durumda tulumun giyilmiş olmasıyla burada kesin evet pozitif bir vaka var gibi algılanmamasını, özellikle sağlık çalışanımıza bulaşmaması için alınan tedbirin ve bu tedbire nasıl yaklaşmakta olduğumuzun bir göstergesi. Mesela Ankara’dan gelen bir vatandaşımızla ilgili, ateşli olduğu için evden alınırken kıyafetler; yani uygulamada kıyafetlerle alınıp görüntüleri alınıyor. Sonucu negatif çıkınca normal tedavisine devam ettirdik. Biz ilk günden beri her türlü gelişmeyi şeffaf bir şekilde paylaştık. Bu paylaşımları yapanlar, yanlış bilgi verenler hakkında özellikle İçişleri Bakanlığımızın tahkikatı başlattığını biliyorsunuz. Sahada hazırlıklarımızın tam olduğunu belirtmiştim.

EMİN OLUN SADECE TİYATRO

İstanbul Ümraniye’de ölen vakaların olduğuna dair yaygın bir Whatsapp grubunun olduğunu artık bilmeyen olmadığını… Emin olun sadece tiyatro. O kişinin emniyet tarafından yakalanacağına inanıyorum. Ben tiyatrocu olduğuna da eminim. Bu kadar mizansen olabilir. Bu kadar içerik ancak tiyatrocu tarafından sergilenebilir. Dediklerinin hiçbiri doğru değil, tamamen senaryo. Özellikle vatandaşımıza ifade etmek istiyorum.

Bakan Koca: Şu an tespit edilmiş bir vaka yoktur VİDEO


İRAN ÖNLEM ALMADI

İlk olarak Çin’de tespit edilen sonra Güney Kore’ye yayılan bir virüs. İran ve İtalya’nın ardından yayıldı. Öncelikle buradan göstereyim; Çin’in Vuhan kentinden başlayıp devamında Tayland, Japonya, Güney Kore ve az vaka olmakla birlikte ABD’de görüldüğünü biliyoruz.

Çin dışına bu dönemde, özellikle erken dönemde sınırlarımızı tedbir olarak kapatmıştık. Herhangi bir yabancının gelişine izin vermedik. Ve bu dönemde de özellikle İran bölgesini yoğun olarak görüyoruz.

Bakan Koca: Şu an tespit edilmiş bir vaka yoktur #3

9 Mart’ta ise görüldüğü ülkeleri şöyle göstermek istiyorum. Özellikle Çin’e karşı etkin tedbir anlamında uçuşlarımızı o dönemde kesmiştik. Devamında İran’da yoğun bir salgın belirginleşince o dönemde de hiç düşünmeden erken dönemde sınırlarımızı kapatmış, hava yolunu da kapatmıştık.

Eğer, karantinaya alınmış olsaydı İran’a ve bölgeye yayılmayacaktı. Bütün İran’a yayılmasıyla birlikte bölge için risk oluşturdu. Bütün İtalya’yı kuşattığı gibi süreçte bu dönemde, Avrupa maalesef hiçbir tedbir almadı. Ağır davrandı ve ağır davranmaya devam ettiğini görüyoruz.

TEDBİRLERİ ALMADILAR

Avrupa ne ilk günlerde ne de İtalya'da görüldükten sonra önlem almadı. Koronavirüs önlemlerini almamaları İtalya ile bile gidiş gelişleri kısıtlamalaları nedeniyle 106 ülkede vaka görüldü. Gecikseydik biz de İtalya, İran gibi olabilirdik.

2 BİN KİŞİDEN NUMUNE ALDIK

Şüpheli vakaları pozitifmiş gibi sosyal medyada yayınlar yapanlar oluyor. Türkiye'de koronavirüs vakası halen yoktur. Vaka yoktur. Şüpheli hastalar olmuştur. 2 bini geçen numune çalışması oldu. Hiçbirinde pozitif sonuç yoktur. Yani bu virüs ülkemize gelecekse yurt dışından gelenlerle ya da geri dönüşlerle olacaktır.

KORONAVİRÜSTEN KORUNMAK İÇİN HAYATİ UYARILAR

Koronavirüsten korunmanın 14 yolu… Özellikle Türkiye’ye gelen vatandaşlarımıza yönelik olarak şunları ifade etmek istiyorum. 14 gün kuralı. Yurt dışından son 14 gün içinde dönenler, ilk 14 günlerini lütfen evlerinde geçirsinler. Evlerinde de kendilerini izole etmiş olsunlar. Bulunulan ortamı sık sık havalandırsınlar. Mümkün olan en az kişiyle ve maskeyle temas etmeliler. Yaşlı ve kronik hastalar son derece önemli.

Bakan Koca: Şu an tespit edilmiş bir vaka yoktur #4

MECBURİ DURUM YOKSA ERTELEYİN

Biz benzer tedbirlerin alınması için özellikle başta komşularımız olmak üzere tüm ülkelere çağrıda bulunduk. Ama bu çağrımıza karşılık gerekli tedbirler alınmadı veya çok geç alındı. Öncelikle kalabalık ortamlardan bütün vatandaşlarımızın uzak durmalarını istiyoruz. Virüsün yaygın olduğu seyahatler mecburi bir durum yoksa ertelenmelidir. Buralarda yaşayanlar ise mümkün olduğu kadar evlerinde kendilerini izole etmelidir. Yurt dışından Türkiye’ye gelenlerin demin bahsettiğim şekliyle evde izole olarak kalmalarının şu dönemde çok önemli olduğunu, çünkü ülkede olmayan bir virüsün ancak yurt dışından gelişi söz konusu olacaktır. Yurt dışından gelenlerin bunu taşıyabileceğini, bu süreçte kendilerini izole etmelerini, 14 günde başka birileriyle temas etmemelerini önemsiyoruz.

81 İLDE HASTANELER BELİRLEDİK

Virüsün sınırlarımızdan içeri girmesini önlemeliyiz. Dünyadaki ülkelerin tamamıyla bütün Avrupa ile özellikle başta olmak üzere gelişlerimizi kesmeye tabii ki imkan yok. Avrupa ülkeleri birbirleriyle ilişkisini halen sınırlamadı. Ülkemizin bu salgından henüz etkilenmemiş olması, erken dönemde aldığımız tedbirler sayesinde. Ancak bu hastalıktan uzak kalmamız mümkün olmayacaktır. Vaka görüldüğünde vatandaşlarımıza bulaşmasını engellemek için tüm hazırlıklarımızı yaptık. Alınacak tedbirler çerçevesinde 81 ilde hastaneleri belirledik. Grip salgını durumu için hazırladığımız plan, koronavirüs salgını için de etkili bir plandır."

Bakan Koca: Şu an tespit edilmiş bir vaka yoktur #5

İlginizi Çekebilir
Yıldız futbolcuların hatırlanmayan eski takımları
Yıldız futbolcuların hatırlanmayan eski takımları
0 YORUM
Futbol
Cumhurbaşkanı Erdoğan Genel Kurul'a girince CHP ayağa kalkmadı
Cumhurbaşkanı Erdoğan Genel Kurul'a girince CHP ayağa kalkmadı
1071 YORUM
Gündem
İranlı mollanın kızının, ABD'deki düğünü
İranlı mollanın kızının, ABD'deki düğünü
426 YORUM
Medya
İstanbul'da MHP’li üyeye silahlı saldırı anı
İstanbul'da MHP’li üyeye silahlı saldırı anı
238 YORUM
Gündem
Bitcoin ile milyoner oldu! Günde 4.700TL kazanıyor!
ADVERTORIAL
Highfx