Aydın’da enginar soyma ekibinin aylık kazancı dudak uçuklattı

Aydın’da enginar soyma ekibinin aylık kazancı dudak uçuklattı

Sezonluk çalışan ve 3 kişilik ekibin oluşturduğu enginar soyucular, gün boyunca enginar soyarak ayda 30, 3 aylık sezonda da 100 bin TL para kazanıyor.

Aydın’da enginar soyma ekibinin aylık kazancı dudak uçuklattı

Türkiye’nin en fazla enginar üretiminin yapıldığı yerlerden biri Aydın’ın Efeler ilçesi…

'Yeşil elmas' olarak tabir edilen ve faydaları saymakla bitmeyen enginarı sadece soymak için ekip kuruluyor.

Bu da Türkiye'de önemli bir iş kapısı açmış oluyor.

Aylık 30 bin lira kazanıyorlar

Az kişi tarafından yapılabilen bu meslek, enginar soyucularını sezonda aranan kişiler arasına sokuyor.

Kilometrelerce uzaklıktan gelerek mesleklerini icra eden ve ortalama 3 ay çalışan enginar soyucuları, gün boyunca enginar soyarak ayda 30, sezonda da 100 bin TL kazanıyor.

Bir mühendisten daha fazla kazanç elde eden enginar soyucuları, tek sıkıntılarının ise ailelerinden uzak kalmak olduğunu belirtiyor.

Aydın’da enginar soyma ekibinin aylık kazancı dudak uçuklattı VİDEO

“Türkiye geneli yaklaşık 200 kişi”

İHA’ya konuşan ve Türkiye'de enginar soyuculuğunu yapabilen çok fazla kişinin olmadığını belirten Kenan Taş, “Ankara'nın Güdül ilçesi kırsal Karacaören Mahallesi'nden bu iş için 3 kişi özel olarak geldik ve bu işte biz bir markayız. Türkiye'de bizim bu yaptığımız işi yapabilen en fazla 200 kişi çıkar. Ama bu enginarı bizden daha düzgün soyabilen de yok. Eğitimini babadan aldım. Sezonda geliyoruz, sezon bitince de gidiyoruz.

Aydın’da enginar soyma ekibinin aylık kazancı dudak uçuklattı #1

“Kolay bir iş değil ve herkes yapamaz”

Dışarıdan görüldüğü gibi kolay bir iş değil ve herkes yapamaz. Bıçaklarınızın keskin olması gerekiyor, devamlı pürdikkat istiyor. Dikkatinizi elinizdeki bıçağa vermeniz lazım ki hem istenmeyen bir kaza yaşanmasın hem de enginarı istenilen şekilde soyabilin. Enginarın tanesini 70 kuruştan soyuyoruz ve günde bin, bin 500 adet arasında çanak çıkarıyoruz.” dedi.

Aydın’da enginar soyma ekibinin aylık kazancı dudak uçuklattı #2

“Ölsem kesinlikle yapamam diyerek bıçağı bıraktım”

Enginarların farklı boyutlarda olduğunu ve soyarken hepsinin ortalama olarak aynı boya gelmesi için özenle kesim yaptıklarını belirten Seçkin Çetinkaya, “Bana da bu mesleği amcam öğretti. İlk başta enginarı elime aldığımda bunu yapabilmek için bir ay kadar uğraştım. Ondan sonra 'ölsem kesinlikle yapamam' diyerek bıçağı bıraktım. Sonrasında yeniden başladım azmettim ve başardım. Burada marifet enginarı çevirebilmek ve bıçağı keskin yapabilmek.

Aydın’da enginar soyma ekibinin aylık kazancı dudak uçuklattı #3

“Hepsini aynı boya getirmeye dikkat ediyoruz”

Başka türlü bu enginarı soyabilme imkanınınız yok. Bu işte el emeği çok fazla. Bu işi ilk başlatan Ankaralılar olarak biziz. Bu meslek atadan geliyor. Bu iş hem bilek gücü gerektirdiği hem de yorucu olduğu için en ideali erkeklerin yapmasıdır. Kadınlardan da yapabilenler elbette var hatta bazıları bizden daha fazla soyuyorlar. Her enginar aynı olmuyor, ebatları farklı oluyor. Bunları el emeği ile soyarken düzeltiyoruz. Hepsini aynı ayarda yapmaya çalışıyoruz.” diye konuştu.

Aydın’da enginar soyma ekibinin aylık kazancı dudak uçuklattı #4

“Sezonda 100-150 bin TL civarı kazanıyoruz”

Mesleğin bağımlılık yaptığını ve bir kere başlayanın bir daha bırakamadığını iddia eden Emre Taş da rakiplerini yarışmaya davet ederek şunları aktardı:

“Aşağı yukarı 90 gün enginar soyuyoruz. Geçen sene 120 gün boyunca bu işi yaptım. Bu işe elin bir kere değdiği zaman bırakamıyorsun, bağımlılık yapıyor. Ben normalde manav şefiyim ve 8 bin TL'lik maaşı bırakıp buraya geldim. Burada sezonluk 100-150 bin TL civarında kazanç sağlıyorum.”

Aydın’da enginar soyma ekibinin aylık kazancı dudak uçuklattı #5

Aydın’da enginar soyma ekibinin aylık kazancı dudak uçuklattı #6

Aydın’da enginar soyma ekibinin aylık kazancı dudak uçuklattı #7