Artvin'de, tarihi kemer köprü keşfedildi

Artvin'de, tarihi kemer köprü keşfedildi

Artvin'in Borçka ilçesinde, Deviskel Deresi üzerindeki tarihi kemer köprü, gün yüzüne çıkarıldı. Asırlar önce 2 köyü birbirine bağladığı ortaya çıkan köprünün, turizme kazandırılması hedefleniyor.

Artvin'de, tarihi kemer köprü keşfedildi

Karadeniz turizminin önemli destinasyon merkezlerinden biri olan Artvin, içinde barındırdığı tarihi ve kültürel yapılarıyla hem tarihe ışık tutuyor hem de bölge turizmine katkı sağlıyor.

Binlerce yıl önce çeşitli medeniyetlere de ev sahipliği yapmış olan kent, çok sayıda tarihi yapıyı da içinde barındırıyor.

TURİZME KAZANDIRILMASI HEDEFLENİYOR

Bu yapılardan biri de 'köprüler ilçesi' olarak adlandırılan Borçka'da yer alıyor. İlçede 700 rakımlı Deviskel Deresi üzerinde 19'uncu yüzyılda yapıldığı tahmin edilen taş kemer köprü, doğanın içinde yeniden keşfedildi. Foto safari ve doğa tutkunları tarafından keşfedilen tarihi köprünün turizme kazandırılması hedefleniyor.

Artvin de, tarihi kemer köprü keşfedildi #1

"BU KÖPRÜLER, KÜLTÜRLERİ BİRBİRİNE BAĞLADI"

Borçka ilçesinin Artvin turizminin lokomotifi olduğunu kaydeden Başkan Belediye Başkanı Ercan Orhan, "İlçemizin birçok noktasında turizm değerleri var ve bunları tanıtarak, ilçe turizmine katkı sağlamayı planlıyoruz. Bu köprü, dere üzerinde bulunuyor ve Alaca ile İbrikli köyünü birbirine bağlıyor. Bu topraklar, tarih boyunca nice medeniyetleri, kadim kültürleri, tarihi, sosyolojik ve sanatsal değerleri bağrında saklamıştır. Bu köprüler, kültürleri de birbirine bağlamıştır. Belki de nice sevdaları kavuşturan önemli bir tarihi tanıktır. Bu değerleri önce restore edeceğiz ardından koruyarak, patika yollarını yapacağız ve turizme kazandıracağız." dedi.

Artvin de, tarihi kemer köprü keşfedildi #2

"GELECEK KUŞAKLARA AKTARACAĞIZ"

Köprülerin, geçmişle gelecek arasında bağ oluşturduğunu belirten Hopa Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Osman Akyürek de "Bu tarihi köprüyü restore edip, gelecek kuşaklara aktaracağız. Patika yolları aşıp, 5-6 kilometrelik bir yürüyüşün ardından İbrikli Şapeli’ne de ulaşıyorsunuz. Patikaların arasında karşınıza hem tarihi köprü hem de şapel çıkıyor. Bu tarihi yapıyla ilgili çalışmalar yapılacak." diye konuştu.

Artvin de, tarihi kemer köprü keşfedildi #3

"BORÇKA DAHA DA GÜÇLENDİ"

Artvin’de yüzlerce köprünün olduğunu kaydeden Borçka Ticaret Odası Başkanı Eşref Merttürk ise keşfedilen köprünün çok farklı olduğunu söyledi. Merttürk, "Bu kadar yüksek bir noktada ilk kez böylesine bir eser görüyorum. Bu tarihi alanın turizme kazandırılması gerekiyor ancak önce altyapısını yapmak lazım. Çünkü buraya gelebilmek için zorlu yerlerden geçtik. Tarihi köprünün yanında bir de şapel var. Bu yapıların araştırılması da gerekiyor. Bu tarihi yapılar, hem Artvin hem Borçka hem de bölge için bir kazançtır. Borçka turizmde bir numaraydı ve şimdi daha da güçlendi." dedi.

- ŞAPELDEN FOTOĞRAFLAR

Artvin de, tarihi kemer köprü keşfedildi #4

Artvin de, tarihi kemer köprü keşfedildi #5

Artvin de, tarihi kemer köprü keşfedildi #6

İlginizi Çekebilir
Azra'nın katili, cezaevinde intihar etti
Azra'nın katili, cezaevinde intihar etti
553 YORUM
3. Sayfa
Hadise ve Mehmet Dinçerler'in ayrılık sebebi ortaya çıktı
Hadise ve Mehmet Dinçerler'in ayrılık sebebi ortaya çıktı
492 YORUM
Magazin
Mansur Yavaş'tan İyi Parti'nin adaylık çağrısına olumlu yanıt
Mansur Yavaş'tan İyi Parti'nin adaylık çağrısına olumlu yanıt
951 YORUM
Gündem
Yapay zeka ile kazanmaya başla
ADVERTORIAL
Metabot
Faiz mesajı, dünyada yankı uyandırdı
Faiz mesajı, dünyada yankı uyandırdı
306 YORUM
Ekonomi