Artvin'de, 3 kişilik ailenin cansız bedenine ulaşıldı

Artvin'de, 3 kişilik ailenin cansız bedenine ulaşıldı

Dün meydana heyelanda bir kişinin hayatını kaybettiği, 3 kişilik bir ailenin de kayıp olduğu bilgisi üzerine yapılan aramalarda önce araca ulaşıldı, sonrasında aileden kurtarılan olmadığı belirlendi.

Artvin'de, 3 kişilik ailenin cansız bedenine ulaşıldı

Artvin'in Yusufeli ilçesinde akşam saatlerinden itibaren başlayan şiddetli yağışın etkisini artırması üzerine Yusufeli Barajı şantiyesinin bulunduğu alanda, heyelan meydana geldi.

Yamaçtan kopan kaya ve toprak kütleleri Artvin-Erzurum karayolunu kapattı.

Yağmur sularının yol açtığı taşkınlar baraj şantiyesine zarar verirken, kara yolundaki 2 tünelin giriş ve çıkışları toprak ve kaya parçalarıyla kapandı.

ARAÇ GEÇİŞİNE İZİN VERİLMİYOR

Heyelanın ardından bölgeye sevk edilen jandarma ekipleri güvenlik önlemi alarak, bölgeye araç girişine izin vermiyor.

Karayolları, DSİ, İl Özel İdaresi, AFAD ile baraj inşaatı yüklenici firmasına ait ekipler, iş makineleriyle yolun açılması için çalışma başlattı.

Yusufeli Barajı şantiyesinde sel ve heyelan anı İZLE

ARTVİN-ERZURUM YOLU KAPANDI

Artvin Valisi Yılmaz Doruk, Yusufeli ilçesindeki sel ve heyelan sırasında bir kişinin suya kapıldığını belirterek, “Vatandaşlar tarafından yaralı kurtarıldı, hastaneye götürüldü.” dedi.

İlgili tüm kurumlara ait ekiplerin bölgeye gönderildiğini ifade eden Doruk, ekiplerin ulaşıma kapanan Artvin-Erzurum karayolunu ulaşıma açmak için seferber olduğunu ve çalışmalarını sürdürdüğünü kaydetti.

YARALI HASTANEDE KURTARILAMADI

Öte yandan sel sularına kapılarak yaralanan kişi, kaldırıldığı Yusufeli Devlet Hastanesi'nde yapılan müdahaleye rağmen kurtarılamadı.

Artvin de, 3 kişilik ailenin cansız bedenine ulaşıldı #1

3 KİŞİLİK KAYIP AİLENİN CANSIZ BEDENİ BULUNDU

Artvin Valisi Yılmaz Doruk, Yusufeli ilçesinde 1 kişinin hayatını kaybettiği selde 3 kişinin de kaybolduğunu bildirdi.

Bölgedeki çalışmalar devam ederken, kayıp olan ailenin içinde bulunduğu otomobile ulaşıldığı öğrenildi.

Heyelan altındaki otomobil çıkarılmaya çalışılırken, 3 kişinin hayatını kaybettiği belirlendi.

Artvin de, 3 kişilik ailenin cansız bedenine ulaşıldı #2

ARTVİN VALİLİĞİ'NDEN AÇIKLAMA

Artvin Valiliği'nce sel ve heyelan felaketi ile ilgili internet sitesi üzerinden yazılı açıklama yapıldı. Bölgede yol açma ve enkaz altındaki araçların tahliyesi çalışmalarına devam edildiği belirtilen açıklamada şunlar kaydedildi:

"12 Temmuz 2020 tarihinde saat 19:30 sıralarında Artvin-Erzurum Karayolunda meydana gelen heyelan/sel sonrasında; Yusufeli Baraj inşaatı çalışanı Musa Taşdemir (59) kendi aracı ile seyir halinde iken sel/heyelan anında aracından inerek olay mahallinden uzaklaşmak istemiş, ancak sele kapılması sonrasında yaralı olarak şirket çalışanları tarafından kurtarılmış ve işletme doktoru tarafından yapılan tüm müdahalelere rağmen ambulansla Yusufeli Devlet Hastanesi’ne sevk edilirken ambulansta yolda hayatını kaybetmiştir.

Heyelan sonucu Artvin- Erzurum Devlet karayolu 57. km si Su Kavuşumu -1 Tüneli noktasında çift yönlü olarak trafiğe kapatılmış olup halen yol açma çalışmaları sürdürülmektedir. Ayrıca dün akşam saatlerinde Yusufeli-Demirkent Köyünden Mustafa Sönmaz (53) ile eşi Müşerref (49) ve çocukları Salih'in (16) içinde bulunduğu 08 YC 813 plakalı araçtan haber alınamadığının öğrenilmesi söz konusu bölgede Arama Kurtarma Köpek Unsurları, AFAD ve Şantiye yetkililerince derhal arama/kurtarma çalışmalarına başlanılmıştır. Yürütülen arama/kurtarma faaliyetleri esnasında 13 Temmuz 2020 günü saat 13:30 sıralarında şantiye arazisi içindeki toprak yığınları altında kayıp (3) vatandaşımızın içinde bulunduğu araca ulaşılmıştır.

Cumhuriyet savcısı olay yerinde gelmiş olup adli tahkikat sürdürülmektedir. Heyelan sonrası şantiye alanı içerisinde çok sayıda özel şahıslara ait araçlar ile şantiyeye ait iş makinası/araçlar sele kapılarak toprak altında kalmıştır. Gerek kamu kurum ve kuruluşlarına ait gerekse işletmeye ait iş makinalarıyla yol açma ve enkaz altındaki araçların tahliyesi çalışmalarına devam edilmektedir. Bölgemizde yağışların yer yer devam etmesi nedeniyle vatandaşlarımızın meteorolojiden yapılan uyarılar konusunda hassas olmaları önem taşımaktadır."

Artvin de, 3 kişilik ailenin cansız bedenine ulaşıldı #3

Artvin de, 3 kişilik ailenin cansız bedenine ulaşıldı #4

Artvin de, 3 kişilik ailenin cansız bedenine ulaşıldı #5

Artvin de, 3 kişilik ailenin cansız bedenine ulaşıldı #6

Artvin de, 3 kişilik ailenin cansız bedenine ulaşıldı #7

Artvin de, 3 kişilik ailenin cansız bedenine ulaşıldı #8

Artvin de, 3 kişilik ailenin cansız bedenine ulaşıldı #9