Antalya’da maskeyle silah eğitimi

Antalya’da maskeyle silah eğitimi

Antalya Emniyet Müdürlüğü'nün 'Lara Croft'u olarak bilinen komiser yardımcısı Nisa Aydın tarafından verilen silah eğitiminde, 40 derece sıcak altında maskeyle hedef 12'den vuruluyor.

Antalya’da maskeyle silah eğitimi

Antalya Emniyet Müdürlüğü'nde görevli polis memurları, atış alanında zorlu eğitimlerden geçerek, hedefi 12'den vurmak için ter döküyor.

Özel oluşturulan 14 kişilik ekip tarafından verilen eğitimde, polisler hem kendi tabancaları hem de uzun namlu silahlarla eğitim alıyor. Tek eliyle tek gözü kapalı hedefleri 12'den vurması nedeniyle meslektaşları tarafından Amerikalı aktris Angelina Jolie'nin canlandırdığı 'Tomb Raider' filmindeki 'Lara Croft' karakterine benzetilen komiser yardımcısı Nisa Aydın (43) tarafından verilen eğitimlerde, cinsiyet ayrımı yapılmıyor.

Kadın- erkek tüm polisler aynı zorlu eğitimden geçerek görevlere hazırlanırken, binlerce personel yıl içerisinde defalarca eğitime çağrılarak atış taktikleri hakkında bilgilendiriliyor.

Antalya’da maskeyle silah eğitimi  #1

MASKELİ ATIŞLAR

Açık alanda yapılan atış eğitimleri koronavirüs tedbirleri kapsamında geçen yıla göre bu yıl bir dizi düzenlemeden geçti. Atışın yapıldığı açık alan fiziki mesafeye göre yeniden düzenlenirken, atış için gelen tüm personel girişte önce ateş ölçerden geçip maske takıyor.

Antalya’da maskeyle silah eğitimi  #2

HEM KOŞUYORLAR HEM DE HEDEF ÇALIŞIYORLAR

Alanda kendi tabancaları ve uzun namlulu tüfekleri tek tek dezenfekte eden polisler, atış alanında da bir an olsun maskelerini yüzlerinden ayırmıyor. Sıcaklığın zaman zaman 40 dereceleri gördüğü atış alanında polisler maskeleriyle, zor olsa da hem alanda koşup hem de nefes taktikleri yaparak hedefleri 12'den vuruyor.

Antalya’da maskeyle silah eğitimi  #3

KULLANMADIĞI SİLAH KALMADI

14 kişilik ekibiyle hareketli ve sabit hedefleri etkisiz hale getirmenin incelikleri üzerine hem teorik hem de pratik eğitim veren Nisa Aydın, kullanmadığı silah kalmadığından söz etti. Hızlı şarjör değişimi, uzun namlulu silahtan anında beylik tabancasına geçiş gibi hareketleri seri şekilde yapan Aydın, kadınların da erkekler kadar başarılı işler çıkardığını ifade etti.

Antalya’da maskeyle silah eğitimi  #4

“BU YIL ORTALAMA 7 BİN KİŞİYE EĞİTİM VERECEĞİZ”

Koronavirüs sürecinde maskeyle çalışmanın zor olduğunu anlatan Nisa Aydın, “Yeni dönemde artık koronavirüs tedbirleri ön plana çıktı. Maske ve fiziki mesafeye göre tedbirlerimizi alıp eğitimlerimize bu şekilde devam ediyoruz. Görev süresince maskeleri kesinlikle çıkarmıyoruz. Sadece atış eğitimi verdiğimiz personel sayısı azaldı. Geçen yıl 3 dönemde 18 bin personele eğitim vermiştik ama bu yıl günde sadece 30 personel alabiliyoruz, bu sayı geçen yıl günde 100 kişiydi. Bu yıl ortalama 7 bin kişiye eğitim vereceğiz.” diye konuştu.

Antalya’da maskeyle silah eğitimi  #5

“MASKEYLE ÇALIŞMAK GERÇEKTEN ZOR”

Alanda eğitim veren polis memuru Gökçe Öz ise sağlık kriterlerinin atış eğitimi süresince üst seviyede tutulduğunu söyledi. Silahların eğitim öncesi ve sonrasında dezenfekte edildiğini anlatan Öz, “Maskeyle çalışmak gerçekten zor. Özellikle sıcak havada yüzümüz terden sırılsıklam oluyor. Ancak sağlık için bu gerekli ve biz buna en üst seviyede dikkat ediyoruz.” dedi.

Antalya’da maskeyle silah eğitimi  #6

Antalya’da maskeyle silah eğitimi  #7