Antalya’da kanserli hücreleri filtre ile kapatamıyor

Antalya’da kanserli hücreleri filtre ile kapatamıyor

Güneş ışınlarına maruz kaldıkça vücudunda DNA mutasyonu gerçekleşerek kanser hücreleri hızla yayılan talihsiz kadın, artık fotoğraf çekilmek istemiyor.

Antalya’da kanserli hücreleri filtre ile kapatamıyor

Antalya’da yaşayan 45 yaşındaki Sibel Oflas, 8 yaşından beri ’epidermodisplazya verrüsiformis’ adı verilen deri hastalığıyla mücadele ediyor.

Nadir görülen hastalık sonrası yaşı ilerledikçe Oflas’ın yaraları, güneş ışığının etkisiyle kansere dönüştü. Yüzü neredeyse tamamen yarayla kaplanan talihsiz kadının, 2 yıl önce kulağının ve yanağının bir bölümü operasyonla alındı.

2 PARMAĞINDAN BAŞLADI

Son olarak sağ eline yayılan kanser hücreleri ilk etapta 2 parmağını, ardından tüm kolunu sardı. Acılara dayanamayan Oflas, gittiği hastanede elinin kesilmesi gerektiğini, aksi takdirde kanserin iç organları da tehdit edilebileceği bilgisini aldı.

Antalya’da kanserli hücreleri filtre ile kapatamıyor ViDEO

Antalya’da kanserli hücreleri filtre ile kapatamıyor   #1

ELİ, BİLEK BÖLÜMÜNDEN KESİLDİ

Acilen ameliyat masasına yatırılan Oflas’ın eli, bilek bölümünden kesilerek ampute edildi. Ardından kanserin yüz ve vücudunun diğer bölgelerinde yayılmasına engel olunamayınca kemoterapi kararı alındı. Yaklaşık 1 yıl boyunca kemoterapi tedavisi gören Oflas’ın 1-2 ay kadar yüzündeki kanserli hücreler yok olsa da, daha sonrasında tekrar yayılmaya başladı.

SOL KOLUNU DA KAYBETTİ

Son olarak kanser hücrelerinin sol kolunu kaplamasıyla acı çekmeye başlayan Oflas, koronavirüs salgını yüzünden hastanede tedavi göremedi. Kolunun videosunu doktoruna gösteren Oflas için kolunun omuz bölümünden kesilmesi gerektiği söylendi. Acısını dindirmek için teklifi kabul eden Oflas’ın sol kolu, omuz bölgesinden kesildi.

Antalya’da kanserli hücreleri filtre ile kapatamıyor   #2

YÜZÜNÜ PÜRÜZSÜZLEŞTİRİP MORAL BULUYORDU

Oflas, daha önce vücudunu saran kanser hücrelerinin kesilerek alınması ve gördüğü kemoterapi tedavisi sonrası bir çok yaradan kurtuldu. Ancak hücreler tekrar mutasyona uğrayarak son günlerde artmaya başladı ve daha önce kurtulduğu yaraların birçoğu Oflas’ın yüzünde tekrar çıktı.

Fotoğraf çekilip bilgisayardan kullandığı fotoğraf programlarıyla yüzünü pürüzsüzleştiren Oflas, kolunun kesilmesiyle de bunu yapamaz hale geldi. Oflas, cep telefonundaki bazı filtre programlarıyla yaralarını yok etmeye çalışsa da başarılı olamadı.

Antalya’da kanserli hücreleri filtre ile kapatamıyor   #3

“FİLTRELER YETERSİZ KALIYOR”

Yüzünde kanserin oluşturduğu yaraları daha önce programlar sayesinde kaldırabildiğini ifade eden Oflas, şu anda yaraların artması üzerine programların işe yaramadığını söyledi. Oflas, “Kolum kesildikten sonra artık telefondaki filtrelerle bunları yapmaya çalıştım ama filtreler maalesef yetersiz kalıyor. Benim yaralarım yüzümü kaplamış durumda ve o kadar çok ki, filtreler bile bunu silemiyor. Bu da beni üzüyor. Artık eskisi kadar fotoğraf çekilmek istemiyorum. Önceden siler siler koyardım. Bana moral oluyordu. Belki saçma bulur bazı insanlar ama yaşamadan bilinmez.” dedi.

Antalya’da kanserli hücreleri filtre ile kapatamıyor   #4

“TEDAVİ SEÇENEĞİM KALMADI”

Tedavi göremediğini de sözlerine ekleyen Oflas, “Tedavi seçeneğim kalmadı çünkü. Kader, kısmet şeklinde devam ediyorum. Bir yerlerde muhakkak bir seçenek vardır. Cilt kanserimin tedavisi olmasa bile, bu kanserlerin yavaşlatılması, bu yaraların iyileştirilmesi yani yaşam kalitemin biraz daha yükseltilmesi için yapacak bir şeyler mutlaka vardır. Hala içimde küçük de olsa bir umut var. Onu kaybetmemeye çalışıyorum.” diye konuştu.

Antalya’da kanserli hücreleri filtre ile kapatamıyor   #5