Adanalılar balık tutmak için suyu çekilen Seyhan Nehri'ne indi

Adanalılar balık tutmak için suyu çekilen Seyhan Nehri'ne indi

Aralarında çocukların da olduğu çok sayıda vatandaş, suyu çekilen nehre girerek baraj kapaklarının her an açılıp su verilmesi tehlikesine aldırmadan balık tuttu.

Adanalılar balık tutmak için suyu çekilen Seyhan Nehri'ne indi

Adana'da Seyhan ile Yüreğir ilçelerini birbirine bağlayan tarihi Demir Köprü'nün yanındaki merdivenlerden suyu çekilen Seyhan Nehri'ne inen aralarında çocukların da olduğu çok sayıda kişi, sığ suda balık tuttu.

HAYATLARINI TEHLİKEYE ATTILAR

Eski baraj kapaklarına yakın mesafede olan ve suyun tekrar verilmesi sonucu boğulma tehlikesine aldırış etmeyen kalabalık, saatlerce burada vakit geçirdi.

Bölgede yürüyüşe çıkan bazı vatandaşlar, gördükleri manzara için "Birkaç balık için hayatlarınızı tehlikeye atmaya değer mi?" dedi.

Adanalılar balık tutmak için suyu çekilen Seyhan Nehri'ne indi ViDEO

"İKİ ÜÇ BALIK İÇİN BURAYA İNİLMEZ"

Baraj kapaklarından ani bir su verilmesi durumunda kısa sürede balık tutanların bulundukları noktaya ulaşabileceğine dikkat çeken ve balık tutanlara tepki gösteren Hakan Mert Teper, "İki-üç balık için buraya inmezdim, çocuğumu da indirmezdim. Buradan sekiz bıyık, sazan ve bazen de levrek çıkıyor ama şu an su çekilmiş, dipte gezdiği için sadece sazan olabilir. Çocukların da indiğini görüyorum. Kilosu 10-15 lira olan sazan için buraya girip bu riski almaya değmez. Bu olay dağ keçisinin bir ot yemek için dağın eteklerine kadar inmesine benziyor. O otu yemek için hayatını kaybedebilir ama belki biraz ileriye gitse koca bir çayırlık çıkacak karşısına" dedi.

Adanalılar balık tutmak için suyu çekilen Seyhan Nehri ne indi #1

"ÇOCUKLAR KENDİLERİNİ KURTARAMAYABİLİR"

Bölgede yürüyüşe çıkanlardan Ezgi Sena Gören Özagil ise "Akşam yürüyüşlerine çıktığımızda sıklıkla gördüğümüz bir manzara bu. Barajın kapakları açıldığında kendi canlarını tehlikeye atmış olacaklar. Bir balık için değer mi bilmiyorum. Onların kararı artık tabii ama böyle bir durumda o riski almaya gerçekten gerek yok. İnsanların nasıl bir düşünce ve eğitim yapısına sahip olduklarını bilemiyorum. Buraya sadece çocuklar değil yetişkinler de girmemeli. Özellikle çocuklarda akut bir durumda fiziksel olarak çok fazla gelişmediklerinden hemen kendilerini kurtaramayacakları için daha büyük bir risk altındalar" diye konuştu.

Adanalılar balık tutmak için suyu çekilen Seyhan Nehri ne indi #2

Adanalılar balık tutmak için suyu çekilen Seyhan Nehri ne indi #3

Adanalılar balık tutmak için suyu çekilen Seyhan Nehri ne indi #4