ABD ve Türkiye ateşkes için anlaştı

ABD ve Türkiye ateşkes için anlaştı

Türkiye ile Amerika arasındaki yapılan anlaşmaya göre; ateşkes sağlanacak, YPG 30 kilometre güneye çekilecek ve Türkiye'ye uygulanan yaptırımlar kaldırılacak.

ABD ve Türkiye ateşkes için anlaştı

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile Beştepe'de görüşen ABD Başkan Yardımcısı Mike Pence, büyükelçilik rezidansında açıklamalarda bulundu.

Pence, Türkiye'nin askeri harekatı durduracağını, terör örgütü YPG'nin 30 kilometre güneye çekileceğini ve Türkiye'ye uygulanan ekonomik yaptırımların kaldırılacağını söyledi.

ABD ve Türkiye ateşkes için anlaştı #1

"TÜRKİYE VE ABD, SURİYE'DE ATEŞKES İÇİN ANLAŞTI"

Mike Pence'in açıklamalarından satır başları;

"Bir hafta önce Türk güçleri Suriye'ye girdi. Bugün gururla belirtmeliyim ki, Başkan Trump'ın güçlü liderliği sayesinde, Erdoğan ile olan ve Türkiye ile olan güçlü ilişkileri sayesinde Türkiye ve ABD, Suriye'de ateşkes için anlaşmıştır. Türkiye, Barış Pınarı Harekatı'na ara verecektir.

"HAREKATA 120 SAAT ARA VERİLECEK"

Harekata 120 saat ara verilecek ve bu süre içinde ABD, YPG'nin güvenli bölgeden çıkmasını sağlayacaktır. Ve ardından operasyon duracak.

"KOBANİ'YE OPERASYON YAPILMAYACAK"

Türkiye, Kobani’ye yönelik herhangi bir operasyonda bulunmamayı kabul etmiştir. Güvenli bölge sorunun barışçıl bir şekilde çözülmesi için adımlar atılması konusunda anlaşılmıştır.

ABD ve Türkiye ateşkes için anlaştı #2

DEAŞ YOK EDİLECEK

Ateşkes anlaşmasına ek olarak DEAŞ'ın Suriye’nin kuzeyinde tamamen yok edilmesi konusunda fikir birliğine varılmıştır. Güvenli bölgeye insanların yeniden yerleştirilmesi konusunda fikir birliğine varılmıştır. Dini ve etnik azınlıkların görüşülmesi konusunda fikir birliğine varılmıştır.

ERDOĞAN'A MÜTEŞEKKİRİZ

Erdoğan’ın böylesi bir ateşkes için adım atmış olması ve barışçıl bir çözüme yaklaşmış olması konusunda müteşekkiriz. Başkan Erdoğan’a, insanların hayatını kurtarmak konusunda fikir birliğine varmış olduğumuz için müteşekkiriz.

20 MİL GERİ ÇEKİLECEKLER

20 millik bölge için çekilmek için çalışmalara başladık. Bölgeye barış ve istikrarı getireceğiz. DSG bize bölgeden çekileceğine dair güvence verdi."

Dışişleri Bakanı Çavuşoğlu: İstediklerimizi aldık VİDEO

Mike Pence: ABD ve Türkiye ateşkes için anlaştı VİDEO