ABD: S-400'lerden vazgeçilmezse yaptırım kararı alırız

ABD: S-400'lerden vazgeçilmezse yaptırım kararı alırız

Güvenlik Danışmanı Robert C. O'Brien, katıldığı bir tv programında, S-400'ler konusunda açıklama yaptı.

ABD: S-400'lerden vazgeçilmezse yaptırım kararı alırız

ABD Ulusal Güvenlik Danışmanı Robert C. O'Brien, CBS televizyonunun canlı yayınında yaptığı açıklamada, ABD Kongresi'nin S-400'lerden vazgeçilmemesi durumunda Türkiye'ye yönelik yaptırım kararı almaya hazır olduğunu söyledi.

TRUMP ERDOĞAN'A İLETECEK

Konunun Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın önümüzdeki hafta gerçekleştireceği Washington ziyaretinde, ABD Başkanı Donald Trump tarafından da dile getirileceğini belirtti.

O’Brien, “Eğer Türkiye S-400’lerden kurtulmazsa muhtemelen CAATSA yasasına uygun yaptırımlar, her iki tarafın da ezici çoğunluğunun desteği ile Kongre’den geçecek ve Türkiye, bu yaptırımların sonuçlarını hissedecek. Bunu Cumhurbaşkanı Erdoğan’a açıkça söylemiştik. NATO’da S-400’lere, önemli miktarda Rus silah alımına yer yok. Bunu Başkan, Washington’a geldiği zaman Erdoğan’a çok açık bir şekilde söyleyecek.” ifadelerini kullandı.

"ANLAŞMADAN MEMNUNİYETSİZLİK DUYDUK"

O’Brien, Türkiye’nin Rus S-400 füze savunma sistemleri ile ilgili anlaşması ile ilgili yorumunda, “Bundan büyük bir memnuniyetsizlik duyduk.” diye konuştu.

Rusya ve Türkiye, Rus hava savunma sistemi S-400'lerin Türkiye'ye temini konusunda Eylül 2017'de anlaşmaya imza atmıştı. Moskova, Türkiye'ye ilk S-400 sevkiyatını Temmuz 2019'da tamamlamıştı.