5 bin 700 yıllık çocuk iskeleti

5 bin 700 yıllık çocuk iskeleti

Malatya'daki Arslantepe Höyüğü'nde kazı çalışmaları sona ererken, ulaşılan kalıntıların en dikkat çekeni 5 bin 700 yıllık çocuk iskeleti oldu.

5 bin 700 yıllık çocuk iskeleti

Anadolu'nun en eski şehir devletinin kurulduğu Arslantepe Höyüğü'nde, Gazi Mustafa Kemal Atatürk'ün emriyle başlayan kazıda, 3'te 1'lik bölümde çalışmalar tamamlandı.

2 EKİM'DE KAZI BİTTİ

İtalya Sapienza Üniversitesi Arkeoloji Bölümü Öğretim Üyesi Prof. Dr. Marcella Frangipane'nin başkanlığında 2 Ağustos'ta başlayan bu yılki kazı çalışmaları, 2 Ekim'de sona erdi.

5 bin 700 yıllık çocuk iskeleti  #1

6-7 YAŞLARINDA OLDUĞU BELİRTİLİYOR

Bu yılki çalışmalarda kazı heyeti, höyüğün batı kısmındaki kalıntıları gün yüzüne çıkarmaya çalıştı. Çalışmalarda bir çocuğa ait 5 bin 700 yıllık iskelet bulundu. Kazı ekibinin iki gün süren çalışmasıyla bulunduğu yerden çıkarılan çocuk iskeletinin 6-7 yaşlarında olduğu tahmin edilirken, iskeletten numuneler alınarak analiz için kazı evinin deposuna konuldu.

İLK ŞEHİR DEVLETİ

Geçmiş yıllardaki kazılarda Geç Hitit Dönemi'ne ait, girişinde aslan heykelleri ve devrilmiş bir kral heykelinin bulunduğu höyükte, bu sene dünyanın ilk yağmur drenaj hattı gibi şehir altyapısı bulunan kerpiçten saray, 2 bini aşkın mühür ve Anadolu'da 'İlk Şehir Devleti'nin yapıları da ortaya çıkarıldı.

5 bin 700 yıllık çocuk iskeleti  #2

UNESCO KALICI LİSTESİ İÇİN ÇALIŞMALAR SÜRÜYOR

Öte yandan Malatya Valiliği, Büyükşehir Belediyesi ve İl Kültür ve Turizm Müdürlüğü'nün, Birleşmiş Milletler Eğitim, Bilim ve Kültür Örgütü (UNESCO) Dünya Mirası Geçici Listesi'nde yer alan Arslantepe Höyüğü'nün, kalıcı listeye dahil edilmesi için çalışmaları sürüyor.

PEK ÇOK MEDENİYETE EV SAHİPLİĞİ YAPTI

2020 yılındaki UNESCO değerlendirmesine rapor hazırlamak için Uluslararası Anıtlar ve Sitler Konseyi (ICOMOS) adına Portekiz'den gelen uzman Mariana Correia'nın başkanlığındaki heyet, rapor hazırlamak için höyükte incelemede bulunmuştu. Geç Kalkolitik Dönem'den Demir Çağı'na kadar geçen tarihsel sürecin buluntularına rastlanan Arslantepe, Hititler'den Roma ve Bizans'a kadar pek çok medeniyete ev sahipliği yaptı.

5 bin 700 yıllık çocuk iskeleti  #3