Kadıköy'de yerel seçimlerde usulsüzlük davasında karar

Kadıköy'de yerel seçimlerde usulsüzlük davasında karar

31 Mart seçiminde, vefat eden kişi yerine oy kullandırmakla suçlanan sandık başkanı ve 4 sandık görevlisi, üzerilerine yüklenen suçun işlendiğinin sabit olmadığı gerekçesiyle beraat edildi.

31 Mart 2019 tarihli Mahalli İdareler Genel Seçimleri kapsamında Kadıköy'de kurulan 2081 No'lu sandıkta, seçmen olarak kayıtlı olan 1925 doğumlu Müveddet Köprülü'nün 23 Mart 2019'da vefat etmesine rağmen seçmen listesinde adının karşısına imza atılıp oy kullanılmıştı.

SORUŞTURMA AÇILMIŞTI

İlçede kurulan bir sandıkta ölen kişinin yerine oy kullandırdıkları iddiasıyla 5 kişi hakkında, "görevi ihmal" suçundan birer yıla kadar hapis istemiyle dava açılmıştı.

Bugün gerçekleşen Anadolu 35. Asliye Ceza Mahkemesi'ndeki duruşmaya, tutuksuz 4 sanık ile avukatları katıldı.

"SUÇLAMAYI KABUL ETMİYORUM, BERAATİMİ İSTİYORUM"

Duruşmada kimlik tespitinin ardından savunmasını yapan A.Ç., apartman görevlisi olduğunu, seçim günü de sandık görevlisi olarak çalıştığını belirterek, "Biz dönüşümlü olarak gelen kişilerin kimliklerini kontrol ederek oylarını kullandıkları esnada imzalarını alıyorduk. Ancak bunun tek kişi tarafından yapılması zor olacağı için hepimiz tarafından da yapıldığı oldu. Ali Köprülü isimli kişinin yanlış yere imza atması ile ilgili bir bilgim yoktur. Kendisini tanımam. Şaşırdım. Suçlamayı kabul etmiyorum. Beraatimi istiyorum." dedi.

"YORGUNLUKTAN VE YOĞUNLUKTAN KAYNAKLANAN BİR HATA"

Sanık Ö.İ., öğretmen olduğunu belirterek, "Seçim sürecinde herkesin kimliklerini kontrol edip imzalarını almak suretiyle süreci bitirip sayımları yaptığımızda hiçbir eksik hususa rastlamadık. Bu şekilde evrakı teslim ettik. Kimlik kontrolü ve oy kullandıktan sonraki imza atma işlemini hepimiz dönüşümlü yapıyorduk. Ali Köprülü isimli kişiyi de tanımam. Onun kullandığı oyla ilgili de bir bilgim yoktur. Seçim sonucunu etkileyecek bir hata olmayıp yorgunluktan veya yoğunluktan kaynaklanan şekli bir hatadır. Bu nedenle suçlamayı kabul etmiyorum. Beraatimi istiyorum." şeklinde konuştu.

"ATILAN İMZA İLE İLGİLİ BİLGİ SAHİBİ DEĞİLİM"

Sanık E.Ö. memur olduğunu ve seçim günü sandıkta görev yaptığını anlatarak, "Ben oy kullanma sürecinde zarfların sayılması, oy pusulalarının mühürlenmesi ve tekrardan sayılması işlemlerini yaptım. Ben gelen kişilerin nüfus cüzdanlarını kontrol ve imzalarını alma işlemini yapmıyordum. Atılan imza ile ilgili bilgi sahibi değilim. Suçlamayı kabul etmiyorum. Beraatimi istiyorum." ifadelerini kullandı.

"KİMİN YAPTIĞINI NET OLARAK SÖYLEYEMEYECEĞİM"

Sanık Z.G., olay günü sandıkta görevli olduğunu belirterek, "Ben nüfus cüzdanlarının kontrol ve imza atılması sürecinde görevli değildim. Bu işi dönüşümlü olarak yapmadık. Ben kendi görevimle ilgileniyordum. Kimin yaptığını net olarak söyleyemeyeceğim. Beraatimi istiyorum." dedi.

Söz verilen sanık avukatları da suçun unsurlarının oluşması için üçüncü kişilerin menfaati veya kamunun bir zarara uğratılması gerektiğini, böyle bir netice meydana gelmediğini, müvekkillerinin de olayla ilgisinin olmadığını savunarak, beraat talebinde bulundu.

5 SANIK BERAAT ETTİ

Son sözleri sorulan sanıklar da suçlamayı kabul etmediklerini belirterek, beraatlerine karar verilmesini istedi. Davaya ilişkin kararını açıklayan mahkeme, sanıklara yüklenen suçun işlendiği sabit olmadığı gerekçesiyle beraatlerine karar verdi.