128 ülke Türkiye'den tıbbi malzeme yardımı istedi

128 ülke Türkiye'den tıbbi malzeme yardımı istedi

Dışişleri Bakanı Çavuşoğlu, "128 ülke Türkiye'den hibe, ihracat izni ya da satın alma şeklinde tıbbi malzeme talebinde bulundu, yarısını karşıladık" dedi.

Koronavirüs vakaları tüm dünyada etkisini göstermeye devam ediyor.

Virüsün ortaya çıktığı Çin'de hayat normale dönerken, birçok ülke salgın nedeniyle hayat mücadelesi veriyor.

ABD, İtalya, İngiltere ve daha birçok ülkede can kaybı sayısı fazla olurken, tıbbi malzeme yetersizliği de görülüyor.

Tıbbi malzeme konusunda sıkıntı yaşamayan Türkiye ise bu ülkere yardımda bulunuyor.

"128 ÜLKE YARDIM TALEBİNDE BULUNDU"

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, katıldığı bir programda soruları yanıtladı.

Dünyadan Türkiye'ye yapılan yardım talepleri konusundaki soru üzerine Çavuşoğlu, "Bugüne kadar 128 ülke Türkiye'den hibe, ihracat izni ya da satın alma şekliyle tıbbi malzeme yardımı talebinde bulundu. Yaklaşık yarısını karşıladık." dedi.

"DÜNYADAKİ ÜLKELERİN ÜÇTE İKİSİ MALZEME TALEBİNDE BULUNDU"

Çavuşoğlu, son olarak dün akşam Paraguay'ın yardım talebini nasıl karşılayabileceklerini Sağlık Bakanı Fahrettin Koca ile görüştüklerini aktardı.

Dışişleri Bakanı Çavuşoğlu, "Dünyadaki ülkelerin üçte ikisi, Türkiye'den tıbbi malzeme talebinde bulundu. Bu, Türkiye'nin güvenilir bir kaynak olduğunu gösteriyor." değerlendirmesinde bulundu.

128 ülke Türkiye den tıbbi malzeme yardımı istedi #1

"TECRÜBEMİZİ DÜNYANIN HER YERİYLE PAYLAŞIYORUZ"

Türkiye'nin yaptığı yardımlarla ilgili ülke içindeki bazı tartışmaları anlamsız bulduğunu belirten Çavuşoğlu, "Türk milletinin ihtiyacı olanı vermiyoruz da alıp başka ülkeye veriyoruz gibi yorumluyorlar. Bugüne kadar yapılan çalışmaları başka türlü yorumlayanlar için söylüyorum. Bu doğru değil. Bugüne kadar sağlık hizmetleri bakımından aksayan bir şey oldu mu? Hiç olmadı. Solunum cihazı başta olmak üzere ki yeni üretmeye başladık, hastanelerde hiç yetersizlik oldu mu? Hayır.

Tüm dünya Türkiye'nin sağlık sisteminin çok güçlü olduğunu, ayrım yapılmaksızın, hangi hastalığa kapılırsa kapılsın, yurt dışında birçok ülkenin yaptığı gibi ancak yoğun bakıma alabiliriz gibi bir yaklaşım içine girmeksizin tüm vatandaşlarımızın sağlık hizmetlerini karşıladığımız gibi bu tecrübemizi dünyanın her yeriyle paylaşıyoruz. Bu anlamda Türkiye'yi model ülke olarak gösteriyor, Dünya Sağlık Örgütü de uluslararası toplum da ABD başta olmak üzere ülkeler de. Bu tür yapılacak yardımlar, gelecekte Türkiye'nin güvenilir kaynak olarak bir marka olmasını da sağlayacaktır." dedi.

128 ülke Türkiye den tıbbi malzeme yardımı istedi #2