Yeni normalde ilk uçuş İstanbul'dan Ankara'ya yapıldı

Yeni normalde ilk uçuş İstanbul'dan Ankara'ya yapıldı

Koronavirüs salgını nedeniyle ara verilen uçak seferleri, bugün Türk Hava Yolları'nın İstanbul Havalimanı'ndan Ankara'ya gerçekleştirdiği seferle yeniden başladı.

Salgın nedeniyle uçuşlara ara verildiği İstanbul Havalimanı'nda, bugün ilk uçuş heyecanı yaşandı.

Alınan tedbirler kapsamında havalimanının her noktasına sosyal mesafe kuralını anlatan bilgilendirme panoları konulurken, maskesiz havalimanına giriş yapılamayacak.

DEDEKTÖRLE ARAMA

İlk uçuş nedeniyle İstanbul Havalimanı'na gelen yolcuların, vücut ısıları terminal girişinde bulunan termal kamera ile ölçüldü. Güvenlik kontrol noktasında sosyal mesafe kuralına dikkat edildiği gözlemlenirken, güvenlik görevlileri daha önce elle yapılan üst arama işlemini koronavirüs önlemleri kapsamında detektörle yapmaya başladı.

Yeni normalde ilk uçuş İstanbul dan Ankara ya yapıldı #1

CHECK-IN SIRASINDA TEMAS YOK

Terminal içinde hijyen görevlileri de çalışmalarını sürdürüyor. Görevliler, akıllı kasklarla habersiz ve temassız olarak hem tek kişinin hem de aynı anda çok sayıda kişinin vücut ısılarını ölçecek.

Uçuş öncesi check-in kontuarlarına gelen yolcular, özel bölmeli kontuarlarda işlemlerini yapmaya başladı. İşlemler, yolcular ile yer hizmetleri görevlileri arasında temassız şekilde gerçekleştirildi.

Yeni normalde ilk uçuş İstanbul dan Ankara ya yapıldı #2

YENİ ÖNLEMLERLE İLK YOLCULUK

Seyahat kısıtlamasının ardından bugün gerçekleştirilen ilk uçuşla yeniden seferlere başlayan Türk Hava Yolları, koronavirüs nedeniyle yeni önlemler aldı.

Bu önlemler kapsamında, uçuşlar öncesi yolcuların ateşleri kabin görevlileri tarafından ölçülecek. Uçak içerisinde mevcut kabin ekibinin yanı sıra hijyen uzmanları da görev alacak.

Uzmanlar uçuş sırasında tüm önlemleri alarak, seyahat sağlığı için gerekliliklerin yerine getirildiğinden emin olacak.

Yeni normalde ilk uçuş İstanbul dan Ankara ya yapıldı #3

İLK UÇUŞ ANKARA'YA

Bugün başlayan iç hat seferlerinde yer alan yolcular, İstanbul Havalimanı'nda koronavirüs nedeniyle alınan tedbirleri olumlu buldu.

Yolculardan Sabiha Maksim, "HES uygulamasını indirdim. Ankara'ya gidiyorum. Havalimanına taksiyle geldim, burada sosyal mesafe kuralı vardı. Çok güvenli, herhangi bir problem yaşamadım." dedi.

Antalya'ya giden Medihe Gürsoy ise "Ailem Antalya'da, onların yanına gidiyorum. Onları ziyaret edip döneceğim. Havalimanında girişten check-in e kadar çok büyük önlem var. Şu an gayet iyi. Endişelendiğim bir durumum olmadı. Sosyal mesafe korunuyordu." şeklinde konuştu.

Yeni normalde ilk uçuş İstanbul dan Ankara ya yapıldı #4

Yeni normalde ilk uçuş İstanbul dan Ankara ya yapıldı #5

Yeni normalde ilk uçuş İstanbul dan Ankara ya yapıldı #6

Yeni normalde ilk uçuş İstanbul dan Ankara ya yapıldı #7

Yeni normalde ilk uçuş İstanbul dan Ankara ya yapıldı #8