Vahit Kirişci: Gıdanı koru, sofrana sahip çık

Vahit Kirişci: Gıdanı koru, sofrana sahip çık

Tarım ve Orman Bakanı Kiriçci, "Vatandaşlarımıza gıda üretiminde ne emekler harcandığını bilerek gıdaların israf edilmemesi çağrısında bulunuyorum, gıdanı koru, sofrana sahip çık" dedi.

Tarım ve Orman Bakanı Vahit Kirişci, 29 Eylül Uluslararası Gıda Kaybı ve İsrafı Farkındalık Günü dolayısıyla bir mesaj yayınladı.

Mesajında önce pandemi, ardından da Rusya-Ukrayna savaşıyla ortaya çıkan krizlerin tarımın ve gıda güvenliğinin vazgeçilmez olduğunu bir kez daha gösterdiğini belirten Bakan Kirişci, bunun bilincinde olan ülkelerin tedbir aldığını, gıda güvenliğini sağlama çalışmalarını yaparken gıda tüketimine de odaklanılması gerektiğini kaydetti.

Gıda israfının ekonomik ve çevresel sorunlar başta olmak üzere çok boyutlu bir mesele olduğuna dikkati çeken Kirişci, dünya genelinde her yıl üretilen gıdanın üçte birinin kayba uğradığını ya da israf edildiğini hatırlattı.

"Farkındalık düzeyini artırmaya davet ediyoruz"

"Türkiye, israfın azaltılması için uluslararası ölçekte yapılan çalışmalarda öncü olmuştur." diyen Bakan Kirişci, "Gıdanı Koru-Sofrana Sahip Çık" kampanyasının 20 Mayıs 2020 tarihinde başladığını hatırlattı. Kampanya ile Tarım ve Orman Bakanlığı ve Birleşmiş Milletler Gıda ve Tarım Örgütü’nün (FAO) gıda kayıpları ve israfı konusunda gerek ulusal gerekse uluslararası düzeyde mücadele etmeyi, ilgili tüm tarafları bilinçlendirerek toplumsal farkındalık düzeyini artırmayı hedeflediğini ifade eden Kirişci, Türkiye’de gerçekleştirilen iyi uygulama örneklerinin uluslararası alanda model haline getirilmesinin amaçlandığını belirtti.

"Gıdanı Koru-Sofrana Sahip Çık" kampanyası çerçevesinde birçok konuda farkındalık çalışmaları yapıldığından bahseden Kirişci, kamu ve özel sektördeki kurumların gıda artıklarının yeniden değerlendirilmesine yönelik proje geliştirmelerinin teşvik edildiğini aktardı.

Vahit Kirişci: Gıdanı koru, sofrana sahip çık #1

"Atıkların yeme dönüştürülmesinin önü açılmıştır"

Gıda artıklarının değerlendirmesiyle ilgili yapılan çalışmalardan örnek veren Kirişci, "Ayrıca Bakanlığımızca 9 Ağustos 2022 tarihinde Yemlerin Piyasaya Arzı ve Kullanımı Hakkında Yönetmelik değiştirilerek lokanta, otel, fabrika gibi toplu yemek tüketim yerleri ile hazır gıda üretim işletmelerindeki gıda artıklarının hayvanlar için yeme dönüştürülmesinin de önü açılmıştır. Böylece 18 milyon ton gıda artığının yeniden değerlendirilmesine imkan sağlanmıştır." dedi.

"Gıdanı koru, sofrana sahip çık"

Bakan Kirişci, şunları kaydetti:

"Bakanlık olarak paydaşlarımızla birlikte gıda kayıplarının ve israfının önlenmesine yönelik olarak ülkemizde ve uluslararası alandaki çalışmalarımızı kararlılıkla sürdüreceğiz. Uluslararası Gıda Kaybı ve İsrafı Farkındalık Günü vesileyle vatandaşlarımıza gıda üretiminde ve gıdanın topraktan sofraya serüveninde ne emekler harcandığını bilerek gıdaların asla israf edilmemesi çağrısında bulunuyor ve bir kez daha tekrarlıyorum, gıdanı koru, sofrana sahip çık."

Vahit Kirişci: Gıdanı koru, sofrana sahip çık #2

İlginizi Çekebilir
"Gelsin İcardi bildiği gibi"
0 YORUM
Medya
BİM İcra Kurulu Üyesi Aykaç eleştirilere yanıt verdi
BİM İcra Kurulu Üyesi Aykaç eleştirilere yanıt verdi
1090 YORUM
Gündem
Bitcoin ile milyoner oldu! Günde 4.700TL kazanıyor!
ADVERTORIAL
Highfx
Yunan televizyonunda renkli hava durumu anonsu
Yunan televizyonunda renkli hava durumu anonsu
161 YORUM
Dünya
Melis Sezen, Carlos Ponce ile dans etti
Melis Sezen, Carlos Ponce ile dans etti
186 YORUM
Magazin