Ukranyalı eski model, Kayseri'de tespih üretiyor

Ukranyalı eski model, Kayseri'de tespih üretiyor

Ukrayna'da yaşayan eski model Khrystyna Levchenko, ülkesinde uluslararası tespih atölyesinde dizgici olarak çalıştıktan sonra Kayseri'ye gelerek, torna tezgahında tespihlere şekil veriyor.

Ukranyalı eski model, Kayseri'de tespih üretiyor

Ukrayna'nın Lviv şehrinde yaşayan Khrystyna Levchenko, 5 yıl önce model olmak için Çin'e gitti. Yaklaşık 4 yıl Çin'de modellik yapan Khrystyna, daha sonra ülkesine döndü.

Ülkesinde iş insanı Abdullah Adıgüzel'e ait uluslararası tespih atölyesinde dizgici olarak çalışmaya başlayan Khrystyna, tesviye ve diğer konularda eğitim almak için Kayseri'ye geldi.

"TESPİH YAPMAYI ÇOK SEVİYORUM, İNŞALLAH CUMHURBAŞKANI ERDOĞAN'A DA YAPACAĞIM"

Aynı iş insanına ait atölyesinde çalışmaya başlayan Khrystyna, bir süre sonra işinde usta oldu. Khrystyna, torna tezgahının başına geçerek tespihlere şekil vermeye başladı. Khrystyna Levchenko, "Ben, tespih yapmayı çok seviyorum. Bir yıl tespihle ilgileniyorum. Tespih yapımında en çok kuka malzemesini kullanmayı çok seviyorum. İnşallah Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'a da tespih yapmak istiyorum. Kayseri ve Türk halkını çok seviyorum" dedi.

Ukranyalı eski model, Kayseri de tespih üretiyor #1

"KHRYSTYNA'NIN TESPİHLERİNE İLGİ ÇOK FAZLA"

Abdullah Adıgüzel, Khrystyna'nın Çin'de modellik yaptığını söyleyerek, şunları kaydetti:

"Çin'e tekrar gidememesi üzerine atölyelerimizde iş verdik. Kendisinde iyi bir kumaş olduğunu düşünerek 9 ay önce Türkiye'ye getirdik. İsabette etmişiz, şimdi Khrystyna, Türkiye'nin en önemli tesbih ustalarından biri oldu. Bizim atölyemizde yeni nesil arkadaşlara tespih öğretiyor. Kendi dizaynını kendinin yaptığı tespihler Türkiye'de çok seviliyor ve beğeniliyor. Özellikle Khrystyna'nın yaptığı tespihlere Dubai, Katar, Umman gibi ülkelerden çok fazla talep var. Bizler Khrystyna ile kültürlerin birleşmesine katkı sağladık, bir kişiye daha ekmek verebildiysek ne mutlu bize. Khrystyna'nın çok ciddi bir yeteneği vardı. Kuru tornada tespih yapanlar var ama henüz Khrystyna kadar usta olan yok."

Ukranyalı eski model, Kayseri de tespih üretiyor #2

Ukranyalı eski model, Kayseri de tespih üretiyor #3

Ukranyalı eski model, Kayseri de tespih üretiyor #4