TUSKON davasında karar

TUSKON davasında karar

TUSKON ve üye şirketlerine yönelik davadan dosyası ayrılan Mehmet ve Mustafa Zenginer'e örgüte üyelikten 8 yıl, Salih Zenginer'e silahlı terör örgütüne yardım etme suçundan 3 yıl 8 ay ceza verildi.

Fetullahçı Terör Örgütü'nün (FETÖ) iş dünyası yapılanmasına yönelik soruşturmada, kapatılan TUSKON ve üye şirketlerine yönelik davadan dosyası ayrılan işadamı sanıklar Mustafa ve Salih Zenginer kardeşler ile kuzenleri Mehmet Zenginer'in yargılandığı davada karar çıktı.

İstanbul 23. Ağır Ceza Mahkemesi'ndeki duruşmaya, tutuksuz sanıklar Mustafa Zenginer, Salih Zenginer ve Mehmet Zenginer ile avukatları katıldı.

Sanıklar, savcının "Silahlı terör örgütüne üye olmak" suçundan 7,5 yıldan 15'er yıla kadar hapis talebinde bulunduğu mütalaaya karşı son savunmalarını yaptı.

"SORGUSUZ, SUALSİZ CEZA ALMAM DÜŞÜNÜLEMEZ"

Sanık Salih Zenginer, "Hakkımdaki iddialardan sadece dernek üyeliğim var. Soruşturma tarihinden önce ve KHK ile kapatılmadan önce üyelikten ayrıldım. İstifa ettiğim dernek üyeliğinden başka bir şey yok. O da Yargıtay kararlarına göre suç değil. Bana mahkemede hiç soru sorulmadı. Sorgusuz, sualsiz ceza almam düşünülemez. Suçlamaları kabul etmiyorum. Beraatimi talep ediyorum. Üyelik veya yardım suçlaması üzerime yakışmayacaktır. Ayrıca bu yapıyı eleştiren tweet'lerim mevcuttur. FETÖ'nün en güçlü olduğu zamanlarda yazdım. Ben kendimden eminim." dedi.

"HİÇBİR ZAMAN TERÖR ÖRGÜTÜ ÜYESİ OLMADIM"

Mütalaayı kabul etmediğini belirten sanık Mustafa Zenginer de "Hiçbir zaman terör örgütü üyesi olmadım. Bilerek yardımda bulunmadım." dedi.

Sanık Mehmet Zenginer ise "17-25 Aralık sonrasında bu yapıya takındığım olumsuz tavırlar dosyadan bellidir. Suçsuzum beraatimi isterim." diye konuştu.

Son sözü sorulan sanık Mehmet Zenginer, "30 yıldan fazladır sanayicilik yapan biriyim. Halen ülkem için çalışıyorum yatırım yapıyorum. Devlete kızgınlığım yoktur." diyerek beraatini istedi.

İKİ SANIĞA ÜYELİKTEN CEZA

Mahkeme heyeti, sanıklardan Mehmet Zenginer ve Mustafa Zenginer'in "Silahlı terör örgütü üyesi olmak" suçunu işlediklerinin sabit olduğunu belirterek 8 yıl 1 ay 15'er gün hapis cezasına çarptırdı.

Her iki sanık hakkındaki yurt dışına çıkış yasağının ise devamına karar verildi.

'ÖRGÜTE İSTEYEREK YARDIM'DAN 3 YIL 9 AY CEZA

Sanık Salih Zenginer hakkında ise her ne kadar hakkında örgüt üyeliği suçlamasıyla dava açılmışsa da "Örgüte dahil olmamakla birlikte örgüte bilerek isteyerek yardım" suçundan 3 yıl 9 ay hapis cezasına çarptırdı.

Salih Zenginer hakkındaki yurt dışına çıkış yasağı ise kaldırıldı.

Mahkeme, sanıklardan Salih Zenginer'in adresinde yapılan aramada ele geçirilen 6 bin 60 euro ve 8 bin 750 liranın ve 1 adet 2 dolar paranın sanıklara iadesine karar verdi.

İlginizi Çekebilir
Kızılcık Şerbeti dizisinde başörtüsü sahnesi
Kızılcık Şerbeti dizisinde başörtüsü sahnesi
951 YORUM
Medya
Öztürk Yılmaz bıçaklı saldırıya uğradı
Öztürk Yılmaz bıçaklı saldırıya uğradı
998 YORUM
3. Sayfa
Fatih'te pitbulllu saldırganlara ateş edip bir kişiyi öldüren polis tutuklandı
Fatih'te pitbulllu saldırganlara ateş edip bir kişiyi öldüren polis tutuklandı
2045 YORUM
3. Sayfa
Dünya Kupası'nda çeyrek final eşleşmeleri belli oldu
Dünya Kupası'nda çeyrek final eşleşmeleri belli oldu
111 YORUM
Dünya Kupası
Ufak bir yatırım ile, sadece 3 günde zengin olun!
ADVERTORIAL
CoinPro