TUSAŞ'ın geliştirdiği Milli Muharip Uçak, IDEF'te görücüye çıktı

TUSAŞ'ın geliştirdiği Milli Muharip Uçak, IDEF'te görücüye çıktı

15. Uluslararası Savunma Sanayii Fuarı IDEF'te görücüye çıkan ve Türk Havacılık ve Uzay Sanayii tarafından geliştirilen Milli Muharip Uçak, Mart 2023'te hangardan çıkacak.

TUSAŞ'ın geliştirdiği Milli Muharip Uçak, IDEF'te görücüye çıktı

Türkiye’nin savunma sanayii, dışa bağımlılığını azaltmak amacıyla attığı adımlarla gelişimini sürdürüyor.

Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı bünyesinde kurulan Türk Havacılık ve Uzay Sanayii (TUSAŞ), İstanbul’da gerçekleştirilen 15. Uluslararası Savunma Sanayii Fuarı IDEF'te ürün segiledi.

MİLLİ MUHARİP UÇAK SERGİLENDİ

TUSAŞ tarafından fuarda ANKA, AKSUNGUR, ATAK, ATAK 2, GÖKBEY, HÜRKUŞ, HÜRJET ve Türkiye’nin bekâ projesi 5’înci nesil ana muharip uçağı Milli Muharip Uçak’ı sergileniyor.

TUSAŞ ın geliştirdiği Milli Muharip Uçak, IDEF te görücüye çıktı #1

YERLİ VE MİLLİ MAYIN AVLAMA SONARI TANITILDI

Savunma Sanayii Başkanı İsmail Demir, Twitter üzerinden yaptığı açıklamayla Armelsan Savunma tarafından üretilen yerli ve milli mayın avlama sonarının da bugün tanıtımının yapıldığını duyurdu.

IDEF'21'de tanıtımı yapılan NUSRAT-1915'le ilgili Başkan Demir, "Yerli ve Milli Mayın Avlama Sonarımız NUSRAT-1915'in tanıtımını IDEF’21’de gerçekleştirdik. Hayırlı olsun." ifadelerini kullandı.

TUSAŞ ın geliştirdiği Milli Muharip Uçak, IDEF te görücüye çıktı #2

SAVUNMA SANAYİİNDE GELİNEN AŞAMA ORTAYA ÇIKTI

TUSAŞ böylece gerçekleştirdiği özgün projelerle, Türkiye’nin havacılık ve uzay alanında bağımsız savunma sanayinin tesis edilmesi için sunduğu katkıyı ve geldiği önemli aşamayı da gözler önüne seriyor.

TUSAŞ'ın geliştirdiği Milli Muharip Uçak, IDEF'te görücüye çıktı VİDEO


TUSAŞ ın geliştirdiği Milli Muharip Uçak, IDEF te görücüye çıktı #3

HÜRJET DE FUARDA

Tüm hava platformlarının yanı sıra HÜRJET Simülatörü ile ziyaretçilerine gerçeğe yakın bir uçuş deneyimi yaşatan TUSAŞ, Türkiye’nin milli uzay programında önemli yer tutan ve yerli imkanlarla geliştirilen uydu projelerini de IDEF’te sergiliyor.

TUSAŞ ın geliştirdiği Milli Muharip Uçak, IDEF te görücüye çıktı #4

NEREDEYSE BÜTÜN ÜRÜNLER SEGİLENDİ

TUSAŞ’ın fuarda sergilediği projeleriyle ilgili bilgi veren TUSAŞ Milli Muharip Uçak Genel Müdür Yardımcısı Uğur Zengin, ‘’TUSAŞ olarak fuarda hemen hemen bütün ürünlerimizi sergiliyoruz. Başta Milli Muharip Uçak, Hürjet, Gökbey Helikopteri, yurt dışına ihracatını gerçekleştirdiğimiz ANKA , ATAK 2, Hürkuş, Aksungur İHA sergilediğimiz ürünler arasında.

TUSAŞ ın geliştirdiği Milli Muharip Uçak, IDEF te görücüye çıktı #5

MİLLİ MUHARİP UÇAK, MART 2023'TE HANGARDAN ÇIKACAK

Geliştirdiğimiz Milli Muharip Uçak şu anda gereksinimlerini tamamlama fazında, hava kuvvetlerimizle birlikte gereksinimlerini netleştirmeye çalışıyoruz. Ön tasarım fazı ve detay tasarım fazı ile çalışmalarımızı tamamlayacağız. MMU’yu 2023’ün Mart ayında hangardan çıkarmayı hedefliyoruz. 2025 yılında ilk uçuşu gerçekleştirmeyi hedefliyoruz.

TUSAŞ ın geliştirdiği Milli Muharip Uçak, IDEF te görücüye çıktı #6

"SAVUNMA SANAYİİMİZİN GÜCÜNE GÜÇ KATMAK İÇİN ÇALIŞIYORUZ"

2029 yılında ise hava kuvvetlerimizin envanterine uçağımızı sokmayı hedefliyoruz. MMU önemli mühimmatları taşıyabilecek, siber güvenlik gibi özellikler uçağımızın yazılımında olacak. Alt yüklenicilerimiz uçağımıza önemli katkılar yapıyor. Savunma sanayimizin ve hava kuvvetlerimizin gücüne güç katmak için biz de çalışmalarımızı sürdürüyoruz." dedi.

TUSAŞ ın geliştirdiği Milli Muharip Uçak, IDEF te görücüye çıktı #7

TUSAŞ ın geliştirdiği Milli Muharip Uçak, IDEF te görücüye çıktı #8

TUSAŞ ın geliştirdiği Milli Muharip Uçak, IDEF te görücüye çıktı #9