Türkiye'ye gelen geminin kaptanı Alibeyler: Tüylerim diken diken oldu

Türkiye'ye gelen geminin kaptanı Alibeyler: Tüylerim diken diken oldu

Alibeyler, aylar sonra ülkesine dönmenin mutluluğunu yaşadığını söyledi. Geminin kaptanı, "Üçüncü köprünün altında tüylerimin diken diken olduğunu hissettim" dedi.

Türk bandıralı mısır yüklü "Polarnet" gemisi, Rusya ile Ukrayna arasındaki çatışmalar nedeniyle Çornomorsk Limanı'nda yaklaşık 6 ay beklemek zorunda kaldı.

Gemi, uzun bir bekleyişin ardından, aylar sonra Derince Limanı'na ulaştı.

Geminin kaptanı yaşadıklarını anlattı

Geminin kaptanı Ahmet Yücel Alibeyler, limandaki iskelede gazetecilere yaptığı açıklamada, yaşadıklarını anlattı.

Çornomorsk Limanı'na 11 Şubat'ta 11 bin ton dökme üre götürdüğünü anlatan Alibeyler, "13 gün sonra tam yükü bitirdim, tahliye ettim ne yazık ki bu üzücü olay, bu savaş patlak verdi." dedi.

Türkiye'ye gelen geminin kaptanı Alibeyler: Tüylerim diken diken oldu VİDEO

"Türk kara sularına girdiğimde tüylerim diken diken oldu"

Duygu ve düşüncelerini dile getiren Alibeyler, "Türk kara sularına girdiğimde tüylerim diken diken oldu. Uzun süredir bu işlerde dirayetliyizdir. Mesleğin profesyonelliğini bilerek yaparız bu işi.

Denizcilik ekstrem bir meslektir. Bunun getirisini, götürüsünü bilen insanlarız ama ilk defa meslek hayatımda bu kadar keyif aldım. Üçüncü köprünün altında tüylerimin diken diken olduğunu hissettim. Büyük zevkti." değerlendirmesinde bulundu.

Türkiye ye gelen geminin kaptanı Alibeyler: Tüylerim diken diken oldu #1

Alibeyler, limanın deniz trafiğine kapatıldığını dile getirerek, şöyle devam etti:

"Güzel bir sonuç oluştu"

"Biz de yükümüzü boşaltmış, çıkış bekleyen gemiydik ama ne yazık ki çıkamadık. O zamandan beri liman içinde boş gemi olarak bekleme sürecine girdik; ne zaman bir çözüm çıkacak, ne zaman olaylar normale dönecek diye.

Devletimizin ayın 22'sinde yapmış olduğu girişimlerle Sayın Cumhurbaşkanı'mızın önderliğinde, Milli Savunma Bakanlığımızın askeri kuvvetinde, Dışişleri Bakanlığımızın irtibat gücünde güzel bir sonuç oluştu. Bir tahıl koridoru çalışması başladı.

Ben buna tahıl koridoru artı insani koridoru da ekliyorum çünkü gıda endeksli olduğu için taşınacak yükler, insani koridor da oluşmuş oluyor."

Türkiye ye gelen geminin kaptanı Alibeyler: Tüylerim diken diken oldu #2

"Hiç bu kadar özlem duymamıştım"

Yaklaşık 6 aylık bekleme süreci geçirdiklerine işaret eden Alibeyler, "Orada geçirdiğimiz kah üzüntülü kah stresli kah özlemli sürecin bize bir mükafatı oldu diye düşünüyorum.

Vatanımızı, ülkemizi görmek bana ayrı bir keyif verdi. Uzun senedir açık deniz kaptanlığı, uzun yol kaptanlığı yapmaktayım ama hiç bu kadar özlem duymamıştım. Bu da ayrı bir anı olarak kalacak hayatımda." diye konuştu.

Türkiye ye gelen geminin kaptanı Alibeyler: Tüylerim diken diken oldu #3

"Yükü tahliye etmek için gerekli adımları attık"

Alibeyler, Müşterek Koordinasyon Merkezi'nin koordinasyonunda 5 Ağustos'ta iki geminin Çornomorsk Limanı'ndan, bir geminin de Odessa Limanı'ndan hareket ettiğini anlatarak, belirlenen rotaya göre kılavuz kaptan ve kılavuz bot eşliğinde seferlerini gerçekleştirdiklerini kaydetti.

Rotayla ilgili bilgi veren Alibeyler, İstanbul'daki denetimlerin ardından İstanbul Boğazı'nı geçerek İzmit Körfezi'ne girdiklerini söyledi.

Alibeyler, emniyetli şekilde limana bağlandıklarını anlatarak, "Şimdi resmi giriş işlemlerimiz yapıldı. Yükü tahliye etmek için gerekli adımları attık. Limanla irtibat halinde yükü tahliye etmeye başlayacağız." dedi.

Türkiye ye gelen geminin kaptanı Alibeyler: Tüylerim diken diken oldu #4

"Ukrayna ve Rusya, çok rahat gittiğimiz ülkelerdi"

AA'nın haberine göre, Alibeyler, Rusya-Ukrayna savaşına değinerek, "Ukrayna güzel ülke. Ukrayna ve Rusya, çok rahat gittiğimiz ülkelerdi, hiç sıkıntı yoktu. Üzücü bir durum. Duyduğumuzda şok olduğumuz bir durum. Üzücü bir olay." ifadelerini kullandı.

"Bayrağımızı düşürmeden, gemimizi vurdurmadan..."

Türkiye'ye ulaşmış olmaktan büyük mutluluk duyduğunu belirten Alibeyler, "Herkes mutlu, mutlu son. Bayrağımızı düşürmeden, gemimizi vurdurmadan, batırmadan, personelimizin sağlığını, hayatını riske atmadan, bir kaptanı en çok mutlu eden şey geminin şu halidir. Ben de şu an o mutluluğu yaşıyorum." açıklamasında bulundu.

İlginizi Çekebilir
Zehra Çilingiroğlu ile Mehmet Dinçerler Yunanistan'da
Zehra Çilingiroğlu ile Mehmet Dinçerler Yunanistan'da
189 YORUM
Magazin
Mersin'deki polisevine yönelik terör saldırısıyla ilgili 30 gözaltı
Mersin'deki polisevine yönelik terör saldırısıyla ilgili 30 gözaltı
640 YORUM
3. Sayfa
Ersan Şen'den, Cumhurbaşkanı adaylığına cevap
Ersan Şen'den, Cumhurbaşkanı adaylığına cevap
609 YORUM
Medya
Aile Bakanlığı yeni sosyal yardım tutarlarını açıkladı
Aile Bakanlığı yeni sosyal yardım tutarlarını açıkladı
184 YORUM
Gündem
Bitcoin ile milyoner oldu! Günde 4.700TL kazanıyor!
ADVERTORIAL
Highfx