Türkiye'nin ABD'ye gönderdiği tıbbi yardımlar ulaştı

Türkiye'nin ABD'ye gönderdiği tıbbi yardımlar ulaştı

Türkiye, salgından etkilenen birçok ülkenin ardından, koronavirüs vaka sayısının 1 milyonu, ölü sayısının da 57 bini aştığı ABD'ye de yardım etti.

Türkiye'nin ABD'ye gönderdiği tıbbi yardımlar ulaştı

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın talimatı üzerine, ABD'ye gönderilen tıbbi yardım malzemelerini taşıyan Türk Silahlı Kuvvetleri'ne (TSK) ait A400M tipi askeri kargo uçağı, ABD saatiyle 17.30 civarında (TSİ 00.30) başkent Washington yakınlarındaki Andrews Hava Üssü'ne indi.

Türkiye'nin ABD'ye gönderdiği tıbbi yardımlar ulaştı

Uçağı, Türkiye'nin Washington Büyükelçisi Serdar Kılıç'ın yanı sıra ABD Dışişleri Bakanlığı Avrupa ve Avrasya'dan Sorumlu Müsteşar Yardımcısı Philip Thomas Reeker karşıladı.

Türkiye nin ABD ye gönderdiği tıbbi yardımlar ulaştı #1

"ÜMİTSİZLİĞİN ARDINDA NİCE ÜMİTLER VARDIR"

Üsse indirilen yardım kolilerinin üzerinde; Cumhurbaşkanlığı forsu, Türk ve Amerikan bayraklarının yanı sıra Mevlana'nın "Ümitsizliğin ardında nice ümitler vardır. Karanlığın ardında nice güneşler vardır." sözlerinin Türkçe ve İngilizcesi yer aldı.

Kolilerde 500 bin maske, 400 bin önlük, 2 bin litre dezenfektan, 500 yüz koruyucu ve 400 N95 tipi maske ile 1500 koruyucu gözlük olduğu bildirildi.

Türkiye nin ABD ye gönderdiği tıbbi yardımlar ulaştı #2

"TÜRKİYE, MÜTTEFİKLERİNİN YANINDA YER ALMAKTA KARARLI"

Türkiye'nin Washington Büyükelçisi Kılıç ve ABD Dışişleri Bakanlığı Avrupa ve Avrasya'dan Sorumlu Müsteşar Yardımcısı Reeker, burada bir konuşma yaptı.

Kılıç, buradaki konuşmasında, ABD'nin Türkiye'nin uzun süredir müttefiki olduğuna işaret ederek, "Umarız ki bu yardımlar, başkalarının hayatını kurtarmak için kendi hayatlarını riske atarak gece gündüz çalışan ABD'li sağlık çalışanlarının üzerindeki yükü azaltacaktır." temennisinde bulundu.

Türkiye nin ABD ye gönderdiği tıbbi yardımlar ulaştı #3

Türkiye'nin koronavirüs salgınında dünyanın en büyük üçüncü insani yardım sağlayıcısı olduğunu vurgulayan Kılıç, "Türkiye ve ABD arasındaki yakın iş birliği ve karşılıklı desteğin, özellikle bu zorlu zamanlarda, iki ülke arasındaki tarihi bağlarımızın ve müttefik dayanışmanın önemini bir kez daha kanıtladığından eminim." ifadelerini kullandı.

Kılıç, pandeminin yenilmesi noktasında Türkiye'nin ABD ve diğer müttefiklerinin yanında yer almaya kararlı olduğunu belirterek, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın, ABD Başkanı Donald Trump'a yazdığı mektubu da Reeker'e teslim etti.

Türkiye nin ABD ye gönderdiği tıbbi yardımlar ulaştı #4

REEKER: "BU CÖMERT YARDIMI KABUL ETMEK, BENİM İÇİN ONURDUR"

Reeker ise konuşmasında üste olmanın kendisi için büyük bir gurur olduğunu kaydederek, "Bugün burada Sayın Büyükelçi Kılıç ile Türkiye'nin bu son derece cömert yardımını kabul etmek benim için onurdur. Yardımlar arasındaki tıbbi ekipmanlar, ABD'li sağlıkçılar için son derece önemli. Bugün yaşadıklarımız NATO ittifakının gücünü ve birliğini, ABD-Türkiye ilişkilerinin ve tarihi dostluğumuzun ne kadar güçlü olduğunu gösteriyor." diye konuştu.

Türkiye nin ABD ye gönderdiği tıbbi yardımlar ulaştı #5

"VİRÜSE KARŞI ORTAK MÜCADELEMİZ SÜRECEK"

ABD'nin, koronavirüs ile mücadelesinde müttefikleri ve dostları ile yaptığı iş birliğinin her zamankinden daha önemli olduğunu vurgulayan Reeker, ABD'nin dış ülkelere yaptığı yardımlara rağmen her şeyi tek başına yapamayacağını kaydetti.

Türkiye nin ABD ye gönderdiği tıbbi yardımlar ulaştı #6

Türkiye'nin gönderdiği yardım paketlerindeki ekipmanların, ABD'nin koronavirüs ile mücadelesi açısından hayati önemde olduğunun altını çizen Reeker, "Türkiye ile iş birliğimizi ve virüse karşı ortak mücadelemizi devam ettirmeye kararlıyız. Bir kez daha bu hediyesi için Türkiye'ye, Amerikan halkı ve Başkan Donald Trump adına çok teşekkür ediyoruz." dedi.

Türkiye nin ABD ye gönderdiği tıbbi yardımlar ulaştı #7

Türkiye nin ABD ye gönderdiği tıbbi yardımlar ulaştı #8

Türkiye nin ABD ye gönderdiği tıbbi yardımlar ulaştı #9

ABD Büyükelçisi'nden Türkiye'ye teşekkür-haberi için tıklayın

Türkiye nin ABD ye gönderdiği tıbbi yardımlar ulaştı #10