Türkiye yerli haberleşme uydusu için geri sayıma geçti

Türkiye yerli haberleşme uydusu için geri sayıma geçti

Cumhurbaşkanı Erdoğan, TÜRKSAT 6A'nın tasarımının tamamlandığını ve 2022'de uzaya gönderileceğini söyledi.

Türkiye yerli haberleşme uydusu için geri sayıma geçti

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu Ulusal Siber Olaylara Müdahale Merkezi Açılış Töreni'nde konuştu.

TÜRKSAT 5A YIL SONUNDA UZAYA GÖNDERİLECEK

TÜRKSAT 5A'nın 2020 yılının sonunda uzaya fırlatılacağını belirten Cumhurbaşkanı Erdoğan, 5B uydusunun ise gelecek yıl uzaya gönderileceğini söyledi.

TÜRKSAT 6A 2022'DE

Türkiye'nin ilk yerli haberleşme uydusu TÜRKSAT 6A'nın tasarımın tamamlandığını da bildiren Erdoğan, mühendislik çalışmalarının devam ettiği TÜRKSAT 6A'nın da 2022'de uzaya gönderileceğini duyurdu.

Türkiye yerli haberleşme uydusu için geri sayıma geçti ViDEO

Türkiye yerli haberleşme uydusu için geri sayıma geçti #1

5G ÇALIŞMALARI

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın açıklamalarından satır başları;

"Önümüzde 5G süreci var. 5G’de daha yüksek yerlilik oranına ulaşmak zorundayız. 5G’nin etkileyeceği tüm sektörlerle ilgili çalışmalar yürütüp hazır hale gelmeliyiz. 5G’de yerli altyapıyı kurmadan bu sisteme geçemeyiz. Yerli 5G altyapısını kurmak için tüm firmalarımız hızlı ve etkin şekilde hareket etmelidir. 5G konusunda geciktiğimiz her günün ülkemize büyük maliyeti var.

SİBER SALDIRILAR

Siber saldırıların çok güçlü kadrolarla yürütebilmesine ve hedef haline gelmesine yol açıyor. Türkiye son yıllarda en çok siber saldırıların hedefinde bulunuyor. Siber saldırı sayısı 136 bini aşmıştır. Sınır güvenliği ne kadar önemli ise elektronik ortamlarda saklanan verilerin güvenliği de o derece önemlidir. Bu işin güvenlik boyutuna artık çok daha önem vermeliyiz. Bu işe çok daha fazla önem vermek durumundayız, aksi halde tüm kritik sistemlerimizi başkalarının eline teslim etmiş oluruz.

VERİ EN AZ PETROL KADAR ÖNEMLİDİR

Günümüzde veri en az petrol kadar önemlidir. Yerli çözümler gerekli. 'Türkiye’nin verisi Türkiye’de kalmalı' anlayışıyla başlattığımız çalışmalarda, henüz istediğimiz düzeye gelemediğimiz açıktır.

Türkiye yerli haberleşme uydusu için geri sayıma geçti #2

SİBER SAVUNMA

Akıllı sistemlerle kullanılan saldırıları püskürtmenin yolu, daha akıllı sistemleri geliştirmektir. Teknolojiye hükmeden her şeye hükmeder. Savunmadan iletişime sağlıkta enerjiye finanstan eğitime kadar tüm sektörlerdeki kurum ve kuruluşlarımıza siber olaylara müdahale ekipleri kurduk. Şu anda bin 300 kurumumuzda yaklaşık 4 bin uzmanla siber güvenlik faaliyetleri yönetiliyor.

Siber savunmada yapay zeka ve makine öğrenmesi teknikleri giderek önem kazanıyor. Bu doğrultuda Kasırga, Avcı, Azad gibi uygulamalar geliştirdik. Ülkemize yönelik siber saldırılar, çoğu zaman bu ekipler tarafından sessiz sedasız hallediliyor.

Siber güvenlik alanında nitelikli uzmanlar yetiştirmeyi de ihmal etmiyoruz. Bunun için BTK Akademi'yi kurduk. Eğitim dahil herhangi bir ön şart aranmaksızın tüm gençlerimize açık olan kurumumuzda gerekli çalışmaları yapıyoruz. Nitelikli gençleri keşfediyoruz.

Türkiye yerli haberleşme uydusu için geri sayıma geçti #3

UZAYDA 3 HABERLEŞME UYDUMUZ VAR

Ülkemizi siber güvenlikte dünya çapında bir marka haline getireceğiz. Siber saldırılara konvansiyonel sistemlerle veya yöntemlerle karşı koymaya kalkmak, kurşunu kağıtla durdurmaya çalışmak gibidir.

Türkiye olarak uzayda 3 haberleşme uydumuz görev yapıyor. Bu uydular 118 ülkede hizmet veriyor. İlk yerli haberleşme uydumuz Türksat 6A'nın tasarımı tamamlandı, mühendislik çalışmaları sürüyor, 2022'de uzaya göndermeyi planlıyoruz.

İnternetin sorunlu değil, sorumlu kullanımı giderek daha çok önemli hale gelmeye başladı. Teknoloji bağımlılığı bu tehditlerden sadece biridir. Günümüzde teknoloji bağımlılığı sebebiyle adeta 'modern köleler'e dönüşen yığınlarla karşı karşıyayız.

İnsanlarımızın gerçek hayatla bağlarını güçlendirmemiz gerekiyor. Özellikle sosyal medya bu bakımdan tam bir çöplük, tam bir başıboş mecra haline dönüşmüştür. İnsanların dolandırıldığı lince tabi tutulduğu her türlü haklarının ihlal edildiği böyle bir sanal dünyaya asla teslim olmayacağız."

Türkiye yerli haberleşme uydusu için geri sayıma geçti #4

İlginizi Çekebilir
Cumhurbaşkanı Erdoğan: Kılıçdaroğlu, Varank'tan bayağı çekiniyor
Cumhurbaşkanı Erdoğan: Kılıçdaroğlu, Varank'tan bayağı çekiniyor
240 YORUM
Gündem
Günde sadece 30 dakikanı ayırarak zengin olabilirsin!
ADVERTORIAL
CoinPro
İstanbul'da bugünkü trafik yoğunluğu
İstanbul'da bugünkü trafik yoğunluğu
284 YORUM
Gündem
Medyanın ilgisi Ronaldo'da
Medyanın ilgisi Ronaldo'da
132 YORUM
Dünyadan futbol
Portekiz, Ronaldo'nun pozisyonu için FIFA'ya başvuracak
Portekiz, Ronaldo'nun pozisyonu için FIFA'ya başvuracak
135 YORUM
Futbol