TÜBİTAK yerli aşının tarihini duyurdu

TÜBİTAK yerli aşının tarihini duyurdu

TÜBİTAK Başkanı Hasan Mandal, Türk VLP koronavirüs aşısının yıl sonuna kadar kullanıma açılacağını söyledi.

TÜBİTAK yerli aşının tarihini duyurdu

TÜBİTAK Başkanı Prof. Dr. Hasan Mandal, Gebze'deki TÜBİTAK Gen Mühendisliği ve Biyoteknoloji Enstitüsü'nde düzenlenen basın toplantısında, koronavirüse karşı yerli aşı ve ilaç çalışmaları hakkında açıklamalarda bulundu.

Virüs benzeri parçacıklara (VLP) dayalı aşının tarihi ile ilgili müjde veren Mandal, "Yerli VLP aşısını yıl sonuna kadar kullanıma sunmayı planlıyoruz." dedi.

"AŞIMIZIN YENİLİKÇİ ÖZELLİĞİ VAR"

VLP aşısının yenilikçi özelliğinden bahseden Mandal, şöyle devam etti:

"VLP aşısındaki özellik, virüsü taklit ediyor ama insanlarımızı bu enfeksiyona karşı koruma amaçlı olarak. Bugün yine geldiğimiz aşamalarda 17 projemizin, 7 tanesi aşı projemiz. 3'ü ön planda giden aşılarımız. Bunlardan birincisi olan VLP aşımızla ilgili yakın zamanda sayın Bakanımız da paylaştılar. Ben ve kendileri faz 1'de gönüllü olmuştu. İnşallah bu haftanın sonunda biz de ikinci dozlarımızı olacağız. Bu ay sonunda da faz 2'ye geçmiş olacağız. Sonrasında da Ağustos aylarında faz3 çalışmalarına başlayabilmeyi planlıyoruz."

TÜBİTAK yerli aşının tarihini duyurdu #1

"AĞUSTOS'TA İKİ İLAÇ KULLANIMA GİRECEK"

Mandal, yerli koronavirüs ilacı çalışmalarıyla ilgili de konuştu.

Ankara Üniversitesi'nde ve Bahçeşehir Üniversitesi'nde 2 ilacın tasarımsal ve klinik öncesi aşamalarında mevcut tedavi yöntemlerine göre çok daha etkili olduğunu gözlemlediklerini söyleyen Mandal, "Ve şu an bunların faz 2 çalışmaları başlıyor. Burada hedef ağustos ayında bu 2 ilacın da inşallah insanlarımızın kullanımına sunulmuş olmasını bekliyoruz." dedi.

TÜBİTAK yerli aşının tarihini duyurdu ViDEO

TÜBİTAK yerli aşının tarihini duyurdu #2

TÜBİTAK yerli aşının tarihini duyurdu #3

TÜBİTAK yerli aşının tarihini duyurdu #4